سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ریشه این فاجعه از کجاست؟

امروز نه تنها آن مداح کذائی ، بلکه همه ما به نوعی ، قربانی دسیسه های «اختلاف بیانداز وحکومت کن» این جریانی انحرافی هستیم وخودمان خبر نداریم.

مداحی وهتاکی در آستانه ماه مبارک

ریشه این فاجعه از کجاست؟

 

عبدالرحیم اباذری

 

در روزهای آغازین ماه مبارک رمضان هستیم ، ماهی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم در توصیف آن فرمود : ای مردم ! همانا  ماه خدا همراه با برکت ، رحمت وآمرزش به شما روی آورده است.ماهی که نزد خدا برترین ماه هاست و روزهایش ، بهترین روزهاست وشب هایش بهترین شبها وساعاتش برترین ساعات است. ماهی که نفس کشیدن در آن تسبیح و خوابیدن در آن عبادت و عمل ها در آن مورد اجابت قرار می گیرد.

 

آنگاه رسول خدا از مردم خواست با نیت های راست ودل های پاک از خدا بخواهند تا برای روزه داری  وتلاوت قرآن وسایر کارهای خیر در این ماه توفیق دهد، چرا که بدبخت کسی است که در این ماه بزرگ از این اموروآمرزش الهی بی بهره ماند.

 

آن حضرت در بخش دیگر از این خطبه شعبانیه ، خطاب به حاضران فرمود: در این ماه ، درهای بهشت بازند  پس از پروردگارتان بخواهید که آنها را بر شما نبندد ودرهای دوزخ بسته است ، پس از پروردگارتان بخواهید که آن را بر شما نگشاید وشیطان ها در بندند، پس از خدای تان بخواید که آنها را بر شما مسلط نسازد.

 

دربخش آخر این خطبه تاریخی پیامبر مهربانی ها بعد از آن که همه را به فضایل ومناقب اخلاقی دعوت کرد آنگاه از مردم خواست که بخصوص به بزرگان  خویش احترام کنند واز حریم آنان حراست نمایند و از این که در آینده  در این ماه حرمت یک انسان بزرگ و کامل مثل امیر مومنان علی علیه السلام شکسته می شود، اظهار نگرانی کرده وبسیار گریستند.

 

برغم این تاکید ها وتوصیه ها ، متاسفانه در آستانه ماه مبارک امسال شاهد حرمت شکنی ها وهتاکی های یکی از به اصطلاح مداحان علیه شخصیت های  برجسته نظام وانقلاب شدیم، شخصیتهائی که مورد علاقه مردم ، امام  و رهبری بوده وهستند.

 

این فرد هتاک با یک عبارت ها ی موهن وترکیب های بی ادبانه همه موازین شرعی ، اخلاقی وانسانی را زیر پا نهاد وهمین طور حرمت شهداء وماه خدا را درهم شکست.

 

درد آور تر این که در جامعه اسلامی وانقلابی نیز همه مسئولان ونخبگان این لجن پراکنی ها را می شنوند ومی بینند وبدون هیچ عکس العملی از کنار آن عبور می کنند ونهایتا به یک تاسف بی خاصیت بسنده می کنند.

 

حال باید پرسید چرا چنین شده است؟ چرا در یک همچون جامعه ای ، هتک حرمت از بزرگان به غلط ارزش تلقی می شود؟ چرا کسی با هتاکان کاری ندارد وآنها در صدر مجالس ومحافل برای خود جای خوش کرده وهر چی اراده می کنند کسی جلودارشان نیست؟

چرا یک مداحی که  باید عامل به توصیه های پیامبر وامامان معصوم ومظهر اخلاق ، ادب وکمال باشد ، این گونه دهانش بوی تعفن و تفرعن داده  وپیام آور انحطاط اخلاقی ورذائل نفسانی شده است؟

