سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازتاب نظر شهروندان در مورد بیانیه ی سوئیس

صدای اکثریت

صدور موفقیت آمیز بیانیه ی لوزان سوییس، بازتاب های متنوع و گسترده ای درتارنماهای داخلی داشت و این رسانه ها به تحلیل، نقد و تمجید آن پرداختند و نظرات مخاطبان و شهروندان ایران زمین را منعکس کردند.


گروه اطلاع رسانی ایرنا به جمع آوری و محوربندی نظرات هموطنان در تارنماهایی همچون الف، انتخاب، فرارو، عصر ایران، میدان 72، رجانیوز، جهان نیوز و بهارنیوز در بازه ی زمانی سیزدهم تا شانزدهم فروردین سال جاری اقدام کرده است.

بررسی نظرات و نکات (کامنت) ارایه شده در تارنماهای یاد شده نشان می دهد که بیشتر مردم از بیانیه ی لوزان استقبال و عملکرد تیم گفت و گو کننده ی هسته ای را مثبت ارزیابی کرده اند. سپاس و تمجید از گروه مذاکره کننده، پذیرش بیانیه سوئیس نزد افکار عمومی، حمایت رهبری از دیپلماسی هسته ای، شکوفایی اقتصادی، لغو تحریم ها، پذیرفتن غنی سازی هسته ای در ایران از طرف غربی ها و تاثیر گفت و گوی تلویزیونی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از مهم ترین محورهای نظرات هموطنان است.

** سپاس مردم از تیم مذاکره کننده

- ...آقای ظریف با درایتی که در شما و تیمتان سراغ داریم دعا می کنیم که در آینده با بهترین نتیجه و بیشترین امتیازات ممکن به کشورمان بازگردید.

- آفرین بر شرف شما استقبال کنندگان که با حضور چشمگیر خود در مراسم استقبال از وزیر امور خارجه، خستگی های 18 ماهه را از تیم موفق مذاکره کننده به درآوردید و بر چهره ی متبسم محمدجواد ظریف اشک شوق نشاندید.

- درود بر غیرت و شرف و مردانگی ظریف و هم تیمی هایش که اثبات کردند به حق از تبار ایران و از جنس رادمردان شهیدمان هستند. درود بر ایشان که بسان دلاور مردان غیور که در سالهای دفاع مقدس اجازه ندادند خاک و حقوق این ملت، ملعبه دست غارت گران و سلطه خواهان بداندیش قرار گیرد، همانگونه نیز مصرانه پا را از مرز حقوق هسته ای پس نگذاشتند...

- برداشتن یک خار در مسیر یک مسلمان کلی حسنه داره. ظریف و همکاران لایقش، در راه حل مشکل 70 میلیون مسلمان قدم برداشتند. خدا خیر دنیا و آخرت را به این گروه حماسه ساز عطا کند.

- ملت بزرگ ایران نهایت سپاس خویش را نثار محمدجواد ظریف و یاران همراهش خواهد کرد و از اینکه توانست برنامه هسته ای را به سرانجام برساند خدای بزرگ را سپاس خواهد گفت و به «حسن روحانی» هم دست مریزاد خواهیم گفت که مسیر شکوفایی ملت را گشود.

- این برد را مدیون تدابیر رهبری و زحمت رییس جمهوری و تیم مذاکره کننده و محمد جواد ظریف هستیم. از همه ی دولت مردان متشکریم.

- دیدید فردای شب سیاه روز روشن است. محمدجواد ظریف! تاریخ این مرز و بوم زحمات صادقانه و مردانه تو و تیم بسیار خوب مذاکره کننده را تا ابد فراموش نخواهد کرد. ملت ایران با تمام وجود به تو افتخار خواهدکرد. خیلی مردی. درود به تیم عالی مذاکره کننده...

- تبریک به مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری و خانواده شهدا به ویژه شهدای هسته ای و از محمد جواد ظریف و تیم همراه...

- بعد از چند دهه از درگذشت بزرگ مرد سیاسی کشور آقای محمد مصدق، اکنون مشاهده می کنیم که دوباره یکی از جنس ایشان توانستند حق ایران را بگیرند...

- اعطای مدال لیاقت برای تیم مذاکره کننده، کمترین وظیفه رییس جمهوری است.

