سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

این تذهبون؟

به کجا چنین شتابان؟

تیم مذاکره کننده هسته‌ای از افراد مجرب و پایبند به منافع و مبانی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده که هر کدام از آنان سابقه طولانی کار دیپلماتیک و مذاکره در صحنه بین المللی دارند و افرادی کارآزموده‌اند.
امیرآبادی و دوستان پایداری‌اش علیه مذاکرات هسته‌ای
به کجا چنین شتابان؟
روز گذشته دکتر ظریف وزیر امور خارجه، سرپرست تیم مذاکره کننده هسته‌ای عازم وین شد تا دور چهارم گفتگو با اعضای 1+5 پیرامون نگارش متن نهایی توافق‌نامه را آغاز کند که به گفته اغلب کارشناسان دشوارترین و حیاتی‌ترین دور مذاکرات هسته‌ای با دشمنان قسم خورده‌ای است که نه تنها تحریم‌های ظالمانه را علیه ملت ما اعمال کردند بلکه از بدو پیروزی انقلاب همواره تلاش کرده‌اند که نگذارند ملت ایران به اهداف اسلامی و ملی خود برسد.
در چنین شرایطی که نه تنها چشم ملت بلکه جهانیان به این مذاکرات است، در ادامه روند پروسه تضعیف تیم مذاکره کننده هسته‌ای، احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس شواری اسلامی در گفتگو با مهر از تلاش خود و 70 نفر از دوستانش برای به چالش کشیدن تیم هسته‌ای خبر داد و خاطرنشان ساخت: از هیأت رئیسه مجلس خواسته شده است که جلسه غیر علنی با حضور تیم مذاکره کننده سابق و اعضای فعلی در در راستای شفاف شدن توافق ژنو برگزار شود.
در پی این درخواست حسن قشقاوی معاون کنسولی وزارت خارجه دعوت به مناظره هسته‌ای میان عباس عراقچی و علی باقری را رد کرد و گفت: در آیین نامه مجلس چیزی تحت عنوان مناظره نداریم و تا کنون نیز سابقه نداشته که در کمیسیون و صحن علنی مناظره شکل بگیرد.
هفته پیش درخواست کنندگان این جلسه رویارویی، دکتر ظریف را برای پاسخگویی به سؤالاتشان به صحن مجلس کشاندند. دکتر ظریف در مجلس با نطق خود افکار عمومی ملت را بیشتر همراه خود کرد، به طوری که کریمی قدوسی به نمایندگی از سؤال کنندگان در پایان سخنان وزیر امور خارجه گفت: به خاطر در پیش بودن مذاکرات و به علت لطمه نخوردن به آن از پاسخ‌های ظریف قانع شده است. وی نگفت مگر موقع طرح سؤال در کمیسیون از تاریخ مذاکرات اطلاع نداشته‌اند؟ چطور شد در کمیسیون قانع نشدند و به صحن علنی کشاندند؟ در صحن علنی یک دفعه متوجه شدند یا از درگوشی تذکردادنها فهمیدند؟ جالب است همین آقای کریمی قدسی در گفتگو با مهر هدف از سؤال نمایندگان را طور دیگری پاسخ می‌دهد و می‌گوید: هدفمان تکرار مواضع انقلابی آقای ظریف بود! حال سؤال اینجاست شما که بخاطر در پیش بودن مذاکرات و به خاطر لطمه نخوردن به آن قانع شدید؛ چرا به یکباره بساط مناظره و رویارویی تیم مذاکره کننده را با تیم قبلی آن هم با شروع مذاکرات راه انداختید؟ شما که گفتید می‌خواستید تکرار مواضع انقلابی آقای ظریف را ببینید! آقای ظریف در نطق خود گفت: «مواضع من عین مواضع رهبری است» نکند از این سخن آشفته شده‌اید و نمی‌دانید چه کنید؟ شاید می‌دانید و مردم درباره کارهای شما حیرانند!
