سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

احمدی نژاد پدر معنوی « یکتا»

کارگزارانی ها هم می گفتند ارتباط تشکیلاتی با هاشمی ندریم .مشارکتی ها هم می گفتند ارتباط ارگانیک با خاتمی نداریم.

احمدی نژاد پدر معنوی " یکتا"

م. رضوانی

طی هفته های گذشته عرصه سیاست داخلی ایران که هنوز بر سر پذیرش احزاب یا حزب گرایی در آن اتفاق نظر وجود ندارد شاهد ظهور یک جبهه جدید سیاسی بود. جبهه ای که متشکل از برخی وزرا، معاونین ، نزدیکان و هواداران رئیس جمهور سابق ایران، یعنی محمود احمدی نژاد است.

 حزب یکتا (یاران کارآمدی و تحول ایران اسلامی) عصر 25 خرداد با حضور هیئت موسس و سخنرانی آیت الله موحدی کرمانی آغاز به کار کرد و گزارش های منتشر شده از آن نشان می دهد طیف وسیعی از هواداران دولت سابق هم حضور به هم رسانده اند. از محمد نجار و کامران دانشجو و محمد عباسی و سید محمد حسینی گرفته تا صدرالدین شریعی، رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبایی که در دوران هشت ساله محمود احمدی نژاد از سوی اهالی آموزش عالی و دانشجویان طیف های مختلف دانشگاه علامه مورد انتقاد شدید بود.

 همچنین به گفته محمد حسینی، وزیر ارشاد سابق، پیشنویس اساس نامه این جبهه نیز شکل گرفته است و اعضای آن قرار بود پس از اولین همایش خود در 25 خرداد به دیدار بزرگانی مانند آیت الله مصباح یزدی، موحدی کرمانی و محمد یزدی بروند.

شاید برخی از اعضا و هواداران این جبهه سیاسی انتساب خود را به احمدی نژاد رد می کنند و از جمعی بودن تصمیمات سخن بگویند، اما حقیقتا اعضای تشکیل دهنده این جبهه را به جز دایره یاران رئیس دولت سابق، در کدام دایره سیاسی می توان جای داد؟

به هر حال تشکیل چنین جبهه هایی با فعالیت های آشکار و بدون حاشیه در چند ماه باقی مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی بدون دلیل نبوده و حتی می تواند برای فضای سیاسی کشور هم مفید باشد. انجام رقابت روی صحنه سیاسی و با حضور در احزاب و جبهه ها و گروه ها می تواند خود عامل پیشگیری از تندروی های گذشته و حذف ها و مصادره های  نامطلوب باشد. اما نکته مهم  پیرامون این گروه سخنان اخیر معاون سیاسی وزیر کشور اصولگرای دولت دکتر روحانی است.

حسین مقیمی با بیان اینکه هر حزب و گروهی برای فعالیت سیاسی باید از کمیسیون ماده 10 احزاب مجوز قانونی دریافت کند، تاکید کرد که فعالیت حزبی با نام «یکتا» غیرقانونی است. وی در پاسخ به این پرسش که این گروه سیاسی اعلام کرده در قالب جبهه فعالیت می کند و نیازی به مجوز ندارد نیز گفت: هرگونه فعالیت سیاسی افراد در قالب حزب، گروه و تشکل و با هر عنوان و نامی باید با دریافت مجوز باشد؛ از این رو تحرکاتی که این روزها با عنوان یکتا انجام شده خلاف قانون است و آنها باید پاسخگو باشند.

بنابراین احتمالا لازم است تا به مفید بودن گروه و جبهه ای که بدون مجوز قانونی، فعالیت خود را علنا و با حمایت برخی چهره های سیاسی آغاز می کند، برای توسعه سیاسی ایران شک کرد. سخنان معاون سیاسی وزیر کشور در شروع به کار غیرقانونی " یکتا" خود تداعی کننده رویه قانون گریزانه دولت سابق در تصمیم گیری ها است و حتی اگر اعضای این جبهه اتصال خود به آن مجموعه را نفی کنند، باز از رفتارهای سیاسی اخیرشان می توان به این اتصال پی برد.

 کمیسیون ماده 10 احزاب مسئول صدور مجوز قانونی است و لذا آغاز یک فعالیت سیاسی بدون مجوز، حتی اگر بتواند ادامه یابد نه تنها به پیشبرد اخلاق سیاسی در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی کمک نخواهد کرد، بلکه به احتمال فراوان خود حاشیه ساز و مشکل آفرین خواهد بود.

نکته جالب این است که تشکیل این جبهه در ماه های مانده به انتخابات و تلاش برای ورود به مجلس قانون گذاری کشور با شیوه ای غیرقانونی به هیچ عنوان قابل قبول نیست. چنانچه این جبهه به فعالیت های سیاسی روشن و بدون حاشیه خود اعتقاد دارد چرا نباید به شیوه ای قانونی و بدون بازی با کلمات آغاز کند؟

نکته دیگر این است که آیا باید احمدی نژاد را پدر معنوی" یکتا" دانست یا خیر؟ عده ای اعتقاد دارند که حساب کار یکتا از احمدی نژاد جداست.اعضای یکتا می گویند هیچ ارتباط تشکیلاتی با احمدی نژاد ندارند. نکته جالب در این زمینه شباهت گفتمانی وشکلی ایجاد این مجموعه با کارگزاران وحزب مشارکت است .کارگزارانی ها هم می گفتند ارتباط تشکیلاتی با هاشمی ندریم .مشارکتی ها هم می گفتند ارتباط ارگانیک با خاتمی نداریم.

از سوی دیگر تجربه گروه های و احزاب گذشته ایران همچون کارگزاران سازندگی و جبهه مشارکت خود نشان دهنده تمایل  اعضا، وزرا و نزدیکان سه دوره دولت های سابق ایران به آغاز مجدد فعالیت های سیاسی در سایه یک تشکل یا گروه سیاسی است، اما سوال این است که آیا جبهه یکتا قرار است به سرنوشت جبهه مشارکت و کارگزاران دچار شود یا خیر؟ آیا فعالیت این جبهه که به گفته معاون سیاسی وزارت کشور به طور غیرقانونی نیز آغاز شده است، همانقدر مقطعی و وابسته به انتخابات ها خواهد بود که کارگزاران و مشارکت بودند؟

اگر قرار است چنین باشد دیگر نمی توان از تولد و آغاز به کار تشکل ها و گروه های سیاسی وابسته به دولت های قبل خشنود بود، چرا که این ظهور و ورود ها صرفا با اهداف کوتاه مدت انتخاباتی و در دست گرفتن قدرت شکل می گیرد نه توسعه سیاسی ایران و ایجاد احزاب با عمرهای طولانی.

اگرچه هر جبهه، گروه سیاسی یا حزبی مهمترین هدفش کسب قدرت در عرصه سیاسی و جمع کردن کرسی های قانون گذاری است، اما زمانیکه این بشود تمام هدف فعالیت سیاسی یک مجموعه، یعنی همان فاصله ای که بین کارگزاران و مردم و مشارکت و مردم پیش آمد.

19دی

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٣-١٣٩۴, ٠٠:٣٧

   

پر مبحث ترین ها