سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تبدیل منزل پروین اعتصامی به کارگاه مبل‌سازی

پروین یگانه زن دوران خویش بود که با احد‌الناسی قابل قیاس نیست. چرا برخی به صرف اینکه زن بود او را با فروغ فرخزاد مقایسه می‌کنند؟ مگر حافظ را کسی با دیگری مقایسه کرده است؟ حافظ را با خودش مقایسه می‌کنند و پروین را هم باید با خوش مقایسه کنند.
یک تهران شناس در نخستین «شب شعر شهر تماشا» با اشاره به پروین اعتصامی و بی‌لطفی‌های انجام شده نسبت به او از تبدیل شدن منزل این شاعر به کارگاه مبل‌سازی انتقاد و اظهار تأسف کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ نخستین نشست «شب شعر شهر تماشا»،شب گذشته دوشنبه 23 دی ماه به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در فرهنگسرای ابن سینا برگزار شد.
این مراسم که به گفته سعید بیابانکی مجری برنامه به بهانه افتتاح «انجمن شعر شهر» برگزار می‌شد،‌ بیش از هر چیز شاهد شعرخوانی شاعران بودکه حال و هوای دیگری به مراسم بخشید.
علیرضا قزوه، میلاد عرفانپور، علی‌محمد مودب، محمد‌حسین نعمتی، کیومرث عباسی متخلص به قصری، حامد عسگری، علی داودی، محمد‌مهدی سیار و و... از جمله شاعرانی بودند که شعر خواندند.

نصرالله حدادی تهران‌شناس درسخنانی با اشاره به پروین اعتصامی گفت:‌ به پروین اعتصامی طی این سال‌های متمادی ظلم بسیاری شده و ناشناخته باقی مانده است‌، پروین یگانه زن دوران خویش بود که با احد‌الناسی قابل قیاس نیست. چرا برخی به صرف اینکه زن بود او را با فروغ فرخزاد مقایسه می‌کنند؟ مگر حافظ را کسی با دیگری مقایسه کرده است؟ حافظ را با خودش مقایسه می‌کنند و پروین را هم باید با خوش مقایسه کنند.

وی با ابراز تاسف از اینکه چرا منزل پروین تبدیل به کارگاه مبل‌سازی شده است، گفت: در سال1356 شخصی به نام فضل‌الله گرکانی کتابی را در رد پروین و اشعار او می‌نویسد و می‌گوید که تمام اشعاری که به پروین نسبت داده شده، سروده علی‌اکبر دهخدا است. او با این کارش ظلم بسیاری بر پروین روا داشته است. از همان زمانی که پروین اعتصامی به تهران کوچ کرد، افسانه‌سازی نسبت به پروین شروع شد و تا زمان مرگ او یعنی فروردین 1320 ادامه داشت.

حدادی با اشاره به این نکته که پروین اعتصامی بر خلاف گفته متأخرین 5 برادر داشته است که ابراهیم اعتصامی قبل از انتقال آنها به ایران در تبریز از دنیا می‌رود،‌ گفت:‌ ابوالقاسم، ابوالفتح، نصرالله و سعید هم برادران دیگرش بودند، خانواده آنها یک خانواده بسیار مودب و با سوادی بود.
اجرای زنده حامد زمانی پایان‌بخش این مراسم بود.
«شب شعر شهر تماشا» از این پس هر هفته به کوشش میلاد عرفان‌پور در فرهنگسرای ابن‌سینا برگزار خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١٠-١٣٩٢, ٠٩:١٣

   

پر مبحث ترین ها