سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یارانه خوب یارانه بد

پرسشی بزرگ پیش آمده است. چه شده است که پرداخت یارانه به دارا و ندار و همه مردم در دولت پیش کار بسیار خوبی بوده و هدیه امام زمان به مردم بوده است ولی در دولت جدی و امروز تبدیل شده به کاری ضد منافع ملی و سبب هدر دادن ثروت ملی؟


یارانه خوب یارانه بد
در روزگار کهن مردم روستایی برای تهیه آب آشامیدنی و کشاورزی خود چاهی عمیق کندند و برای حفاظت از چاه و مردم دهشان سنگی گران بر دهانه آن گذاشتند. سال ها گذشت تا آن که دیوانه ای از روی بازی و هوس سنگ را به درون چاه انداخت. آب کم شد و سرانجام بند آمد. خردمندان قوم گرد هم آمدند تا برای بیرون آوردن سنگ چاره بیندیشند. سنگ بسیار سنگین بود و چاه بسیار گود. راه حل های بسیاری پیشنهاد و بررسی شد و هر یک مشکلاتی داشت. چند راه حل را آزمودند اما ناکارامد بود. اکنون سال ها است که در بیرون آوردن آن سنگ که روزی محافظ آنان بود از چاه آبی که سبب زندگی شان بود درمانده اند. آیا خوانندگان راه حلی برای این مردم بینوا دارند؟
همه کشورهای جهان امروزه به گونه ای به مردم خود یارانه می پردازند. در کشور ما نیز از صد سال پیش که نفت پیدا شد به گونه غیر مستقیم به مردم یارانه پرداخت شد. اقتصاد کشور ما پس از پیدایش نفت به یک بیماری سخت گرفتار شد(فروش نفت و تزریق مستقیم بهای آن به اقتصاد) و کم کم این بیماری درد بی درمان شد. هر دولتی که خواست آن را به صورت بنیادی درمان کند از آینده خود ترسید و از درمان علت سر باز زد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل نبود زیر ساخت های مورد نیاز، جنگ تحمیلی، تحریم های اقتصادی، بی تجربگی دولت مردان و ... این بیماری روز به روز مزمن تر و سخت درمان تر شد. حدود پنج سال پیش مجلس پیشین شورای اسلامی طرحی را تصویب کرد که یارانه حامل های انرژی و مواد ضروری به صورت دیگری به مردم پرداخت شود و طی چند مرحله قیمت های این مواد آزاد شود. دولت وقت به ریاست آقای احمدی نژاد که خود را دلسوز ترین و مردمی ترین و پاک ترین دولت تاریخ ایران می خواند، مصوبه مجلس را بهانه کرد و یارانه ها را به صورت نقدی به همه مردم داد. به فقیر و غنی به یک اندازه و آن را هدیه امام زمان به مردم نامید. در همان آغاز دو برابر مصوبه مجلس به صورت نقد به تمام مردم ایران پرداخت کرد. طبق مصوبه باید مبلغی کلان به صنایع تولیدی پرداخت می شد تا با بهینه سازی دستگاه های خود بتوانند خود را با قیمت های آزاد حامل های انرژی همراه کنند، اما دولت سهم یارانه تولید را به صنایع نداد بلکه آن را هم میان مردم تقسیم کرد.