- به احترام ظریف بلند شوید. ﻣﻦ ﺑﻪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﺍﯾﻦ ﻣﺮﺩ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩ. ﺑﻪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ اقدام او که ﻋﻤﯿﻖ ﺗﺮﯾﻦ ﺷﮑﺎف میان رژیم صهیونیستی ﻭ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎ ﺍﻧﺪﺍﺧﺘﻪ ﺍﺳﺖ. ﺑﻪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ سنگین ترین ﺿﺮﺑﺎﺗﯽ ﮐﻪ ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ ﺧﻮﺭﺩﻩ ﺍﺳﺖ...ﻣﻦ ﺑﻪ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﻋﺰﺕ ﻣﻨﺪ ﮐﺮﺩﻥ ﻣﻠﺖ ﺍﯾﺮﺍﻥ، ﺗﻤﺎﻡ ﻗﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﻦ ﻣﺮﺩ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩ. محمدجواد ظریف این روزها قهرمان ملی بسیاری از ایرانی هایی است که دلشون برای ایران می تپد.

- زنده باد مصدق زمان..... دکتر دوستت داریم.

- من واقعا از جناب ظریف بابت رنجی که بخاطر کشور متحمل می گردند متشکرم و این تنها کاری است که از دستم بر می آید. به هر حال اگر موافقت صورت بگیرد که ما هم مثل بقیه خوشحالیم اگر نه همان لباس رزم خود را بیرون خواهم آورد.

- به فکر جشن هسته ای باشید ...با حضور مصدق زمان ....خدایش رحمت کند والدین این مصدق با چنین فرزند شایسته ای.

- با سلام خدمت دکتر عزیز. ممنون از تکمیل فتوحات و فتح خاکریز بازمانده از دوران جنگ تحمیلی و ممنون از فروپاشی خاکریز پوشالی صهیونیست ها و جنگ افروزان فرصت طلب و متکبر. به امید پیروزی روزافزون مردم شریف ایران...

- ضمن خسته نباشید به تیم مذاکره کننده، مدال افتخار را ریاست محترم جمهوری به آقایان ظریف و صالحی بدهد زیرا آنان با وجود تمامی مخالفت ها و رایزنی ها مردانه ایستاده اند.

** استقبال از بیانیه ی سوئیس

- مذاکرات هسته ای فقط برای این بود که به جهان اثبات کنیم که مشکل از آمریکا و هم پیمانانش است نه از ایران. ملت ایران نشان داد که بدون ابر قدرت ها می توان قدرتمند شد و همچنین می توان نفوذ پیدا کرد.

- به نظر من گروه مذاکره کننده در چارچوب بیانیه ی لوزان یکی از بزرگترین دست آوردها را در تاریخ ایران انجام داد و ضمن گرفتن حق ملت این پیام را به تمام مردم دنیا رساند که ایرانی دنبال جنگ و خونریزی نیست بلکه عاشق دوستی و ارتباط جوامع بشری با زبان خوش و به دور از تعصبات کورکورانه است...

- مردم بهتر از سیاستمداران می دانند که هنوز توافقنامه امضا نشده اما به رسمیت شناخته شدن حقوق هسته ای و الزام نهادهای قدرتمند و کشورهای پیشرفته به همکاری با ایران و اقتدار دوباره ایران در منطقه را می توان و باید جشن گرفت.

- در مجموع توافق خوبی صورت گرفته و انشاءالله غربی ها این بار عهد شکنی نکنند. بالاترین دستاورد توافق اعتراف اوباما به ناتوانی در برابر اراده ایران هسته ای است و این که ایران به صورت رسمی به باشگاه هسته ای پیوست.

- غنی سازی در داخل خاک ایران انجام می شود. آن هم وسط ایران در نطنز. پس مذاکره کنندگان به امتیاز غنی سازی در داخل خاک میهن دست یافته اند.حال در نطنز یا قم چه فرقی می کند؟ مهم دست یابی به غنی سازی بومی با 6 هزار سانتریفیوژ آن هم هم در شرایط بدون تحریم.

