سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سردار نفرمایید "پول های کثیف" معجزه می کند!

چرا وی و مسئولان دیگر اینچنین در مقابل متخلفان دست بسته عمل کردند تا حتی تهدید شده و کار به پخش شایعه بازداشت خودشان کشیده شود؟ حقیقتا چه ترس و واهمه ای وجود داشت؟

 

م. رضوانی

شاید اگر یک فرد معمولی، یک کارمند ساده یا حتی یک مسئول نه چندان مطرح بگوید که متخلفان مالی در یک موسسه زیر نظر یکی از ارکان اصلی کشوربنده را تهدید کردند که اگر حرفی بزنم بنده را نیز با خود پایین می کشند، کسی تعجب نکند. اما زمانی که فرمانده کل نیروی انتظامی یک کشوراین سخنان را بگوید، روزها و ساعت ها لازم است تا بتوانیم این گفته را باور و هضم کنیم. عنوان " فرماندهی نیروی انتظامی کشور" عنوانی تشکیل شده از چهارواژه که خود بارمعنایی زیادی دارند است. کلمه فرمانده که یعنی رئیس کل، مدیر اصلی، کسی که سایر بخش های یک سازمان یا نهاد زیرنظرش فعالیت می کنند و مهمتر و قوی تر از وی در آن عرصه نیست. نیروی انتظامی نیز یکی از مهمترین ارکان سازمان دهنده به نظم عمومی، حفظ حقوق خصوصی افراد و تامین امنیت جامعه در بخش های مختلف است. کشور هم که در این جا و در معنی خاص یعنی جمهوری اسلامی ایران با بیش از 70 میلیون جمعیت که پراست از سرمایه های مادی، معنوی و انسانی و دارای موقعیت  و جایگاه بسیار مهم در منطقه و جهان. خب شما دیگر با این تفاصیل مطمئن شده اید که فرمانده نیروی انتظامی ایران بودن چه شان، قدرت و جایگاهی دارد. پس برویم سر موضوع اصلی. فرمانده سابق نیروی انتظامی ایران، یعنی اسماعیل احمدی مقدم سه شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد و سخنانی گفت که بسیار عجیب و دور از انتظار بود. وی با تکذیب خبر بازداشتش که چندی پیش در رسانه ها منعکس و البته از سوی سخنگوی دستگاه قضا تکذیب شد را کاملا رد کرد و برای روشن شدن موضوع، نقبی به  تخلفات مالی بنیاد تعاون ناجا زد و اظهار داشت: در یکی از شرکت‌های زیر مجموعه بنیاد تعاون ناجا تخلفات مالی قابل توجه صورت گرفت و در اواخر ماه های حضورم در ناجا ( همین سال گذشته منظورشان است) با این موضوع رو به رو شدم و به متخلفان گفتم اگر اموال را بازپس بدهید پیگیری حقوقی انجام نمی دهیم ولی آنها این موضوع را نپذیرفتند و ما هم موضوع را به دستگاه قضایی ارجاع دادیم.

وی افزود: وسط بررسی پرونده قاضی کنار رفت و قضیه مسکوت ماند و پس از آن شروع کردند به جوسازی و گفتند بنیاد تعاون در حال ورشکستگی است و ما را تهدید کردند که اگر بخواهی با ما دربیافتی تو را هم با خود پایین می کشیم، و فیلم گرفته ایم و کاری می کنیم مردم بریزند به خیابان و بگویند بانک قوامین پول مان را بدهد

احمدی مقدم با بیان اینکه آنها قاضی پرونده را جا به جا کردند در پاسخ به سوالی که چگونه این کار را انجام دادند،گفت: بهرحال پول معجزه می کند.

وی تصریح کرد: همان کسانی که ما قبلا تهدید به انتشار فیلم کرده بودند، شایعه زندانی بودن من را منتشر کرده و به رسانه‌ها اطلاع دادند.

پیرو گفته های بالا فرمانده سابق نیروی انتظامی نکاتی چند حائز اهمیت است:

1-      چرا باید در یکی از زیرمجموعه های مالی نیروی انتظامی با نام بنیاد تعاون ناجا تخلفات مالی گسترده ای روی دهد و نه تنها فرمانده نیروی انتظامی تا اواخر دوره خدمتش، متوجه آن نشود، بلکه سایر مسئولان این ارگان نیز از آن مطلع نشوند؟ آیا بازرسی های لازم از سازمان های مالی زیرمجموعه این نهاد به خوبی انجام می گیرد؟ اگر انجام می گیرد چرا باید این تخلفات چنین وسیع باشند؟

2-      احمدی مقدم در سخنان خود تصریح کرد که به متخلفان گفتم اگر اموال را برگردانند پیگیری حقوقی انجام نمی گیرد. نیروی انتظامی یک نهاد عمومی است که بودجه اش نیز از بیت المال تامین می شود. فرماندهی آن نیز امانتی است که که به شخص سپرده می شود. سوال این است که فرمانده نیروی انتظامی چطور می تواند به متخلفین مالی که به گفته خودش تخلفات گسترده داشتند، وعده عدم پیگیری قضایی در صورت برگشت اموال را بدهد؟ آیا ایشان چنین اختیاری را از سوی مردم دارد؟ مگر داستان، داستان شکستن یک شیشه یا قلکی گلی است که بتوان به این راحتی چشم پوشی کرد؟ نیروی انتظامی یکی از مهمترین بسترهای ایجاد، گسترش و حفظ نظم در جامعه است. مگر می توان چنین ساده در مقابل یک مساله مهم انضباطی و مالی در درون آن واکنش نشان داد؟

