سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

به همت حوزه هنری قم:

«جشن کلمات» با نکوداشت ادبیات مهاجرت برگزار شد

جشن کلمات به مناسب 15 سالگی فعایت‌های کانون ادبی کلمه و گرامی‌داشت 25 سال فعالیت ادبیات مهاجرت افغانستانی صبح پنجشنبه 28 بهمن ماه 1395 در سالن سوره حوزه هنری قم برگزار شد.

19دی:

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری استان قم، جشن کلمات به مناسب 15 سالگی فعالیت‌های کانون ادبی کلمه و گرامی‌داشت 25 سال فعالیت ادبیات مهاجرت افغانستانی صبح پنجشنبه 28 بهمن ماه 1395 در سالن سوره حوزه هنری قم برگزار شد. در این مراسم که با حضور پیشکسوتان و ادیبان مهاجر افغان برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین محسن سعیدیاز موسسان کانون ادبی کلمه تصریح کرد: « ادبیات مهاجرت به خلق گفتمانی نو و انسانی انجامیده که راه نجات افغانستان از بحران مزمنی است که به آن دوچار است. خلق گفتمان و تغییر در زبان درواقع تغییر جهان است.»

در ادامه دکتر صادق دهقان ریاست خانه ادبیات افغانستان سخنانش را به 3 بخش تقسیم کرد و به تشریح فعالیت‌های ادبی و فرهنگی  مهاجران افغانستانی در قم، آسیب‌شناسی فعالیت‌های جمعی از فعالان ادبیات مهاجرت در ایران و راهکارهایی برای ترسیم آینده جریان ادبیات مهاجرت پرداخت.

همچنین شوکت‌علی محمدی شاری رئیس کانون ادبی کلمه در سخنانش به مرور فعالیت‌های ادبی مهاجران افغانستانی در قم پرداخت و گفت: «اگر چه ادبیات مهاجرت فعالیت‌هایی در دهه‌های 50 و 60 داشت اما مبنای رویکرد جدید ادبیات مهاجرت از دهه 70 گذاشته شد و از اواخر این دهه بود که نیاز به شکل‌گیری کانون‌های ادبی مستقل احساس شد.»

وی در ادامه افزود: «چاپ 40 عنوان کتاب شعر و 10 عنوان کتاب پژوهشی در حوزه ادبیات افغانستان دستارد بزرگ و خیره کننده‌ای است. از سال 92 جلسات منظم و مرتب حلقه ماه برگزار شده و 11 دوره آموزشی تنها در سال 1395 برگزار شده که با مهر و همدلی حوزه هنری قم میسر شده و ما از این بابت از دوستانمان سپاسگزاریم.»

مجدالدین معلمی رئیس حوزه هنری استان قم نیز در سخنانی کوتاه گفت: «از اینکه هم‌زبانی باعث همدلی میان ما شده خوشحالم. دعوت می‌کنم از همه ادبیات دوستان افغانستانی که در محافل ادبی شهر قم بیشتر حضور داشته‌باشید و ما را با نوازش‌های قلمتان آشنا کنید. ارتباطات بیشتر باعث می‌شود تا همدیگر را نقد کنیم و در کنار هم پیشرفت کنیم و با صرف نظر از فاصله‌ای که مرزها ایجاد می‌کند برای شوکت و شکوه زبان فارسی با هم هم‌کلام و هم‌قدم شویم.»   

همچنین ابوطالب مظفری از شاعران شناخته‌شده ادبیات افغانستان فعالیت‌های فرهنگی و ادبی را تاثیرگذارترین فعالیت مهاجران افغانستانی دانست و گفت: «ادبیات مهاجرت امروزه پدیده‌ای شناخته شده و درخشان است که در حجره‌های طلاب و خانه‌های حقیرانه‌مان شکل گرفت. بچه‌های مهاجر در نقاط پراکنده و بدون هیچ حمایتی کار بزرگی کردند. کاری که باید وزارت فرهنگ‌مان انجام می‌داد.»

در میانه‌ی سخنرانی‌ها نیز شاعران و نویسندگان افغانستانی و یرانی به قرائت اشعار و داستان‌هایشان پرداختند. پایان بخش این مراسم تقدیر از مهاجران جوان افغانستانی بود که موفق‌هایی را در زمینه فعالیت‌های ادبی بدست آورده‌بودند.      

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١١-١٣٩۵, ١۵:٣٩

   

پر مبحث ترین ها