اصلا چه شده است در جامعه   ما هیچ کس تحمل مخالف خود را ندارد، اصول گرا از  اصلاح طلب متنفر است و اصلاح طلب نیز همه اصول گراها را متحجر ، وعقب مانده می داند؟

 

این قلم کاری با افراد واشخاص ومداح و روحانی ودانشجو ندارد، بلکه صحبت از یک جریان انحرافی وفرهنگ غلطی است که چند سالی  بر تارپود انقلاب ، نظام  ومسئولان چنگ انداخته وبا کاشت تخم نفاق و اختلاف  ، جامعه را به سوی فساد وتباهی سوق می دهد  به طوری که اَمثال این مداح ، بدون این که خود خبر داشته باشد ، آلت فعل وقربانی این جریان شده است.

 

مثال دیگری باید آورد تا مطلب بیشتر روشن گردد، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که طلاب، فضلا وروحانیون مدرسه حقانی، تحت مدیریت آیات شهید: بهشتی وقدوسی تربیت شده واغلب در مسئولیت های اجرائی وقضائی مشغول خدمت بودند، به مدت سی سال هر ماه جلسه مشترک ونشست صمیمانه در قم وتهران  داشتند، آنها مرتب دور هم جمع می شدند در عین حال که از اوضاع واحوال هم با خبر بودند، پیرامون  مسائل مختلف فرهنگی ،سیاسی ،اجتماعی وانقلابی  با هم به تشریک مساعی می پرداختند.

 

 اما با کمال تاسف باید گفت بعد از انتخابات ریاست جمهوری نهم ودهم نتوانستند این جلسات را تشکیل داده وادامه بدهند، همدلی ، همزبانی وهمراهی سی ساله آنها به کینه وکدورت وجدائی مبدل گشت.

 

این فاجعه خانمان سوز به همین جا ختم نشد ، به لایه های  گوناگون جامعه  حتی به اندرون خانواده ها  سرایت کرد. پدر را به پسر، برادر را به خواهر،عمو را به برادرزاده وهمشیره زاده را به دائی بد بین واز هم جدا ساخت.اثرات تخریبی این جنایت به مراتب از فاجعه های تجزیه کردستان، آذربایجان وخوزستان وغائله های بنی صدر ومنافقین در اوائل پیروزی انقلاب شکننده تر بود، زیرا جامعه یک دست در سه دهه گذشته را به چند فرقه ودسته وجریان تقسیم کردند و همه را به جان هم انداختند.

این فاجعه دردناک را چه کسانی  وچه جریانی پدید آوردند؟ چه گروهی در آن هشت سال مرتب فرهنگ کینه وکدورت در میان اقشار مختلف مردم کاشتند وامروز از آن ، مداح هتاک وهفت تیر کش درو می کنند؟!

امروز نه تنها آن مداح کذائی ، بلکه همه ما به نوعی ، قربانی دسیسه های «اختلاف بیانداز وحکومت کن» این جریانی انحرافی هستیم وخودمان خبر نداریم.

باید به سیره پیامبر وسنت اهل بیت علیهم السلام بر گردیم وشیاطین فیزیکی را از عرصه های دینی  ، سیاسی ، اجتماعی وفرهنگی خود کنار بزنیم. البته این شیاطین با هوشیاری مردم  در انتخابات 24 خرداد 1392 تا حدودی به بند کشیده ومنزوی شدند. بیایید در این ماه مبارک رمضان  از خدای سبحان بخواهیم همچنان شیاطین را در بند نگه دارد وآنها را بر ما  مسلط نگرداند.

 

البته پر واضح است که این تنها با دعا تحقق نمی یابد، باید در کنار آن خودمان نیزاراده وانگیزه برچیده شدن هر گونه هتاکی وافراط گری را در جامعه  داشته باشیم چرا که اِنً الله لایُغیرما بقوم حتی یُغیروا ما بانفسهم.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٣-١٣٩۴, ١٩:۴۴

   

پر مبحث ترین ها