سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مسئولان جشنواره سوهان روح را در قم برگزار کنند

محدودیت ها، شعرای ایرانی را به سوی طنز کشاند

بروز شده : ٢-١٢-١٣٩۵, ٠٩:۴٢    نسخه چاپی    
شعر و اثر طنز می تواند کارکرد بیشتری داشته باشد زیرا هر چه کلام در لفافه و استعاره پیچیده شود ضربه تاثیرگذارتری بر مخاطب می گذارد.

فاطمه محمدی

یک شاعر طنزپرداز محدودیت ها را عامل سوق شعرای ایرانی به سوی طنز می داندو معتقد است شعر نمی تواند از لحاظ مادی شاعر را تامین کند.

خبرنگار 19دی با توجه به اهمیت شعر طنز و توجه به شعرای طنزپرداز با سید جواد میرصفی که از سال ۹۱ شعر جدی و طنز را با هم دنبال کرده اما بیشتر در کشور به عنوان شاعر طنز پرداز شناخته می شود نیز در خصوص اهمیت به شعرای طنزپرداز به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید:

پرداختن به طنز در قم را چگونه می بینید؟

قم از قدیم الایام به عنوان شهر شاعر پرور در حیطه های مختلف شعر جدی، آیینی و طنز مطرح بوده و شعر در این استان از مقبولیت زیادی برخوردار است و شعرای خوبی از این استان شهرت کشوری پیدا کرده اند.

بیشتر شعرای آیینی در قم بودند و شعرای طنزپرداز در قم کمتر بوده اند، درست است؟

شعرای طنز در قم بودند اما چون موقعیتی نبوده که محفلی برای ارائه اشعار آنان باشد، دیده نمی شدند؛ در دوران معاصر آقای عباس احمدی مجری برنامه قمپز در سرودن اشعار طنز سابقه دار هستند و آقای فیض و لبش از طنزنویسان به نام کشور، اصالتا قمی هستند.

زبان طنز چقدر گویا است و چقدر می تواند در جامعه ما حرف خود را منتقل کند؟

روحیه ایرانی ها به شکلی بوده که از گذشته تاکنون حرف های خود را با کنایه و استعاره بیان می کردند شاید این ویژگی به مسائل اجتماعی و خفقان جامعه برمی گردد ذات ایرانیان به گونه ای بار آمده که حرف هایشان را با زبان طنز مطرح می کنند.

بخصوص در میان مردم شهر قم این مساله نمود بیشتری دارد و شعر و اثر طنز می تواند کارکرد بیشتری داشته باشد زیرا هر چه کلام در لفافه و استعاره پیچیده شود ضربه تاثیرگذارتری بر مخاطب می گذارد.

این محافل چه میزان می تواند جوانان را از راه های نادرست جذب و اوقات فراغت آنان را پر کند؟

به همت حوزه هنری از زمان آقای شرافت محفل قمپز شکل گرفت و با استقبال خوبی مواجه شد و آقای غفاری هم که مدیر آفرینش های ادبی حوزه هنری شدند راه ایشان را ادامه دادند و برنامه ها را با ایده های زیبا دنبال کردند و این محفل هر روز شناخته تر می شود و چهره های جدیدی را به فضای طنز استان و کشور معرفی می کند.

هر محفلی که بخواهد شناخته شود زمان خاصی می برد اما محفل قمپز خیلی زود شناخته شد و همه مردم بخصوص شاعران در آن شرکت می کنند.

در برنامه قمپز هدف گذاری خاصی را دنبال کردند به این شکل که شعرا هر ماه بر اساس یک سوژه شعر می گویند تا صرفا یک دورهمی و خندیدن بی هدف نباشد.

به عنوان مثال در جلسه ماه پیش در مورد دانشگاه و دانشجو شعرهایی سروده شد و این ماه مضررات دخانیات وآسیب های آن مطرح و شعرها خوانده شد و مورد ارزیابی جمع قرار گرفت و جوانان شعر و وقت خود را در خدمت فرهنگ و هنر قرار می دهند.

هنر شغل کنار کاری است یا می توان به عنوان شغل مستقل به آن نگاه کرد؟

فرهنگ در کشور ما مهجور است و به مباحث فرهنگی که در دید باشد رسیدگی می کنند متاسفانه شعر نمی تواند از لحاظ مادی شاعر را تامین کند.

شعر برای شاعر سرگرمی و لذت شخصی است و اگر شاعر کار دیگری در کنار سرودن شعر نداشته باشد نمی تواند ارتزاق کند و از لحاظ معیشتی با مشکل مواجه می شود.

پیشنهاد شما درباره کارهایی که به گسترش طنز در شهر قم کمک می کند چیست؟

 تنها مکانی که در استان قم دید مثبتی نسبت به طنز دارد و از شعرا و نثرنویسان در زمینه طنز حمایت می کند حوزه هنری است که جا دارد با این ظرفیت بالایی که استان قم با وجود طنزپردازان و نثرنویسان خوب دارد از این نهاد حمایت بیشتری شود تا از ظرفیت شعر کمک گرفته و به معضلات اجتماعی پرداخت شود و درراستای حل مشکلات قدم برداشته شود.

ما از مسئولان استانی بخصوص اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری و فرمانداری می خواهیم از این تنها محفل طنز استان حمایت کنند.

به عنوان مثال کنگره شعری به نام جشنواره طنز سوهان روح دو بار در قم برگزار شد خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت اما به دلیل مشکلات مادی حوزه هنری امسال نمی تواند این جشنواره را برگزار کند اگر ارگان های دیگر حمایت کنند و برگزار شود می تواند در حل مشکلات شهر قم کمک کند.

این جشنواره نیاز به چقدر هزینه دارد؟

شاید پول خرد برخی نهادها باشد که در زمینه کارهای فرهنگی اقدام می کنند و برپایی این جشنواره در سطح استان بیش از ۲۰ میلیون هزینه ندارد در صورتی که هزینه های فاجعه آمیز در شهر و کشور ما هزینه می شود و در برخی سازمان ها خرج های گزافی انجام می شود که گریه آور است اما برای برخی هنرها ارزشی قائل نیستند امیدواریم مسئولان کمک کنند تا این جشنواره امسال هم برگزار شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١٢-١٣٩۵, ٠٩:۴٢

   

پر مبحث ترین ها