سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس موسسه روایت سیره شهدا :

مختار ولایتمدار نبود/ فتنه 88 تاریخ صدر اسلام را بازسازی کرد

رئیس موسسه روایت سیره شهدا در مورد شخصیت مختار تأکیدکرد: مختار اگر چه محب اهل بیت‌(ع) بود اما وظیفه مدار و ولایت مدار نبود از این رو برای شیعیان الگو نیست.
رئیس موسسه روایت سیره شهدا در مورد شخصیت مختار تأکیدکرد: مختار اگر چه محب اهل بیت‌(ع) بود اما وظیفه مدار و ولایت مدار نبود از این رو برای شیعیان الگو نیست.

حجت الاسلام محمد مهدی ماندگاری‌ شامگاه پنج‌شنبه در جمع زایران حرم مطهر حضرت معصومه‌(س) ضمن تسلیت شهادت امام سجاد‌(ع) و با اشاره به موضعگیری آن امام بعد از وقایع کربلا گفت: مختار اگر چه کار بزرگی انجام داد و دشمنان اهل بیت‌(ع) را نابود کرد و اگرچه محب اهل بیت(ع) بود اما ولایتمدار نبود.

وی ادامه داد: مختار اگر ولایتمدار بود دنبال امام سجاد‌(ع) می‌رفت و دنبال عمر بن سعد و عبدالله بن زبیر نمی‌رفت.

استاد حوزه علمیه با اشاره به تلاش‌های علمی و فرهنگی امام سجاد‌(ع) بعد از ماجرای کربلا افزود: مختار برای شیعه الگو نیست بلکه الگوی ما امام سجاد‌(ع) است که وقتی شرایط را دید به چهار کار بزرگ از جمله نامه نگاری به بزرگان و امر به معروف، پرداختن به دعا و... روی آورد و زمینه ساز حرکت‌های فرهنگی امام باقر‌(ع) و امام صادق‌(ع) شد.

رئیس موسسه روایت سیره شهدا با بیان اینکه عاقل کسی است که به دنبال عقل کامل‌تر برود تصریح کرد: عاقل کسی نیست که مدرک و سواد دارد بلکه کسی است که درک دارد و به دنبال عقل کامل که‌ همان پیامبر‌(ص) و ائمه‌(ع) هستند برود.

ماندگاری ادامه داد: ۳۶ هزار شهید دانش آموز با آنکه در سنین کمی بودند با اعتقاد به اینکه امام خمینی‌(ره) نایب امام زمان‌(عج) است به جبهه‌ها رفتند و از ولایت تبعیت کردند اما ممکن است برخی از تحصیلکردگان حوزوی و دانشگاهی که تصور می‌کنند زیاد می‌فهمند از ولایت تبعیت نکنند.

وی با بیان اینکه خداوند به ولی نوری می‌دهد که به دیگران نداده است عنوان کرد: کسی که دستش در دست ولایت باشد همه ابهام‌ها و مشکلات برایش روشن می‌شود اما کسی که نور ولایت را ندارد نمازش هم بر‌ای او تاریکی است.

ماندگاری با اشاره به حوادث صدر اسلام گفت: مردم ایران با حماسه ۹ دی نشان دادند که از مردم زمان رسول الله‌(ص) بصیرترند زیرا مردم آن دوره را بعد از ۷۰ روز فریب دادند اما مردم ایران را بعد از ۳۲ سال نتوانستند فریب دهند.

فتنه ۸۸ تاریخ صدر اسلام را بازساری کرد


وی افزود: از برکات فتنه سال قبل این بود که یکبار دیگر تاریخ صدر اسلام بازسازی شد و نسل جوان که انقلاب را ندیده بودند با امام بیشتر آشنا شدند و دیدند که اسم امام را بر سر نیزه کردند در حالی که اعتقادی به امام نداشتند.

ماندگاری تأکیدکرد: نسل سوم و چهارم انقلاب از فتنه متشکر خواهند بود که باعث روشنگری آنان شد و با نعمت ولایت بیشتر آشنا شدند.

ماندگاری تصریح کرد: ولایت همانند کشتی نجات برای یک امت است و کسانی که سوار این کشتی شوند امنیت می‌یابند البته مراد از امنیت هم امنیت ظاهری و هم امنیت دینی است.

وی با اشاره به دشواری‌های طرفداران ولایت و متحمل خسارت شدن‌ها بیان کرد: ممکن است کسی همانند حضرت عباس‌(ع) در راه ولی خویش قطعه قطعه هم شود اما خداوند دین او را حفظ می‌کند و به او آرامش می‌بخشد و امنیت دین می‌دهد.

وی با بیان اینکه امروز به برکت نعمت ولایت پرچم لا اله الا الله در دیگر کشور‌ها به اهتزار در می‌آید و مراسم سینه زنی امام حسین‌(ع) در خیابان‌های آمریکا برگزار می‌شود تأکید کرد: ولایت نه به حزب فکر می‌کند و نه به افراد بلکه تنها به حفظ دین می‌اندیشد به همین دلیل امام خمینی‌(ره) در باب تقیه می‌فرمودند که تقیه برای حفظ دین است نه حفظ شخص.

ماندگاری در بخش پایانی سخنانش تأکیدکرد: امروز هر‌کسی دلش برای دین می‌تپد باید به تقویت حوزه و تربیت مبلغانی توانمند برای تبلیغ دین بپردازد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-١٠-١٣٨٩, ١٧:٢۵

   

پر مبحث ترین ها