سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تحلیلی بر سخنان رهبری در مشهد

1394، سال زندگی مدنی و محترمانه می شود؟

بروز شده : ٩-٠١-١٣٩۴, ١١:۵٧    نسخه چاپی    
سخنان ابتدای سال رهبر انقلاب در مشهد که می توان آن را مهم ترین سخنرانی رسمی سال دانست که مسیر عمومی کشور را در سال پیش رو ترسیم می کند، امسال بر محور "همدلی و همزبانی" استوار بود.

رهبر انقلاب در سال های اخیر، عموماً موضوع اقتصاد را در نامگذاری سالیانه لحاظ می کردند ولی امسال، همدلی و همزبانی دولت و ملت را شعار سال جدید نامیدند.
این نشان می دهد که از دیدگاه رهبری، آنچه در سال جدید نیاز جدی کشور محسوب می شود، یک اتحاد سیاسی فراگیر است، چه آن که سال جدید، سال پایان مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 است و نتیجه اش هر چه باشد، اعم از شکست گفت و گوها یا امضای توافق، باید در داخل کشور همدلی و همزبانی وجود داشته باشد که امری فراتر از مسائل اقتصادی است و به نوعی سرنوشت کشور بدان بسته است.

1394، سال زندگی مدنی و محترمانه می شود؟

اما آنچه این همدلی و همزبانی را خدشه دار می کند، روش های موهن و خشم آلودی است که متأسفانه در یک و نیم سال گذشته بیش از پیش رواج یافته است و دورافتادگان از قدرت دولتی، کوشیده اند در ورای نقاب های ارزشگرایی و نظایر آن، دولت و مشخصاً مذاکره کنندگان هسته ای را تخریب و اعتماد عمومی را از بین ببرند.

این بخش از سخنان رهبری را بخوانید:
"انتقاد نباید طوری باشد که اعتماد عمومی را از مسئولینی که مشغول به کار هستند، سلب کند و موجب بی اعتمادی عمومی شود، همچنین انتقاد نباید همراه با اهانت و روشهای خشم آلود باشد."

آیا جز این است که آدمی با شنیدن این سخنان به یاد افرادی می افتد که در سال گذشته، داد و قال راه انداخته بودند که با مذاکرات هسته ای عزت مان بر باد رفت؟ آیا این افراد که عنوان دلواپس را بر خود نهاده بودند، کاری جز سلب اعتماد عمومی انجام می دادند؟

البته خوشبختانه غالب مردم، فریب این هیاهو را نخوردند ولی بخشی از جوانان پاک دل و کم تجربه، اندیشیدند که لابد در مذاکرات هسته ای، ترکمانچای دیگری در جریان است و قرار است دین و وطن شان یکباره بر باد فنا برود! همین است که بسیاری از آنها ، حتی بی آن که بدانند در مذاکرات چه چیزی در جریان است، پیاده نظام یک جریان سیاسی شدند و ابزار دست شان قرار گرفتند.

روش های موهن و خشم آلود نیز نکته دیگری است که رهبر انقلاب، به صراحت و درستی بدان اشاره کردند تا به یاد بیاوریم که در سال گذشته، به اسم انتقاد، چه اهانت ها و خشونت هایی که روا نداشتند!
درست چند روز قبل از سخنان رهبر معظم انقلاب در مشهد، تعدادی از منتقدان دولت، در انتقاد به مواضع سیاسی علی مطهری، با سنگ و آجر و گاز فلفل در خیابان های شیراز به جان علی مطهری افتادند و در حالی که انواع فحش های رکیک و موهن را فریاد می زدند، او را مصدوم ، تاکسی حامل وی را تخریب و سخنرانی را لغو کردند. آنها سپس شیشه های خودروی وکیل مطهری را که برای پیگیری پرونده به شیراز سفر کرده بودن را خرد کردند و روی آن با اسپری نوشتند: اخطار اول!
پیشتر نیز افرادی مشابه، با زورمداری و خشم آلودگی، مانع برگزاری سخنرانی دیگر افراد و برگزاری کنسرت هایی که از مراجع دولتی مجوز داشتند شده بودند.

"تلاش برای سلب اعتماد، اهانت و استفاده سازماندهی شده خشونت" سه مؤلفه ای است که بخش مهمی از مخالفان دولت برای نیل به اهداف سیاسی خود بدان تمسک می کنند و این سه مورد، به صراحت تمام در سخنان ابتدای سال رهبری در مشهد بیان شده است و حال باید دید که این افراد که ادعای ولایتمداری دارند، در عمل چه خواهند کرد؟

البته آنها پیش از این در موارد متعددی در این خصوص مردود شده اند. از جمله بعد از ماجرای حمله به علی لاریجانی در حرم حضرت معصومه(س)، که رهبری به صراحت این کار را محکوم کردند، خیلی ها انتظار نداشتند مدعیان مجدداً دست به کار مشابهی بزنند ولی حادثه شیراز نشان داد که آنها، سخنان رهبری را به صورت گزینشی مورد عمل قرار می دهند.

با این حال و به رغم سابقه نامطلوب موجود، امیدواریم حال که رهبری برای "چندمین بار"، روش های موهن و خشن را منع و بر همدلی و همزبانی تأکید ویژه می کنند -بدان حد که سالی را بدین نام می خوانند- شاهد رفتار زشت گذشته اینان نباشیم و ملت و دولت، نفس راحتی در فضای همدلی و همزبانی بکشند.

از سوی دیگر، در سال جدید از دولت و حامیانش انتطار می رود، روش های احترام آمیز را در مواجهه با منتقدان خود پی بگیرند و به تعبیر رهبری نظام "دولت و طرفداران آن، نباید کسانی را که اظهار دغدغه و دلواپسی می کنند، مورد اهانت قرار دهند."
این بخش از سخنان رهبری نیز ناظر به برخی تعبیرهایی است که از سوی دولتی ها و حامیان آنان به سمت منتقدان روانه می شود. همچنین تلاش برخی دولتی ها برای برخورد با رسانه های منتقد نیز می تواند مشمول این بخش از سخنان رهبری باشد.

البته ناگفته نماند که توصیه های رهبری برای زیست مسالمت آمیز، مدنی و محترمانه ، فقط شامل دولت و مخالفانش نمی شود و قوای دیگر نیز مشمول این موضوع هستند: "مسئولان کشور در هر سه قوه نیز باید این حدود را رعایت کنند و با منتقدینِ خود، رفتاری مناسب و بدور از تحقیر و اهانت داشته باشند، زیرا تحقیر مخالفان از سوی مسئولان، خلاف تدبیر و حکمت است."

بنابراین، نه تنها دولت باید با سعه صدر بیشتری با منتقدان خود تعامل کند، بلکه مجلس و قوه قضائیه نیز باید به این حکم رهبری ، بیش از پیش عمل کنند و همان طور که رهبر انقلاب تأکید کرده اند، با منتقدان خود "بر مبنای برادری اسلامی، همراهی و همدلی و با نگاه مهربانانه" برخورد کنند و این گونه نباشد که با کوچکترین انتقادی از سوی یک شخص یا رسانه، شدیدترین برخورد که سنخیتی با همدلی و مهربانی ندارد، با منتقد صورت گیرد؛ چنین برخوردی، در تضاد کامل با سخنان و دستورهای رهبری در سخنان آغاز سال است و نافی ادعای مسؤولان در تبعیت از ولایت فقیه است.

منبع: عصر ايران

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠١-١٣٩۴, ١١:۵٧

   

پر مبحث ترین ها