سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وقتی عکس شهدا رفتار می کنیم

اگر شهدای گرانقدر هم اکنون در قید حیات بودند، با هتاکان چه برخوردی می کردند؟ آیا اجازه می دادند دوباره دهانشان به هتاکی باز شود؟ افسوس. افسوس که عکس شهدا را می بینیم و عکس شهدا رفتار می کنیم

 وقتی عکس شهدا را می بینیم و عکس شهدا رفتار می کنیم

هفت تیر کشان مداح، فحاش می شوند

ایمان سهرابی

«آن كسانى هم كه دستى در تبليغات دارند، فضاى سياسى كشور را آشفته نكنند؛ بدگويى از اين، اهانت به آن، معارضه‌ جناح هاى سياسى با هم. مردم چه تقصيرى كرده‌اند كه بايستى ذهن آنها به خاطر انگيزه‌هاى مختلف سياسىِ اشخاص و گروه ها و جناح ها و مجموعه‌ها، آشفته و مغشوش شود؟» (سید علی خامنه ای، خطبه‌‌هاى نماز عيد سعيد فطر02/08/85)

در تنها روزی که به قول مازیار میری هوای تهران پاک بود، آلاینده های زیست محیطی شهر را آلوده کردند. در حالی که هزاران نفر از مرد و زن و پیر و جوان در حد فاصل بهارستان تا معراج شهدا گرد آمده بودند تا احساسات خود را نسبت به غیورمردان این مرز و بوم ابراز کنند، یکی از هفت تیر کشان حاضر در مراسم بی توجه به حال روحی و معنوی مردم لب به هتاکی گشود. یک نفر مسئول هم پیدا نشد بگوید مرد حسابی، تریبون که برای تو قحط نیست؛ اجازه بده همین یک مورد از الفاظ زشت و زننده در امان بماند.

هفت تیر کش ساکن چیذر خطاب به رئیس قوه مقننه گفت: مسئولان ما چگونه به خود اجازه می‌دهید در نظام جمهوری اسلامی، حالا در بیرون هرکاری می‌کنید خودتان می‌دانید و خدای خودتان، آن هم اجازه نمی‌دهیم بهتان.  مسئولی که در جمهوری اسلامی به خاطر پز دادن مقابل یک دیپلمات با هزار قلم آرایش و سر باز و فقط یک کلاه نمادین بر روی سر می‌روی و با او حال و احوال  و مذاکره می‌کنی، خاک بر سرت بی‌غیرت.

ناگفته پیدا است چنین هتاکی تنها از یک هفت تیرکش بر می آید و بس. کما این که پیش از این نیز شاهد هتاکی هایی از این دست از سوی بزرگان همین طیف بوده ایم. البته این تنها هتاکی این مراسم نبود. او در بخش دیگری از سخنان خود به رئیس قوه مجریه تاخت و گفت: مردمی که در وسط جنجال هسته‌ای در این مراسم حاضر شده‌اند، آمده‌اند به کسی که  می‌رود و می‌نشیند و می‌گوید توافق هسته‌ای کمتر از شهادت نیست، بگویند که اگر مردی یک ساعت بیا در شلمچه، اگر مردی یک ساعت بیا در هور،‌ اگر مردی یک ساعت بیا در بید مجنون. اینجا می‌نشینی و توافق هسته‌ای و آب این مملکت را به تحریم ربط می‌دهی. اگر عرضه نداری برو کنار. این جا هم یک نفر نیست که بگوید چگونه ایشان توانسته نظر مردم را در این فاصله کوتاه به دست آورد؟

این تنها هتاکی مربوط به مراسم شهدا نبود. 2 روز بعد سعید حدادیان بر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاخت و گفت: وی ادامه داد: آقای هاشمی! شما بیایید این تابوت‌ها را روی دوش‌تان بگیرید. شما باید در این تشییع جنازه‌ها شرکت کنید. خانواده محترم و اولاد بزرگوارتان باید در این مراسم شرکت کنند. وظیفه کیست که در مورد شهدا حرف بزند؟ آقای هاشمی که فرمانده بوده در جنگ باید بیاید صحبت بکند یا دیگران؟

