سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ابوترابی در گفتگو با 19دی:

تحویل آثار باستانی ایران به عنوان غرامت خلاف قانون است

تحویل آثار باستانی ایران به عنوان غرامت به خانواده کشته شدگان بمب گذاری ۱۹۹۷ خلاف قوانین بین الملل است.

19دی: نماینده دو دوره مجلس شورای اسلامی گفت: تحویل آثار باستانی ایران به عنوان غرامت به خانواده کشته شدگان بمب گذاری ۱۹۹۷ خلاف قوانین بین الملل است.

ابوالفضل ابوترابی در گفتگو با خبرنگار 19دی در خصوص حکم دادگاه تجدید نظر آمریکا مبنی بر منع برداشت الواح هخامنشی متعلق به ایران که در دانشگاه شیکاگو قرار دارند به عنوان غرامت بمب گذاری 1997 اورشلیم، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران از اساس حکم ابتدایی دادگاه در مقصر شناختن جمهوری اسلامی را نمی پذیرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آنان از لحاظ قانونی می توانستند این اقدام را انجام دهند؟ گفت: نه؛ زیرا این صدور رای در دادگاه یک طرفه بوده و این اقدام دومینوی خطرناکی است که آمریکایی ها توسط محاکم داخلی خود حکم می گیرند و مصادره اموال ایران را انجام می دهند.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: آمریکا همچنین 27 فروردین در حکمی اعلام کرد که حدود 2 میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران باید به خانواده‌های آمریکایی‌های کشته شده در بمب‌گذاری 1983 پایگاه تفنگداران آمریکایی در بیروت و دیگر حملاتی که گفته می‌شود ایران در آنها دست داشته، پرداخت شود.

وی ادامه داد: دادگاهی در کانادا نیز در ادامه دستبرد کشورهای غربی به اموال کشورمان حکم مصادره 13 میلیون دلار از دارایی های ایران را در این کشور صادر کرد که این دادگاه حکم داده از محل دارایی های غیردیپلماتیک ایران در کانادا به آسیب دیدگان در عملیات گروه های ترویستی غرامت داده شود.

وی اضافه کرد: زمزمه ای در خصوص مصادره اموال ایران در دو کشور اروپایی نیز شنیده می شود که آنان هم توسط دادگاه های محاکم داخلی خود اموال ما را مصادره کنند که امیدواریم این امر محقق نشود.

دبیر دوم کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پاسخ به این سوال که دلیل اقدامات آنان چیست؟ گفت: عزت و اقتدار لازم را به خرج ندادیم؛ این که ایران صرفا یک اعتراضی به مجامع بین المللی دیوان لاهه داشته باشد کافی نیست ایران تنها با دیپلماسی مقتدارانه می تواند جلوی این کشورها بایستد و اجازه ندهد کار به اینجا برسد.

ابوترابی خاطرنشان کرد:‌ همان گونه که در قضیه جییسون رضاییان یک و هفت میلیارد دلار ایران در دوران تحریم عزتمندانه پس از گذشت 37 سال از انقلاب اسلامی به کشور بازگشت و پرونده مختومه اعلام شد که اگر دیپلماسی عزتمدارانه نبود در شرایط تحریم یک ریال را نمی شد دریافت کرد.

وی گفت: هم اکنون نیز قصد دارند ساختمان علوی به ارزش دو میلیارد را به فروش رسانند که انجام این کار در هاله ای از ابهام قرار دارد.

 وی در پاسخ به این سوال که آیا نمی توان با ابزارهای قانونی جلوی این اقدامات را گرفت؟ گفت: دولت همین صحبت را کرد اما احتمال آن ضعیف است که اعتراض در مجامع بین المللی به جایی برسد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۵-١٣٩۵, ١٣:٢٧

   

پر مبحث ترین ها