سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قانون گریزی در کمین دولت

بروز شده : ٨-٠٢-١٣٩٣, ١٨:٢٨    نسخه چاپی    
محمود احمدی نژاد در طول 8 سال حیات خود بدعت هایی را به یادگار گذاشت که هنوز هم از سوی سیاسیون و دولت مردان دنبال می شود. یکی از این بدعت ها گزینش قوانین بود به این معنا که رئیس دولت نهم و دهم در طول حیات دولت خود هر قانونی را که به مذاق دولتی ها خوش نمی آمد ابلاغ نمی کرد و قوانین را گزینش می کرد.
محمود احمدی نژاد در طول 8 سال حیات خود بدعت هایی را به یادگار گذاشت که هنوز هم از سوی سیاسیون و دولت مردان دنبال می شود.

یکی از این بدعت ها گزینش قوانین بود به این معنا که رئیس دولت نهم و دهم در طول حیات دولت خود هر قانونی را که به مذاق دولتی ها خوش نمی آمد ابلاغ نمی کرد و قوانین را گزینش می کرد.

پیش گرفتن این رویه اما رئیس مجلس هشتم و بعد از آن نهم را مجبور کرد تا بارها و بارها به جای رئیس جمهور قوانین مصوب شده را ابلاغ کند تا به این ترتیب هر چند مهمترین وظیفه قوه مجریه اجرای قانون است اما دولتی ها به برخی قوانین خصومت بورزند و حتی بعد از ابلاغ آنها از سوی رئیس مجلس آنها را اجرایی نکنند.


این در حالی است که طبق ماده یک قانون مدنی، مصوبات مجلس شورای اسلامی و نتیجه همه‌پرسی پس از طی مراحل قانونی به رئیس‌جمهور ابلاغ می‌شود و رئیس‌جمهور باید ظرف مدت پنج روز آن را امضا و به مجریان ابلاغ نماید و دستور انتشار آن را صادر کند و روزنامه رسمی موظف است ظرف مدت 72 ساعت پس از ابلاغ، منتشر نماید.

در هر حال این تخلف آشکار نسبت به قانون که در دولت محمود احمدی نژاد به روایت گزارش کمسیون اصل 90 مجلس ادامه دار بود تا جایی که بر اساس این گزارش ، از ابتدای مجلس نهم تا اردیبهشت ماه 92 ، 49 قانون به رییس جمهور وقت ابلاغ شده که تنها 5 فقره آن در مهلت قانونی ابلاغ شده است، 29 فقره آن با تاخیر ابلاغ شده و 19 مورد آن نیز به دلیل تاخیر رییس دولت در ابلاغ قوانین از سوی ریییس مجلس ابلاغ گردیده است.

حالا اما این تخلف علنی از قانون می رود بار دیگر توسط رئیس دولت یازدهم به عادت بدل شود!
ماجرا هم از این قرار است که پس از دو سال از تصویب چشم انداز فرهنگی کشور حسن روحانی از ابلاغ نقشه مهندسی فرهنگی کشور خودداری می کند تا ماجرای بی قانونی های محمود احمدی نژاد در دولت تدبیر و امید نیز تکرار شود.

به گزارش شفاف: گفتنی است، به دنبال جلسات 73 و 74 شورای مهندسی فرهنگی که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ 1390/1/22 و 1390/2/5" برگزار شد بخش " چشم ‏ انداز فرهنگی ایران در افق 1404 نقشه مهندسی فرهنگی" به تصویب رسید اما هم محمود احمدی نژاد از ابلاغ آن خودرداری کرد و هم حسن روحانی تمایلی به ابلاغ آن ندارد.

تکرار رفتار احمدی نژاد از سوی دولت روحانی و عدم تمکین به قانون در حالی صورت گرفته است که هنگام طرح بحث در دولت جدید، حسن روحانی اعلام کرده حالا که قرار است درباره این نقشه بحث شود، باید درباره کل آن بحث شود چون من مصوبه ای که قبول نداشته باشم را ابلاغ نمی کنم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٢-١٣٩٣, ١٨:٢٨

   

پر مبحث ترین ها