به دنبال تحرکات گروه پایداری علیه تیم مذاکرات هسته‌ای، همه دلسوزان نظام به حمایت و تقویت این تیم پرداختند و سخنانی را بیان کردندکه تأمل در آن سخنان و مقایسه آن با مواضع و رفتار آقای امیرآبادی و دوستانش زوایای پنهانی از تفکرات خطرناک این جریان را برملا می‌سازد.
آیت‌ا... موحدی کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه گفت: رهبری تیم مذاکره‌کننده را تأیید کرده است، آنها فرزندان انقلابند و با اقتدار راه خود را ادامه می‌دهند. علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه کارها در چارچوب نظارت رهبری انجام می‌گیرد تصریح کرد: آخرین حلقه تصمیم گیری در مورد مذاکرات هسته‌ای با حضور مقام معظم رهبری تشکیل می‌شود.
آیت‌ا... حسینی بوشهری امام جمعه قم در خطبه‌های این هفته نماز جمعه گفت: مذاکره کنندگان هسته‌ای را به عنوان سربازان خط مقدم نظام حمایت می‌کنیم.
دکتر ولایتی به عنوان مشاور امور بین الملل رهبری در گفتگوی دیروز خود با ایرنا می‌گوید: تیم مذاکره کننده هسته‌ای از افراد مجرب و پایبند به منافع و مبانی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده که هر کدام از آنان سابقه طولانی کار دیپلماتیک و مذاکره در صحنه بین المللی دارند و افرادی کارآزموده‌اند.
وی تصریح می‌کند: مذاکرات مبانی‌ای دارد که اصول آن توسط رهبر معظم انقلاب مشخص شده است و تیم مذاکره کننده در داخل این چارچوب مذاکره می‌کنند.
دکتر ولایتی به عنوان امین و مشاور رهبری سخنان خود در مناظرات را به گونه دیگری تأکید می‌کندو یادآور می‌شود: من شیوه مذاکرات گذشته را قبول نداشتم.
محسن رضایی نیز با قاطعیت گفت: مذاکرات هسته‌ای با نظر رهبری انجام می‌گیرد.
دکتر قالیباف هم خاطر نشان ساخت:‌مقام معظم رهبری در مذاکرات هسته‌ای نظارت دقیق و عمیق دارند و در حقیقت این پروژه را ایشان اداره می‌کنند.
البته در کنار سخنان چهره‌ها و شخصیت‌های داخلی اغلب رسانه‌های خارجی در تحلیل‌های خود تصریح به حمایت رهبری از مذاکره کنندگان دارند و حتی ناکامی افراطیون در به شکست کشاندن مذاکرات را بواسطه حمایت ایشان از تیم هسته‌ای قلمداد می‌کنند.
اگر امضاکنندگان اخیر بگویند این خبرها را نخوانده و از آن اطلاع نداشته‌اند وای بر مردم! و اگر اطلاع داشته‌اند و تکیه‌گاه تیم مذاکره کننده را لرزان جلوه می‌دهند وای بر آنها!
آیت‌ا... موحدی کرمانی در بیانات اخیر خود به عده‌ای از همین تندروها با صراحت گفته‌اند: « اگر بصیرت ندارید لااقل به رهبر نگاه کنید». نمی‌دانیم شاید نگاه می‌کنند و قصد دارند جور دیگر رفتار کنند.
وا... اعلم
مدیر مسئول
telegram 19dey.com
مهدي    24 اردیبهشت 1393 12:16
دشمنان ما در كفرشان با هم متحد ترند تاما مسلمانان
در اسلام از تفرقه بعنوان بلا ياد شده و امروز مي بينيم چه كساني سبب نزول بلارا فراهم مي كنند.
  • -1
احمد    24 اردیبهشت 1393 16:35
زنده باشی که شفاف و راست گفتی. 7551
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 2
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٢-١٣٩٣, ١١:٣٢

   

پر مبحث ترین ها