- این توافقنامه قرار نیست از همین امشب تورم را به صفر برسونه، پول های اختلاس شده را به بیت المال برگردونه، معضل لغو کنسرت ها را برطرف کنه... ریال را هم تراز پوند انگلستان کنه، نقدینگی صدها هزار میلیاردی را از سرگردانی نجات بده و وارد چرخه اقتصاد کنه، جلوی قاچاق میلیارد دلاری کالا را بگیره و... خلاصه قرار نیست که ما را از این رو به اون رو برگردونه.

-...الان قطب هسته ای داریم. راکتور اراک داریم و حتی می توانیم راکتور تحقیقاتی هم بسازیم. امتیاز هایی که گرفتیم بی نظیر بود...

- فکر می کردم ایران خیلی امتیاز بده و چیز زیادی از طرف مقابل نگیره ولی دقیقا برعکس شد...

- این توافق عالی و باعث خرسندی دو طرف شد... با توجه به این که نیاز ما دانش هسته ای صلح آمیز هست...این توافق همان را به ما داد...

** حمایت رهبری از دیپلماسی هسته ای

- انشاءالله با وجود رهبر معظم انقلاب از این پیچ تاریخی رد خواهیم شد و دشمنان را ناامید خواهیم کرد.

- ... می خواستم بگم نباید مغرضانه برخورد کنید و مشمول این حدیث نشید که «حب الشی یعمی و یصم» در ضمن همان طور که رهبری عرض کردند تمام مسایل هسته ای زیر نظر مستقیم ایشونه پس هر گونه توهین و تمسخر و تخریب این مساله، متوجه رهبری عزیز خواهد شد. لطفا دقت کنید.

- ...لطفا از خواب برخیزید که نه تنها مقام معظم رهبری بلکه مردم هم از این پیروزی خشنود هستند...این نهضت ادامه دارد.

- این مذاکرات با نظارت مستقیم رهبری صورت پذیرفت. متاسفانه ما خودمان را جلوتر از رهبر می دانیم و به راحتی قضاوت می کنیم. بدون داشتن اطلاعات کافی و بینش عمیق، فقط آنچه را احساس می کنیم به زبان می آوریم و درست می پنداریم. با بصیرت پیرو ولی فقیه باشیم.

- چون برنامه و فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز است و طبق نظر مقام معظم رهبری سلاح کشتار جمعی حرام است بنابراین هیچ ناراحتی از نظارت بر این برنامه وجود نخواهد داشت.

- نظر مقام معظم رهبری اینچنین بود و تیم مذاکره مطابق فرمایش رهبری کار را جلو می برند...

- ... ما اینجا مقام معظم رهبری را داریم که هیچ کس رو حرفشون حرف نمیزنه و این توافق هم حتما با تایید ایشون بوده.

- این توافق نامه با نظر مثبت رهبر عزیزمان به این مرحله رسیده است. اگر کسی شک دارد، نمی تواند خود را ولایتمدار بنامد.

- مقام معظم رهبری! از شما برای حمایت از تیم مذاکره کننده ممنونم که دهان بسیاری از بد خواهان داخلی کشور که آسایش و رونق اقتصادی را نمی خواستند بستید و از دکتر روحانی و وزیر پرقدرتش دکتر ظریف بسیار متشکریم که دهان مردم ایران را با این توافق، شیرین کردند. هوشیار باشیم بد خواهان داخلی که خواهان این هستند که مردم در فشار اقتصادی باشند هنوز حضور دارند. امیدوارم در این زمینه هم دکتر روحانی کاری انجام دهد.

** تاثیر تندروهای خارجی بر شکل گیری بیانیه سوئیس

- عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. اتفاقا نامه همان سناتور جوان و تندرو آمریکایی باعث شد که دولت اوباما و دموکرات ها تلاش بیشتری کنند تا این توافق زودتر صورت بگیرد. پس باید از او تشکر کنیم.

- نکته کلیدی اینجاست که وقتی رییس جمهوری آمریکا تحریم های کنگره را تعلیق و ایران طبق توافق عمل کند، تحریم های کنگره بی اثر می شود و حتی بعد از دولت اوباما هیچ رییس جمهوری حاضر نیست وجهه جهانی خودش را در مقابل هم پیمانان اروپایی خراب کند و تحریم ها را از تعلیق دربیاورد چون این بر خلاف قطعنامه رفع تحریم های شورای امنیت است که پس از توافق نهایی تصویب می شود و ایالات متحده نقش محوری در آن دارد.