آقای احمدی نژاد رئیس جمهور وقت فریاد های مشاوران، دل سوزان و صاحبان خرد و تجربه را نشنید و راه خود را رفت و هر چند ماه یک بار سخن از افزایش مبلغ پرداختی به مردم کرد. مجلس وقت، رسانه ملی و دیگر رسانه ها و مطبوعات و سیاستمداران هوادار آقای احمدی نژاد با آن که خون دلها خوردند اما حتی یک بار از ایشان سؤال نکردند که چرا؟ هیچ مقاله ای علیه ایشان ننوشتند تا آن که هم مجلس تغییر کرد و هم دولت. مجلس جدید نیز در دو سال آخر ریاست آقای احمدی نژاد هیچ تذکری و سؤالی از او نکرد. تنها کار مجلس مصوبه دیگری بود که به دلیل گرانی های افسار گسیخته اجرای مرحله سوم هدفمندی یارانه ها را ممنوع کرد و دیگر هیچ. با روی کار آمدن دولت جدید، مجلس در مصوبه ای جدید دولت جدید را موظف کرد که مرحله سوم هدفمندی یارانه ها را اجرا کند. رفتار مجلس با دولت جدید شبیه رفتار مادر شوهر با عروس در فرهنگ ما بود.
دولت جدید که در آغاز کار خود با تحریم های سنگین جهانی، گرانی و تورم 44 درصدی، خزانه خالی و بدهی سنگین رو به رو بود، نه پولی برای پرداخت یارانه داشت و نه درآمدی برای تامین بودجه مورد نیاز. نفت ارزان شده و به یک سوم قیمت کاهش یافته بود. تجارت خارجی متوقف شده بود و دارایی های ما در خارج قابل دریافت نبود. با این حال مامور شده بود مرحله سوم هدفمندی یارانه را اجرا کند.
همه خردمندان ملت ایران از همان آغاز اجرای هدفمندی، پرداخت نقدی یارانه ها آن هم به صورت یک سان به تمام مردم از فقیر و غنی را نادرست و دارای چند ایراد بزرگ می دانستند و گاهی هم به زبان می آوردند. اما دولت احمدی نژاد راه خود را می رفت و به سخن مشاوران توجهی نمی کرد. بسیاری از نمایندگان مجلس و هواداران دولت دولت قبلی از پرداخت نقدی یارانه ها حمایت می کردند.
با روی کار آمدن دولت جدید، کاری که در دولت قبل کاری خیلی خوب و امام زمانی خوانده می شد، با یک چرخش بزرگ به کاری زشت و ضد نظام و ضد امام زمان تبدیل شد. همه کسانی که پرداخت نقدی را به همه مردم اعم از دارا و ندار کاری لازم و ارزشمند می دانستند ناگهان به فریاد آمدند که وا کشورا، وا ثروت ملی یا، چرا باید دارا و ندار به صورت یکسان یارانه بگیرند. یارانه مال ندارها است. دولت باید یارانه ثروتمندان را قطع کند. پرسشی بزرگ پیش آمده است. چه شده است که پرداخت یارانه به دارا و ندار و همه مردم در دولت پیش کار بسیار خوبی بوده و هدیه امام زمان به مردم بوده است ولی در دولت جدی و امروز تبدیل شده به کاری ضد منافع ملی و سبب هدر دادن ثروت ملی؟ دیگر نه تنها هدیه امام زمان نیست بلکه کاری است ضد امام زمان! از قضا فریاد هواداران دولت قبل در لزوم قطع یارانه افراد دارا بسیار بلند تر از دیگران است. در دولت قبل همین افراد فریاد می کردند که پرداخت نقدی یارانه به دارا و ندار حق همه مردم است و هدیه امام زمان؟!  معاذا لله امام زمان موضعش تغییر کرده است یا برخی نان به نرخ روز می خورند و امام زمان و یارانه و منافع ملی و دین و ... ابزاری برای بقای آنان در قدرت و منصب است؟!
در این که پرداخت نقدی یارانه کاری نادرست است هیچ خردمندی و هیچ اقتصاد دانی شک ندارد اما هیچ کس توان قطع آن را ندارد. هیچ خردمند و هنرمندی راه حلی برای آن ندارد. هیچ گروهی با هیچ ابزاری توان بیرون آوردن این سنگ را از این چاه عمیق ندارد؟ آیا شما راه حلی دارید؟

محمد الله اکبری

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٣-١٣٩۴, ٢١:٠١

   

پر مبحث ترین ها