سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گاردین: تحریم مراسم اسکار

بروز شده : ٩-١١-١٣٩۵, ١٠:٠۴    نسخه چاپی    
این روزنامه انگلیسی به نقل از وی افزود: چطور است که برخی از کشورهای مسلمان دوست ( آمریکا) از این قانون مستثنی هستند؟ آیا این استثنا همانند گذشته جنبه سیاسی دارد، و یا به دلیل تمایلات مالی رئیس جمهور است.

 

تارنمای روزنامه گاردین روز جمعه در گزارشی نوشت: ترانه علیدوستی بازیگر مشهور ایرانی و نامزد دریافت جایزه اسکار گفته است که در اعتراض به تصمیم دونالد ترامپ در خصوص اعمال ممنوعیت صدور ویزای آمریکا برای ایرانیان، در مراسم اسکار شرکت نمی کند.
 گاردین افزود: ترانه علیدوستی که نقش کلیدی در فیلم فروشنده، ساخته علی اصغر فرهادی بازی کرده است، اظهار داشت که ممنوعیت اعمال شده علیه هموطنانش تبعیض آمیز است.
این روزنامه انگلیسی ادامه داد: هر چند این اولین باری است که او برای شرکت در چنین مراسمی برگزیده شده است، اما می گوید که حتی اگر این منع شامل او نشود، در این مراسم شرکت نخواهد کرد.
گاردین نوشت: این بازیگر ایرانی در صفحه توییترش نوشت:' منع صدور ویزا برای ایرانیان از سوی ترامپ تبعیض آمیز است. خواه این تصمیم شامل مراسم فرهنگی بشود یا نشود، من در اعتراض به اقدام در مراسم اسکار شرکت نمی کنم.'
این روزنامه افزود: محدودیت ورود اتباع ایرانی به آمریکا بخشی از سیاست های جدید دونالد ترامپ علیه هفت کشور مسلمان از جمله ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان و یمن است.
گاردین ادامه داد: این ممنوعیت هنوز اعمال نشده است اما شماری از خبرنگاران پیش نویس اجرای این دستور را در 25 ژانویه مشاهده کرده اند.
این روزنامه افزود: منع صدور ویزای آمریکا برای ایرانیان، بازتاب گسترده ای را در کشور و فضای مجازی داشته است. ایرانیان این اقدام را تبعیض آمیز می خوانند. ناظران نیز می گویند که تصمیم دولت ترامپ بر روی زندگی ایرانیان برجسته ای که در آمریکا زندگی می کنند، تاثیر منفی خواهد گذاشت.
گاردین نوشت: 24 ژانویه نیز شورای ملی ایرانیان آمریکا نیز در بیانیه ای اعلام کرد که با این قانون به شدت مخالف است.
این روزنامه افزود: در این بیانیه عنوان شده است: حتی اگر چنین رویکردی صحیح بود، جای تعجب است که چرا این قانون عربستان سعودی را شامل نمی شود و کاری به گروه های افراطی و تروریستی ندارد. این در حالی است که نام ایران که تاکنون هیچ اقدام تروریستی در آمریکا صورت نداده است، را شامل می شود.
گاردین نوشت: این سازمان ایرانی آمریکا تصریح کرد که اجرای چنین قانونی شرم آور و تبعیض آمیز خواهد بود. ما هرگز تصور نمی کردیم که آمریکا به کشوری تبدیل شود که درهایش را ببندد و رسما نسبت به بیگانه هراسی چشم پوشی کند.
این روزنامه با بیان اینکه سایر ایرانیان سرشناس مقیم آمریکا نیز نسبت به این قانون واکنش نشان داده اند، افزود: احمد صدری پروفسور ایرانی امریکایی در کالج 'لیک فورست' گفت: از امروز به بعد اسلامی هراسی دیگر در آمریکا یک احساس نیست. بلکه به عنوان بخشی از سیاست های دولت به نام مقابله با تروریسم، به قانون تبدیل خواهد شد.
این روزنامه انگلیسی به نقل از وی افزود: چطور است که برخی از کشورهای مسلمان دوست ( آمریکا) از این قانون مستثنی هستند؟ آیا این استثنا همانند گذشته جنبه سیاسی دارد، و یا به دلیل تمایلات مالی رئیس جمهور است.
گاردین نوشت: علی اصغر فرهادی که فیلم فروشنده با بازی ترانه علیدوستی را ساخته است، یکی از کارگردانان برجسته ایرانی است. فیلم جدایی نادر از سیمین ساخته وی، در سال 2012 به عنوان بهترین فیلم به زبان خارجی جایزه اسکار گرفت و مردم ایران آن را جشن گرفتند.
فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی، نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان در جشنواره اسکار شده که قرار است ماه آینده (فوریه) برگزار شود.
این روزنامه انگلیسی افزود: ترانه علیدوستی اخیرا نیز در یک سریال معروف ایرانی به نام شهرزاد که اوضاع سیاسی دهه 50 میلادی را به تصویر کشیده است، ایفای نقش کرده بود. 
منبع: ایرنا
telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١١-١٣٩۵, ١٠:٠۴

   

پر مبحث ترین ها