سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فرجی‌دانا: تغییر روسای دانشگاه‌ها نباید به تغییر دولت ها وابسته باشد

بروز شده : ٩-١١-١٣٩٢, ٢٠:۴٠    نسخه چاپی    
وقتی باید انتظار پاسخگویی داشته باشیم که به دانشگاهیان مسئولیت، اختیار و فرصت مشارکت داده باشیم.
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست کارگروههای نظارت بر عملکرد دانشگاهها گفت : اعزام این هیات ها باعث ایجاد آرامش در دانشگاهها بوده و قاطبه جامعه دانشگاهی از این هیات ها استقبال کرده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رضا فرجی دانا، فلسفه اعزام کارگروههای ارزیابی عملکرد دانشگاهها را به دلیل نبود نهادهای انتخابی در دانشگاهها اعلام کرد و ضمن انتقاد از اینکه اعضای هیات علمی دانشگاهها در فرآیند انتخاب مدیران گروهها و روسای دانشکده ها نقشی ندارند بر ضرورت اصلاح این روند تاکید کرد.

وزیر علوم گفت: از برنامه های قطعی وزارت علوم این است که گروه منتخبی توسط اعضای هیات علمی هر دانشگاه ایجاد شود و تغییر مدیران دانشگاهها با پیشنهاد این گروه صورت بگیرد؛ به علت اینکه هر مدیری که با مقبولیت حداکثری انتخاب شود موفقیت بیشتری خواهد داشت.
وی افزود : باید مدل هایی برای ارزیابی و نظارت مستمر بر مدیریت دانشگاه ها تدوین شود و به نظر من بهترین نوع نظارت، نظارت درونی است که باید توسط جمع منتخب هر دانشگاه انجام شود و نظارت بیرونی فقط در مواقع ضروری انجام شود.

فرجی دانا ضمن تاکید بر فراهم آوردن بستر لازم برای مشارکت دانشگاهیان در سرنوشت خود گفت: اگر فرصت این مشارکت داده نشود و دانشگاهیان از نزدیک در جریان امور قرار نگیرند ممکن است اعضای هیات علمی و دانشجویان درک درستی از واقعیات و امکانات نداشته باشند و شاهد افزایش مطالبات باشیم.

وزیر علوم با اشاره به ضرورت پاسخگویی دانشگاهها نسبت به محیط و جامعه گفت: وقتی باید انتظار پاسخگویی داشته باشیم که به دانشگاهیان مسئولیت، اختیار و فرصت مشارکت داده باشیم.
وی گفت: وقتی که با امضای اعضای هیات علمی به فارغ التحصیلان مدرک تحصیلی اعطا می شود ،چگونه به آنها حق مشارکت در مدیریت دانشگاه را ندهیم.

وزیر علوم گفت: برنامه ما این است که تغییر مدیران دانشگاهها وابسته به تغییر دولت ها و سیاستمدران نباشد بلکه به پیشنهاد گروه منتخب هر دانشگاه انجام شود و به تعبیری بند ناف دانشگاه از سیاست قطع شود.
وی اظهار امیدواری کرد که با اصلاح روال های موجود شاهد استمرار مدیریتهای دانشگاهی خواهیم بود که موفقیت بیشتر دانشگاه ها و دانشگاهیان را به دنبال خواهد داشت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١١-١٣٩٢, ٢٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها