سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با وجود ۲۲۴۰ مسجد، شیعیان در فرانسه مسجد ندارند؛

تنها مرکز شیعی در قلب پاریس

مسئول موسسه آموزشی «جامعه المصطفی» در پاریس با اشاره به تعداد مساجد در فرانسه گفت: دو هزار و ۲۴۰ مسجد در کشور فرانسه داریم و این در حالی است که حتی یک مسجد شیعی در کشور فرانسه وجود ندارد.

مسئول موسسه آموزشی «جامعه المصطفی» در پاریس با اشاره به تعداد مساجد در فرانسه گفت: دو هزار و ۲۴۰ مسجد در کشور فرانسه داریم و این در حالی است که حتی یک مسجد شیعی در کشور فرانسه وجود ندارد.

«حجت‌الاسلام علی عباسی» مسئول موسسه آموزشی «جامعه المصطفی» در پاریس عصر امروز در دیدار با «آیت‌الله مکارم شیرازی» بابیان اینکه جامعه المصطفی در 65 نقطه از جهان دارای مرکز آموزشی است اظهار داشت: از جمله این مراکز کالج اسلامی لندن است که چند سالی است تأسیس‌شده و تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته مطالعات اسلامی تدریس می‌شود.

 

نماینده جامعه المصطفی در اروپا بابیان اینکه این نهاد در کشورهایی مانند نروژ و دانمارک فعال‌شده و کارها در حال انجام است، گفت: دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت در پاریس نیز در مرکز جامعة المصطفی آغاز شده و بنابراین است که  دوره‌های طولانی‌مدت نیز در این مرکز داشته باشیم.

 

وی با بیان اینکه مهاجران مسلمان در فرانسه بسیار هستند، گفت: مراکز اسلامی بسیاری در این کشور وجود دارد و در سال‌های اخیر به دلیل وابستگی به سلفی‌ها و جریان حامی وهابیت این مراکز در اختیار سلفی‌ها قرارگرفته است.

 

حجت‌الاسلام عباسی گفت: عوامل سیاسی و مراکز پشت‌صحنه محدودیت‌هایی را برای مراکز ایجاد کرده‌اند اما محدودیت‌ها زیاد نیست، همچنین در مراکز شیعی نیز در اروپا کمیت و کیفیتی که در مراکز دیگر باید وجود داشته باشد در این کشورها وجود ندارد.

 

نماینده جامعه المصطفی در اروپا بابیان اینکه امروز بخش عظیمی از مراکز شیعی در کشور فرانسه مرهون دکتر بستانی است،گفت: کتاب اصول عقاید را به‌عنوان کتب درسی قرار داده‌ایم و این کتاب در حال ترجمه به زبان فرانسه است، این کتاب نخستین کتاب شیعی است که به زبان فرانسه ترجمه‌شده است.

 

در ادامه این دیدار، سید حسین امامی با بیان اینکه این اساتید از نظر علمی در کشورهای غربی مطرح هستند، اظهار داشت: برخی از اساتید می‌گویند که آیت‌الله مکارم شیرازی به لحاظ علمی نتوانسته‌اند خود را در جهان ثابت کنند.

 

وی با اشاره به تعداد مساجد در فرانسه گفت: دو هزار و 240 مسجد در کشور فرانسه داریم  و این درحالی‌که است که حتی یک مسجد شیعی در کشور فرانسه وجود ندارد.

 

مسئول موسسه آموزشی جامعه المصطفی در پاریس با بیان اینکه چند مکان محقر در پاریس برای فعالیت‌های دینی شیعیان  وجود دارد که بسیار کم است، گفت: موسسه‌ای در 27 هزار مترمربع در چهار طبقه ساخته‌شده است، دو سالی است که در این مکان تدریس انجام می‌گیرد، تنها مرکزی است که می‌توان ادعا کرد مرکز شیعی است.

تسنیم

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١٠-١٣٩۵, ٠٩:۴٧

   

پر مبحث ترین ها