سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یونیفرم افراط گرایی

در بین این افراد حاشیه ساز، برخی نیز با لباس فرم حضور داشتند که شعار می دادند و آن جمع محدود را هدایت می کردند و این هم خوب نبود چرا که با آن لباس فرم صورت خوبی نداشت

 

ایمان سهرابی

حاشیه سازان سخنرانی رئیس جمهور جمع اندک اما سازمان یافته بودند. برخی با یونیفرم خاص حاشیه سازان را هدایت می‌کردند که صورت خوبی نداشت و بسیاری از این قضیه گلایه مند بودند. (محسن غرویان، انتخاب، 14 خرداد 1394)

1-    شعبان جعفری: زورخانه دار و باستانی کار قبل از انقلاب که متهم به پیروی از سفارش های انگلیس و امریکا بود اما خود را مرید آیت ا... کاشانی و فدائیان اسلام می دانست. به دلیل ضب و شتم های فراوان و استفاده از چماق به شعبان بی مخ مشهور بود و نقش عمده ای را در کودتای 28 مرداد 1332 ایفا کرد. از نکات جالب توجه این است که گفته می شود نماز و روزه اش تا آخرین سال حیات ترک نشد.

2-    مسعود ده نمکی: یالثارات، شلمچه، جبهه و صبح دوکوهه نام نشریاتی است که از سوی او راه اندازی شد. در دهه هفتاد نیروهای بسیاری را ساماندهی کرد و در رخدادهای مختلفی از جمله حوادث سال 78 حضور فعال داشت. اعتراض های شدید به حجاب بد زنان از جمله مهم ترین فعالیت های او محسوب می شود. حالا او فیلمساز شده است و بازیگران زن فیلم هایش از حجاب کاملی برخودار هستند!

3-    سعید عسگر: شلیک به مغز اصلاحات مهم ترین اقدام او به شمار می رود. گفته می شود پس از آزادی از زندان در سال 82 به خوابگاه دانشگاه علامه در طرشت نیز حمله کرد. جالب این جاست حتی پس از ترور حجاریان که منجر به محکومیت او به 15  سال حبس شد، در پرونده عسگر تاکنون پیشینه کیفری به ثبت نرسیده است.

این ها تنها 3 نمونه از یونیفرم پوشان افراطی قبل و بعد از انقلاب هستند که در لباسهای مختلف  و تنها از باب مشت نمونه خروار‌ به آن ها اشاره شد.

آنها از دهه هفتاد به این سو به تشکیل گروه هایی موسوم به گروه های فشار اقدام کردند. پس از حوادث سال 78 بود که نام لباس شخصی بر آن ها نهاده شد؛ که معمولا توسط برخی جریانهای سیاسی که سعی می کنند وانمود کنند که به قدرت حاکم متصل هستند مورد بهره برداری قرار گرفته اند

متاسفانه برخی مقامات نیروهای لباس شخصی را نیروهای مردمی معرفی می‌ کنند تا از مضان انتقادها دور شوند هر چندگاهی نیز از آنها تحت عنوان افراد خودسر و تندرو یاد می‌ کنند. گفته می شود هرجا که برخی جریانهای سیاسی اراده کنند، این سازمان در حالت عادی به ظاهر پنهان از چشم ها به صحنه آورده می‌شود. آنها معمولاً دارای خصوصیات ظاهری مشترکی هستند که وانمود می کنند به خاطر ارتباطات قدرتمندی که دارند، می توانند از هرگونه تعقیب قضایی مصون باشند.

در دولت های نهم و دهم به جز چند تجمع خبر چندانی از آن ها نبود. با روی کار آمدن دولت روحانی باز هم یونیفرم پوشان افراط گرایی از خواب زمستانی بیدار شدند و در اولین اقدام خود پس از بازگشت روحانی از سازمان ملل، ‌با گوجه فرنگی و لنگ کفش به استقبال او رفتند. گروه های فشار در یکی از خشن ترین اقدامات در شیراز با آجر از یادگار شهید مطهری پذیرایی کردند و در تازه ترین اقدام سعی در برهم زدن سخنرانی رییس جمهور داشتند. غرویان درباره اقدام اخیر آنها می گوید:‌ به نظرم این افراد خیلی چشمگیر نبودند؛ یک تعداد اندکی بودند که از قبل برنامه ریزی شده در این مراسم حاضر شده و در صف‌های اول نشسته بودند. این افراد هنگام آمدن روحانی شعار دادند و در حین سخنرانی هم در چند نوبت شعار دادند اما جمعیت کثیر مردم این ها را هدایت و آرام کردو قضیه به نظرم خیلی مهمی نبود. به نظرم فعالیت این افراد از قبل هم قابل پیش بینی بود؛ چرا که متأسفانه اخیرا روش دلواپسان، این شده که در این گونه جلسات یک نمایشی می دهند. قرائن و شواهد فعالیت دلواپسان در زمان سخنرانی رئیس جمهوری نشان می داد حرکت این جمع اندک، خودجوش نبوده است‎؛ متأسفانه در بین این افراد حاشیه ساز، برخی نیز با لباس فرم حضور داشتند که شعار می دادند و آن جمع محدود را هدایت می کردند و این هم خوب نبود چرا که با آن لباس فرم صورت خوبی نداشت و بسیاری از این قضیه گلایه مند بودند.

آخرین نامه علی مطهری به روحانی چندان بیراه نیست: « قبول دارم که همیشه فشارها بر دولت هایی که قصد اجرای کامل قانون اساسی را دارند بیشتر است و این تهدیدها و اعمال محدودیتها مثلا در دولت سابق نبود و در نتیجه فضای آزادی بیان در این دولت بسته‌تر است، اما این عذر برای توجیه وضع موجود قابل پذیرش نیست زیرا مردم با توجه به شعارها و وعده‌های جناب‌عالی به شما رأی دادند و همراهی مسئولان اجرایی با طرفداران خفقان را در این دولت برنمی‌تابند. اگر برای لغو یک برنامه بگویند در صورت حضور این فرد یا افراد در این شهر مردم شهر با هم درگیر می‌شوند پس برنامه لغو می‌شود، قابل قبول است اما این که مقامات و نهادهای حکومتی، خود بگویند اگر فلان برنامه اجرا شود ما به هم می‌ریزیم و استاندار و فرماندار هم بترسند و کوتاه بیایند و آرمان بزرگ انقلاب اسلامی یعنی آزادی بیان را زیر پا بگذارند، قابل قبول نیست. این جانب هشدار می‌دهم که اگر یک بار دیگر این گونه حوادث تکرار شود، با همه اعتقادی که به حمایت از دولت دارم، به کمک نمایندگان خوش‌فکر و مدافع آزادی بیان در مجلس، وزیر کشور را استیضاح خواهیم کرد.»

آخرین نظرسنجی ها از نارضایتی فراوان نسبت به عملکرد وزارت کشور در این زمینه خبر می دهد. به نظر می رسد رییس دولت تدبیر و امید باید به حال محافظه کاری وزارت  خود تدبیری بیندیشد و الادامنه یونیفرم افراط گرایی روز به روز در کشور گسترده تر خواهد شد.

19 دی

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٣-١٣٩۴, ٢٠:٢٢

   

پر مبحث ترین ها