سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ديدار ائمه جماعات کشور با آيت الله العظمی نوري همداني:

حوزویان برای اسلامی شدن علوم انسانی همت کنند

وی با اشاره به نقش و جایگاه حوزه های علمیه خاطر نشان کرد: علما و بزرگان با مجاهدت و زحمات فراوان توانستند حوزه‌های علمیه را به وجود بیاورند و فرهنگ اسلامی را بر قرار سازند.
حضرت آیت الله نوری همدانی با تاکید بر ضرورت استخراج علوم انسانی از مبانی دینی از حوزویان خواست برای تحقق این مهم تلاش و همت کنند.

حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، ظهر پنج شنبه در دیدار اعضای شورای عالی حوزه علمیه استان تهران در سخنانی پیشینه حوزه های علمیه را بسیار درخشان توصیف کرد.

وی با اشاره به نقش و جایگاه حوزه های علمیه خاطر نشان کرد: علما و بزرگان با مجاهدت و زحمات فراوان توانستند حوزه‌های علمیه را به وجود بیاورند و فرهنگ اسلامی را بر قرار سازند.

این مرجع تقلید فعالیت در دو عرصه جهاد و علم را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: این دو عرصه همواره در حوزه های علمیه وجود داشته است و در حال حاضر نیز باید دو جبهه فرهنگ و جهاد مورد توجه حوزه های علمیه باشد.

وی تاسیس حوزه های علمیه را از موضوعات مورد تاکید اسلام و پیامبر (ص) دانست و بیان داشت: در دو جبهه علم و جهاد افراد بسیاری در طول تاریخ تربیت شده اند.

حضرت آیت الله نوری همدانی از نقش آفرینی علما و بزرگان در حفظ دین و ارزش های اسلامی تجلیل و تاکید کرد: روزگاری که جهان غرق در جهالت بود علما توانستند نقش آفرینی کنند و این افتخاری برای اسلام است.

وی با بیان اینکه تمامی علوم مفید، پرورش یافته مکتب علما است خاطر نشان کرد: دشمنان در جنگ های صلیبی این علوم را غارت کرده و بعد از سکولار کردن آن، دوباره این علوم را به کشورهای اسلامی صادر کردند.

این مرجع تقلید با تاکید بر ضرورت استخراج علوم انسانی از آموزه های دینی گفت: یکی از مشکلاتی که مقام معظم رهبری نیز بر رفع آن تاکید دارند مساله علوم انسانی است.

وی با بیان اینکه علوم انسانی که از غرب گرفته شده سکولار است و دردی از ما دوا نمی کند ابراز داشت: از حوزه های علمیه انتظار می رود برای اسلامی شدن علوم انسانی همت و تلاش کنند.

وی در ادامه سخنان خود یاد آور شد: با وجود پیشرفت های علمی و جهادی علت انحطاط مسلمانان را باید در فرامانروایی حاکمان مستبد و فقر فرهنگی و مادی جستجو کرد.

مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم تصریح کرد: دشمنان دین و علما را مانع دستیابی به اهداف شوم خود می دانستند از این رو برای ضربه زدن به دین و انزوای علما نقشه های بسیاری را طراحی کردند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١٠-١٣٨٩, ١٧:١۶

   

پر مبحث ترین ها