سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل ثبت آثار، حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی کشور در گفتگو با 19دی:

ایران 45 اثر ثبت یونسکو دارد

نوروز و فرهنگ پخت نان های نازک در انتظار ثبت جهانی هستند

19دی: مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی کشور گفت: آثار ثبت شده جهانى ايران در فهرست هاى يونسكو عبارت از 45 اثر می باشد.

فرهاد نظری در گفتگو با خبرنگار 19دی به معرفی 45 اثر ثبت شده در یونسکو پرداخت و اظهارداشت: این آثار شامل٢٠ اثر ميراث تاريخى فرهنگى، یک اثر ميراث طبيعى، ١٠ اثر ميراث ناملموس و ١٤ اثر ميراث ديدارى و شنيدارى است.

قم فاقد اثر جهانى است

عضو کميته ملّي حافظ جهاني، در سازمان کتابخانه و اسناد ملي ايران با اشاره به استان هایی که کمترین ثبت را دارند، ابرازداشت: استان هاى ايلام، كردستان، لرستان، چهارمحال، كهكيلويه، همدان، گيلان، قم و البرز فاقد اثر جهانى هستند.

وی در پاسخ به این سوال که کدام استان ها پیشتاز در ثبت یونسکو هستند؟ ابرازداشت: استان هاى كرمان، اصفهان، يزد و فارس در ثبت جهانى پيشتاز هستند.

ثبت یونسکو مزایای مادی و معنوی را تومان دارد

مدیرکل ثبت آثار، حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی کشور با اشاره به اهمیت و مزایای ثبت در یونسکو و این که چه میزان می تواند توجه جهانی و گردشگران را به آن آثار معطوف کند نیز اظهارداشت: ثبت آثار در فهرست يونسكو مواهب و مزاياى گوناگونى اعم از مادى و غيرمادى دارد.

استاد رشته های مطالعات معماري ايران و رشته مرمت و احياي بناها و بافت­هاي تاريخی   عنوان کرد: با ثبت اين آثار سهم كشور در تمدن بشرى مشخص مي شود و نقش فرهنگى و تمدنى هر ملت با اين آثار مشخص مي شود.

وی بیان کرد: آثار تاريخي و فرهنگى جايگاه ملت ها را در مناسبات جهانى در امروز مشخص مي كند.
این مستند ساز میراث فرهنگی اضافه کرد: از سوى ديگر وقتى اثرى در فهرست جهانى ثبت مي شود توسط يونسكو به زبان هاى گوناگون معرفى مى شود، معرفى آثار توسط يونسكو سبب جلب گردشگران و بالتبع رونق اقتصادى خواهد شد.
وی افزود: علاوه بر اينها ثبت اين آثار موجب برقرارى روابط بين مجامع علمى و تبادل تجارب خواهد شد و مزایای بسیار ديگر دارد.
نظری با بیان این که ثبت آثار در فهرست جهانى از ١٩٧٨ شروع شد، اظهارکرد: ما در ١٩٧٩ سه اثر معبد چغازنبيل در خوزستان، تخت جمشيد در فارس و ميدان نقش جهان در اصفهان را ثبت كرديم.
وی ادامه داد: از آن به بعد ثبت جهانى در ايران متوقف شد تا اين كه دوباره از سال ٢٠٠٣ و با ثبت تخت سليمان ثبت جهانى از سر گرفته شد.

ایران چهار سهمیه برای ثبت جهانی دارد

عضو کارگروه تخصصي معماري و شهرسازي، در فرهنگستان هنر ايران در پاسخ به این سوال که ایران در حال حاضر سالی چند اثر می تواند به ثبت برساند؟ بیان کرد: امروزه ايران در سال ٢ سهميه براى ثبت تاريخى و طبيعى، و يك سهميه براى ميراث ناملموس و يك سهميه براى حافظه جهانى دارد.

بیابان لوت و قنات ایرانی در سال جاری ثبت جهانی شد

وی با اشاره به این که در سال جارى دو اثر "بيابان لوت" و "قنات ايرانى" در فهرست جهانى ثبت شد، اظهارداشت: بيابان لوت نخستين ميراث طبيعى جهانى ايران است و اهميت فراوانى دارد و قنات ايرانى هم بزرگترين پرونده زنجيره اى ايران است كه ثبت جهانى شده است و در اين پرونده، تعداد ١١ قنات ثبت شده است.
عضو كميته فني مؤسسه ملّي گنجينه آب ايران (وزارت نيرو) ادامه داد: اين قنات ها نشان مي دهند كه ايرانيان از حدود ٢٥٠٠ سال پیش با هوشمندى توانسته اند آب را مديريت كنند.
وی با بیان این که سيستم قنات امروز مي تواند الگوى خوبي براى ما باشد، ادامه داد: بخصوص در اين روزگار كه منابع آبى در وضعيت مناسبى نيستند.
وی ادامه داد: اثر ديگر ايران كه به ثبت جهانى رسيد كتاب "عرفات العاشقين" است كه در فهرست حافظه جهانى (آسيا و اقيانوسيه) ثبت شد.

دو اثر در انتظار ثبت/ نوروز و فرهنگ پخت نان های نازک در انتظار ثبت جهانی هستند

وی در پاسخ به این سوال که چند اثر در انتطار ثبت هستند؟ نیز بیان کرد: آثار ايران كه در فهرست انتظار ثبت جهانى هستند شامل یک اثر فهرست ميراث تاريخي، ٢ اثر فهرست ميراث ناملموس است.

نظری در پاسخ به این سوال که برای سال 95 چه برنامه هايي دارید؟ خبرداد: در پاييز امسال دو پرونده براى ثبت در فهرست ميراث ناملموس داريم یکی نوروز که اين اثر قبلاً توسط ٧ كشور و با مديريت ايران ثبت شده و امسال قرار است تعداد كشورهاى حوزه نوروز به ١٢ کشور افزايش يابد.
وی ادامه داد: پرونده ديگر ايران "فرهنگ پخت نان هاى نازك" است که اين پرونده هم چندمليتى است و با مشاركت پنج كشور ارائه شده که اميدوارم هر دوپرونده ثبت شود.


telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠۶-١٣٩۵, ٠٩:٢١

   

پر مبحث ترین ها