سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مجاهدان یکشنبه در دولت

مجاهدان یکشنبه و دوشنبه که نه تنها بعد از 24 خرداد 92 خود را با شعار دولت هماهنگ نکرده‌اند بلکه بعد از ریاست جمهوری دکتر روحانی انتقادات تندی را علیه دولت تدبیر و امید داشته‌اند امروز به راحتی در پست های مهم به کار گرفته می‌شوند که نمونه آن استانداری قم است.

مجاهدان یکشنبه در دولت

& مسعود کیهان

اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهور در همایش دومین بزرگداشت بیست و چهار خردادماه خرم‌آباد گفت:«این درست نیست که مجاهدان شنبه بیایند یاران اصلی تدبیروامید را کنار بزنند و مدیریت هم بگیرند. یه عده‌ای یهویی می‌آیند می‌گویند ما حامی دولت هستیم درحالی که تا دیروز چیز دیگری می‌گفتند و تفکر دیگری داشتند.

وی افزود:مبادا یاران اصلی دکتر روحانی کنار زده شوند و مجاهدان شنبه بر منصب مدیریت‌ها نشانده شوند. البته اگر کسی آمد و به دولت پیوست خیلی خوب هم است و باید از این‌گونه افراد حمایت کنیم زیرا این نوعی همدلی با دولت است.

مشاور دکتر روحانی تصریح کرد:اگر کسانی که اصلاً همراه دکتر روحانی نبودند مدیر بشوند این کاملاً اشتباه و نادرست است و باید در وهله نخست احترام بچه‌های ستاد دکتر روحانی و یاران اصلی دکتر روحانی حفظ شود.

مجاهدان شنبه اصطلاحی است که بعد از پیروزی مشروطه‌خواهان در ادبیات سیاسی ایران معاصر رواج یافت. مشروطه‌خواهان تهران را گرفتند و یک روز بعد عده‌ای فرصت‌طلب وارد تهران شدند و گفتند ما هم مجاهد مشروطه‌خواه بوده‌ایم و در کنار شما.

البته بحث حضور افرادی در بدنه دولت که در پیروزی دکتر روحانی هیچ نقشی نداشته اند، موضوع جدیدی نیست و شاید خیلی‌ها که امروز شعار اعتدال سر می‌دهند در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم کمترین شانس را برای انتخاب دکتر روحانی قائل بودند و به همین سبب این افراد نه تنها دکتر روحانی را در آن مقطع حمایت نکردند بلکه حامیان روحانی را مورد سرزنش و تمسخر قرار می‌دادند.

باری فرهنگ غالبی که در کشور ما از گذشته وجود داشته این بوده که هر دولتی که بر سر قدرت آمده بدنه دولت را از همفکران خود تشکیل داده و به نوعی به پاکسازی اساسی عناصر دولت پرداخته است اما در دولت تدبیر و امید این روند صورت نگرفت که البته کاری قابل تقدیر است ولی نکته مهم اینجاست شاید نباید افراد به واسطه حضور در کمپین انتخاباتی رئیس جمهور همه بدنه دولت را تشکیل بدهند اما از آن سوی هم نباید افرادی که هیچ گونه همفکری با شعار اعتدال و سیاست های دولت تدبیر و امید ندارند در کرسی های مدیریتی و بدنه اجرایی دولت حضور داشته باشند.

از شروع کار دولت تدبیر و امید همواره بحث حضور نیروهای احمدی نژادی در استانداری ها و فرمانداری ها مطرح بوده است. عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو بنیاد باران معتقد است هنوز بیش از ۷۰ درصد مدیران استانی و شهرستانی هنوز از دولت قبل هستند.

چند ماه پیش روزنامه شرق در گزارشی در این باره نوشت: استان ها در محاصره احمدي نژادي هاست. در این گزارش آمده بود بررسي هاي يک تحقيق صورت گرفته درباره وضعيت مديريت ارشد در استان اصفهان نشان مي دهد در دولت تدبير و اميد، ۶۰درصد مديران ارشد استان اصفهان تغيير کرده و منصوب دولت فعلي هستند و ۴۰ درصد مديران دولت احمدي نژاد کماکان به کار خود ادامه مي دهند. از ١٦ فرمانداري استان تهران پنج فرمانداري و دومعاون استاندار منصوبين دولت پيشين هستند. همچنين از ميان ٢٨ فرمانداري استان خراسان رضوي نيز نيمي باقي مانده از دولت احمدي نژادند. در استان فارس هم وضعيت کما بيش اينگونه است و درحالي که اصلاح طلبان با محدوديت برگزاري گردهمايي روبه رو هستند اما چهره هاي نزديک به جبهه پايداري به راحتي مجوز مي گيرند. وضعیت در استان‌های دیگر هم تقریبا به همین منوال است.

اين در حالي است که چندي پيش حسن روحاني در نخستين همايش استانداران و سفراي ايراني مقيم کشورهاي همسايه گفت: عنوان، مارک، اين و آن و الف و ب براي ما مطرح نيست و نبايد هيچ خادمي را از ارائه خدمت محروم کنيم اما مسئولان اجرايي بايد به راي مردم در 24 خرداد 92 معتقد باشند.

تاکید رئیس جمهور در این سخنرانی اعتقاد به رای مردم در 24 خرداد 92 است اما به راستی اکنون همه مدیران دولتی به این سخن رئیس جمهور معتقد هستند و یا اینکه بنا به صحبت های ترکان مجاهدان شنبه در حال گرفتن پست های کلیدی دولت تدبیر و امید هستند. اگر با نگاهی دقیق تر به این موضوع  نگاه شود به وضوح می‌شود دید که امروز نه تنها مجاهدان شنبه در دولت عهده دار پست های کلیدی شده‌اند، بلکه مجاهدان یکشنبه و دوشنبه که نه تنها بعد از 24 خرداد 92 خود را با شعار دولت هماهنگ نکرده‌اند بلکه بعد از ریاست جمهوری دکتر روحانی انتقادات تندی را علیه دولت تدبیر و امید داشته‌اند امروز به راحتی در پست های مهم  به کار گرفته می‌شوند که نمونه آن استانداری قم است.

نکته نگران کننده این است که امسال انتخابات مجلس دهم برگزار خواهد شد و شاید ادامه روند کنوني به پاشنه آشيل دولت تبدیل شود لذا لازم است رئیس جمهور و وزیر کشور با نگاهی جامع تر به این مسئله نگاه کنند تا از آسیب های احتمالی این موضوع جلوگیری شود.

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٣-١٣٩۴, ٠٠:١۵

   

پر مبحث ترین ها