3-      زمانی که فرمانده نیروی انتظامی یک کشور 70 میلیونی از سوی متخلفانی مالی با عباراتی مانند " اگر بخواهی با ما دربیافتی تو را هم با خود پایین می کشیم، و فیلم گرفته ایم و کاری می کنیم مردم بریزند به خیابان" مواجه می شود، و به گفته خودش در جریان پیگیری قضایی نیز قاضی تغییر می کند، بهتر نیست بدون ترس و واهمه از این تهدید های پوشالی رسانه ها و افکارعمومی را در جریان قرار دهد؟ آیا چنین جمعیتی نمی تواند حامی مناسبی در مقابل چند متخلف باشد؟ چرا وی و مسئولان دیگر اینچنین در مقابل متخلفان دست بسته عمل کردند تا حتی تهدید شده و کار به پخش شایعه بازداشت خودشان کشیده شود؟ حقیقتا چه ترس و واهمه ای وجود داشت؟

4-      در بخش دیگر از صحبت های احمدی مقدم آمده بود که وقتی این موضوع را به قوه قضائیه اطلاع دادیم، وسط پرونده قاضی کنار رفت و قضیه مسکوت ماند، آن ها قاضی پرونده را عوض کردند. اینجا از قوه قضائیه انتظار می رود که توضیحات لازم را برای برطرف شدن شبهات در افکارعمومی ارائه دهند. چطور می توان قاضی یک پرونده مهم مالی  با تخلفات گسترده را چنین ساده تغییر داد و قضیه را مسکوت گذاشت؟ مگر تمام این وقایع در یک اتاق تاریک روی داده که کسی چیزی نبیند و به همین سادگی موضوع ساکت شود؟ آیا باید باور کنیم که متخلفان بنیاد تعاون ناجا چنان نفوذ و قدرتی داشتند و یا دارند که می توانند قاضی را جابه جا  و فرمانده نیروی انتظامی مملکت را تهدید کرده و  بعد هم آب از آب تکان نخورد؟

5-      احمدی مقدم در پاسخ به اینکه چطور توانستند قاضی پرونده را جابه جا کنند گفت:به هرحال پول معجزه می کند!!! این جمله احمدی مقدم کافی است تا مخاطب نتواند به هیچ عنوان حق را به فرمانده سابق نیروی انتظامی برای عدم برخورد با متخلفین دهد. کسی که این جمله را در محضر افکار عمومی می گوید، فرمانده سابق نیروی انتظامی ایران بود که در زمان مسئولیت خود با چنین بحرانی رو به رو شد. چگونه می توان پذیرفت که چنین راحت در چشمان مردم نگاه کنیم و بگوییم که برای پیشبرد یک تخلف مالی پول معجزه می کند؟ آیا اگر نظارت و پیگیری کافی وجود داشت، این پول ها می توانستند معجزه کنند؟ این پول های معجزه گر از کجا می آیند که به کجا می روند؟ چگونه است که فقط برای عده ای معجزه می کنند؟ چطور مردم می توانند بپذیرند که به همین سادگی که فرمانده سابق نیروی انتظامی ابراز داشت، یک پولی آمده و معجزه کرده؟ راستی چرا نمایندگان دلواپس همیشه در صحنه که وزیرکشور را به دلیل دادن کدهایی از وجود پول های کثیف وادار به عذرخواهی کردند در مقابل این سخنان واکنشی نشان ندادند؟

وقتی با سخنانی از این دست، آن هم از سوی مسئولان کشور رو به رو می شویم، ناخودآگاه یاد مردمی می افتیم که برای یک وام ازدواج 5 میلیونی، یک وام خودرو، یک مستمری ماهانه بازنشستگی و مسائل اینچنین باید به هزار نفر روانداخته و ماه ها منتظر وعده و وعیدها باشند تابلکه بتوانند مشکل خود را حل کنند. کاش گوشه ای از پول های معجزه گر سهم این مردم نیز بود.

 

telegram 19dey.com
احمد طاهری زاده    25 خرداد 1394 17:21
با سلام .آنچه که در سخنان فرمانده محترم سابق بیشتر جلب توجه می کند مو ضوع تهدیدبه اغتشاشات خیابانی است.چنین میتوان برداشت کرد که این افراد به راحتی می توانند ضمن ایجاد بلوا وتحمیل خسارتهای مادی ومعنوی بسیار به افراد وجامعه برای رسیدن به خواست خود حریف را هم از صحنه بیرون کنند .باکدهای داده شده وهمچنین اتفاقات سالهای اخیر نکند خدای نکرده عزیزان لباس شخصی وکفن پوشان آخرت طلب ودلواپسان از دنیا بریده جزو این افراد باشند.
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٣-١٣٩۴, ٢١:١١

   

پر مبحث ترین ها