**شکوفایی اقتصادی با حذف تحریم ها

- هدف، ادامه ی فعالیت های صلح آمیز هسته ای در تمام زمینه ها بود که توافق شده و غرب پذیرفته و مهم تر این که حذف تحریم ها چه فوری چه تدریجی باعث شکوفایی اقتصاد ایران خواهد شد.

- چه بخواهیم چه نخواهیم بعد از ثبات، پول ایران با توجه به استعداد نامتناهی سرزمین ایران از تمام منطقه قوی تر خواهد شد...

- ...امیدوارم دولت محترم در داخل کشور هم مثل سیاست خارجیش جلو نشتی های اقتصادی را بگیرد. دست منافقین در سیستم کشور را کوتاه کند و اخلاق کاری در بین مردم و به کمک مردم رواج پیدا کند.

- بهای مسکن باز هم افت خواهد کرد چون پول ها به سمت بازار سرمایه خواهد رفت. امسال سال بورس است. بیشترین بازده امسال متعلق به بورس می باشد. کسی برای خرید خانه عجله نکند.

- کاش بیانیه ی لوزان تاثیر بر اقتصاد مملکت داشته باشد زیرا وضع اقتصادی حال خوشی ندارد.

- تا اینجا نتایج زحمات تیم ایرانی خوب و قابل قدردانی است. امیدوارم متن توافقنامه نیز بشکلی باشد که شرایط فعالیت های اقتصادی داخلی و بین المللی ایران بزودی بصورت عادی درآید و زندگی مردم از این وضعیت خارج شود و بعد از این نیز دچار چنین مشکلات طولانی مدتی نشویم.

**پذیرفتن غنی سازی در ایران از طرف غربی ها

- غربی ها برای نخستین بار، غنی سازی در ایران را قبول کردند.

- دوستان توجه کنید که طرف مذاکره 6 کشور بزرگ و قدرتمند جهانی اند... معلوم است که ما نمی توانستیم تمام نقطه نظرات خودمان را به آنها تحمیل کنیم! با احتساب همه شرایط و امکانات عملی این بیانیه، توافق قابل قبول و رضایتبخش است.

- سانتریفیوژهای پیشرفته مدل های 2 و 4 و 5 و 6 و 8 که دستاورد دانشمندان هسته ای کشورمان است، هنوز صنعتی نشده اند و در مرحله آزمایش می باشند. در این بیانیه آزمایش و تحقیق بر روی این نسل از سانتریفیوژها منع نشده است.

- نخست آن که حق دسترسی و داشتن انرژی هسته ای به صورت زنجیره ی کامل محفوظ مانده است و آنچه صرفنظر شده نیاز نبوده و دوم آن که در بیانیه ی مشترک حرفی از موشک بالستیک نیست و نخواهد بود.

** تاثیر گفت و گوی تلویزیونی محمد جواد ظریف

- ...برنامه را به صورت زنده نگاه کردم. وزیر امور خارجه بسیار متین و متواضع و به دور از سهم خواهی و منت گذاری صحبت کرد. ادبیات بزرگوارانه و بزرگ منشانه اش را اینجا هم نشان داد و لحظه ای در صدد تخریب کسی یا جریانی نبود. در عین حال با قدرت، قاطعیت و پرشور از دستاوردهای تیم مذاکره کننده حمایت کرد... به امید موفقیت بیشتر دولت و تداوم در مسیر سازندگی ایران با سازوکار اعتدال...

- با توضیحات محمدجواد ظریف خیلی از ابهامات برای من برطرف شد ایشان کار سختی در پیش دارند...

- آقای ظریف واقعا خسته نباشند و همیشه سالم باشند که با دلسوزی تمام و با خستگی توضیح می دهد.

- از صحبت کردن ظریف و تسلطش به همه جوانب کار آدم کیف می کند. خدایا به خاطر نعمت ظریف ممنونتم. وقتی تسلط ظریف به مباحث دیپلماتیک و حقوق و روابط بین الملل را با بعضی آقایان دلواپس مقایسه می کنیم تازه متوجه عمق ماجرا می شویم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠١-١٣٩۴, ٢٢:۵٢

   

پر مبحث ترین ها