او در سخنانی بی ادبانه تر اظهار کرد: حدادیان تصریح کرد: در کربلای چهار فرمانده چه کسی بود؟ خودت بودی! سال 65 شما فرمانده بودی. اگر واقعا دلت برای این مردم می‌سوزد سه چهار تا سوال من را جواب بده! یک: کدام عید به جای کیش پا شدی رفتی جبهه‌ها؟ این همه مردم رفتند سر زدند. چطور این مردم می‌روند به محل شهادت رفقایشان سرمی‌زنند؟ چطور این پدر و مادرها می‌روند به محل شهادت فرزندانشان سر می‌زنند؟ چطور این خواهر و برادرها می‌روند به محل شهادت عزیزان‌شان سر می‌زنند؟ شما می‌روی جت اسکی!؟

این مداح هتاک هم در توهین به رئیس قوه مجریه مدیحه سرایی کرد: آن آقا می‌گوید بعضی‌ها از جیب مردم خبر ندارند! شما دلت واقعا برای مردم سوخته؟ شما کجا می‌نشینی؟ زندگی‌ات چطور است؟ استخر را نفر قبلی خراب کرد شما دوباره ساختید. می‌گویند فلانی باید گلف بازی کند و به استخر برود. شما بروید شنایتان را بکنید و جت اسکی‌تان را بروید. این حرف‌ها که در مورد جیب مردم می‌زنید از شما خنده‌دار است.

فحاشی مداحان واکنش های مختلفی را نیز در پی داشت. علی مطهری درباره سوء استفاده در جریان تشییع شهدای غواص و توهین به مسوولان کشور و تیم مذاکره کننده گفت: مصادره شهدا به هدف های سیاسی، کار درستی نیست یعنی این که ما به شکلی جلوه دهیم که اگر این شهدا بودند طرفدار فلان گروه بودند، غلط است، همان طور که امروز خانواده های شهدا گرایش های مختلف سیاسی دارند. وی اظهار داشت: آنها هدفشان دفاع از اسلام بوده و نباید هدف های شخصی و گروهی خود را به آنها تحمیل کنیم و کارهایی که در برنامه دیروز انجام شد خلاف نظر رهبر انقلاب است، چون ایشان تصریح کرده اند که ما نباید مسوولان مذاکره کننده را خائن بدانیم و سوء ظن به آنها داشته باشیم.

سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در تارنمای شخصی خود نوشت: بسیاری از آنها که شعار دفاع از شهیدان سر می‌دهند تا چه حد با اهداف و عقاید شهدا بیگانه‌اند و آرزو کردم اینان باور کنند برگزاری میتینگ سیاسی در سایه نام بلند پاک‌ترین فرزندان این مرز و بوم، نه گام زدن در صراط مستقیم که پیمودن راه نفاق و خیانت به آمال شهیدان، این مظلومان همیشه‌ی تاریخ است. شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز در صفحه فیس بوک خود نوشت: امشب عجیب ذهنم درگیر این موضوع شده و مدام با خودم کلنجار می‌روم که ای کاش شهدا توسط عده‌ای مصادره به مطلوب نمی‌شدند. در هیچ جای دنیا با این سرمایه‌ها چنین نمی‌کنند. امشب بارها از خودم سؤال کردم آیا شهدا و خانواده‌هایشان راضی هستند که دستمایه تسویه‌حساب‌های سیاسی و بازی با منافع ملی باشند؟ ای کاش عده‌ای حداقل با تشییع این پیکرهای مطهر کاسبی نمی‌کردند. ای کاش...

‌ همچنین محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در واکنش به شعار دادن علیه دولت در مراسم تشییع شهدا تصریح کرد: این اتفاق‌ها با توصیه های رهبری در تعارض است. کسانی که با هر انگیزه ای در مجامع ملی علیه دولت شعار می‌دهند خلاف مصالح ملی عمل می‌کنند. وی همچنین اظهار کرد: کسانی که دغدغه های خود را در مراسم های ملی اعلام می‌کنند یک فرصت ملی را تضعیف کرده و منافع ملی را تحت تاثیرقرار می‌دهند.

هنگامی که با هتاکی هایی از این دست برخورد قانونی صورت نمی گیرد، هتاکان به خود اجازه خواهند داد تا به جای هتاکی، سراغ هفت تیر کشی بروند. به واقع اگر شهدای گرانقدر هم اکنون در قید حیات بودند، با هتاکان چه برخوردی می کردند؟ آیا اجازه می دادند دوباره دهانشان به هتاکی باز شود؟ افسوس. افسوس که عکس شهدا را می بینیم و عکس شهدا رفتار می کنیم

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٣-١٣٩۴, ١٩:۴٠

   

پر مبحث ترین ها