سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

رسانه منصف و مسئول نقد پذیر می خواهیم

بروز شده : ۴-٠٩-١٣٩۵, ١۴:١۵    نسخه چاپی    
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است که همان گونه که رسانه ها باید منصف باشند مسئولان نیز باید تحمل نقد را داشته باشند تا به پیشرفت و شفافیت در امور کشور منجر شود.

محمد جواد جمالی در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی با تاکید بر این که موضوع مورد اهمیت این است که چگونه بحث ها را مطرح کنیم که منافع ملی کشور در آن لحاظ شود، اظهارداشت: در حوزه منافع ملی کشور بحث جناح و گروه های مختلف مطرح نیست زیرا ما در یک کشتی نشسته ایم اما برخی با غیرحرفه ای بودنشان در حال سوراخ کردن این کشتی هستند که صحیح نیست البته مسئولان تا آنجا که می شود باید خبرها را درست و کامل در اختیار رسانه ها قرار دهند تا شعار شفافیت رسانه ای در ایران محقق شود.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان به شفاف سازی در رسانه های ایران رسید؟ ابرازداشت: مسئولان باید بپذیرند که نقش رسانه ها پرسشگری، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی است و از سوی دیگر رسانه ها نیز باید انصاف و رعایت امانت در انتقال مطالب را داشته باشند و تنها به دنبال تیتر داغ و زرد نباشند زیرا تاثیر آگاهی بخشی فراتر از این شیوه ها است.

وی گفت: نکته قابل توجه این است که کسانی که در رسانه ها کار می کنند بایستی حرفه ای باشند و ما بسیاری را می بینیم که مدتی در این حرفه هستند و با یافتن شغل جدید این حوزه را ترک می کنند.

این نماینده مجلس دهم با تاکید بر این که کسانی که وارد این حوزه می شوند باید دوره های مورد نیاز را گذرانده باشند، ادامه داد:‌ با وجود این که آگاهی بخشی به جامعه باید اولویت نخست رسانه ها باشد اما وجود افراد غیرحرفه ای به رسانه و جامعه ضرر می رسانند و این افراد در بسیاری از مواقع بدون مصلحت اندیشی به دنبال ایجاد موج در این عرصه هستند.

وی تصریح کرد:‌ نیروهای خبری باید واکاوی صحیح از مسائل مطرح در جامعه داشته باشند و منصفانه و نقادانه عمل نمایند و نقد به این معنا است که خوبی ها و کاستی ها را با هم بگویند و حذف مصلحتی نداشته باشند.

وی با بیان این که جناح در لغت به معنای بال است، افزود: اگر جناح های سیاسی همراه و هماهنگ با رسانه باشند پرواز صورت می گیرد و مسئولان و اعضای جناح های سیاسی و خبرنگاران باید با هم بپرند زیرا پرنده تک بال را هر شکارچی با نخستین حرکت صید می کند.

منتخب مردم فسا در پایان از در خصوص روزنامه ۱۹دی نیز گفت: قم خبرهای ویژه دارد و به این لحاظ کار و تلاش در این روزنامه که به سرعت در حال فراگیر شدن است، باید جدی تر انجام شود.

وی افزود: وجود این روزنامه سراسری در قم که باید خبرهای ویژه مراجع، علما و حوزه را پوشش دهد مقتضیات خودش را دارد کسانی که در این حوزه و روزنامه کار می کنند باید با مطالعات بالای جامعه شناسی و روانشناسی حساسیت ها را بدانند زیرا نحوه خبرگزاری و خبرگیری از مراجع و علما متفاوت از سایرین است علما را نباید در مقابل هم قرار داد و باید وجهه این افراد و شهر حفظ شود.

وی تصریح کرد: شروع انقلاب اسلامی ما در ۱۹دی سال ۵۶ و حتی پیش از آن خرداد سال ۴۲ بوده و این روزنامه خواستگاه چنین استانی است باید به نحوی نمایش داده شود که شان قم را حفظ کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٩-١٣٩۵, ١۴:١۵

   

پر مبحث ترین ها