سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فرجی دانا:

وزارت علوم و دانشگاه آزاد سوتفاهم ها را برطرف می کنند

رضا فرجی دانا حضور خود در این اجلاس را از بین رفتن هرگونه سوء تفاهم مبنی عدم همکاری و تفاهم وزارت علوم با دانشگاه آزاد اعلام کرد.
وزیرعلوم ، تحقیقات و فناوری گفت: به دنبال برطرف کردن سوتفاهم های بین این وزارتخانه و دانشگاه آزاد اسلامی هستیم .

به گزارش ایرنا، رضا فرجی دانا عصر چهارشنبه در شصت و هشتمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی هدف حضور خود در این اجلاس را از بین رفتن هرگونه سوء تفاهم مبنی عدم همکاری و تفاهم وزارت علوم با دانشگاه آزاد اعلام کرد.
وی بیان اینکه ما در شهرستان های دورافتاده واحدهای آموزش عالی کوچکی داریم که بعید است در آینده نزدیک بتوانند کارآفرین باشند، اظهارداشت: باید با تجمیع واحدهای کوچک زمینه رقابت آنها را با واحدهای بزرگتر ایجاد کنیم که در مناطق دور افتاده نیز دانشگاه های قوی تری داشته باشیم.

وزیر علوم افزود: مقایسه تعداد 175 هزار دانشجو در آغاز انقلاب با جمعیت بیش از 4.4 میلیونی دانشجو در حال حاضر این موضوع را نشان می دهد.
فرجی دانا ادامه داد: به یاری خدا در این عرصه مسیر خوبی را طی کرده ایم به طوری که اگر به تولید علم درآغاز انقلاب و حال حاضر نگاه کنیم تعداد 700 مقاله از سال 57 در حال حاضر به گونه ای افزایش یافته که این رقم در سال 91 به بیش از 25 هزار مقاله در مجلات معتبر علمی رسید که نشان از رشد رشد 35 برابری دارد.
وی با اشاره به گفت و گو با میرزاده اظهار کرد :ˈ رییس دانشگاه آزاد به من گفت که شما نمی خواهید برای دانشگاهی که یک سوم آموزش عالی را دارد با حضور در اجلاس آن وقت بگذارید؟ و من گفتم حتما این کار را خواهم کرد چرا که ما در جنبه های مختلف به دانشگاه آزاد احتیاج داریم.ˈ

وزیر علوم با اشاره به شرکت 950 هزار نفر در آزمون ارشد سال 93 اعلام کرد: بیش از 500 هزار نفر از این داوطلبان در رشته های علوم انسانی بوده اند. که این به معنای سرمایه گذاری بیش از 60 درصد در علوم انسانی است.
فرجی دانا با تاکید بر اهمیت پرداختن به بازار کار و نیاز آینده کشور تصریح کرد: آنچه که ما به آن نیاز داریم تقاضای پژوهش محور است که باید نیاز اصلی کشور قرار گیرد. بنابراین ما نمی توانیم به هر پژوهشی مبادرت بورزیم.
وی هدف نقشه جامع علمی کشور را فراهم کردن این اولویت ها دانست و گفت: باید این مسیر را طی کنیم در دانشگاه آزاد در این دوره جدید توجه ویژه ای به پژوهش و تولید ثروت از علم معطوف شده است.

وزیر علوم تصریح کرد: اگربخواهیم ایده دانشگاه ملی مهارت را به سمت موفقیت سوق دهیم باید در دانشگاه آزاد نیز به این موضوع توجه ویژه شود.
فرجی دانا با بیان اینکه در زمان حاضر در کنار رشته های مهندسی بخش های مدیریتی شکل گرفته که هدف آن کارآفرین شدن فارغ التحصیلان است، گفت: امیدواریم توجه به طرح آمایش سرزمین، توسعه متوازن و هدفمند آموزش عالی در دانشگاه آزاد نیز مدنظر باشد.
وی با بیان اینکه یک کارآفرین می تواند زمینه اشتغال هزار نفر را فراهم کند، افزود: دانشگاه باید مهارت های لازم را به کارآفرین منتقل کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-١١-١٣٩٢, ١٨:٠٠

   

پر مبحث ترین ها