سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کمال تبریزی: خطوط قرمز سینما در سال های اخیر سیاسی بود

بروز شده : ۵-١٢-١٣٩٢, ١۵:١۴    نسخه چاپی    
نباید فیلم های پرفروش سینما را در یک فصل اکران کنیم و باید به شکل مناسبی آثار پرفروش سینما را در فصل بهار و تابستان و پاییز توزیع کنیم در اینصورت در مجموع چرخ سینماها می چرخد.
کمال تبریزی با بیان اینکه برخی خطوط قرمز سال های اخیر در سینما سیاسی است، افزود: فضا برای اکران فیلم های خیابان های آرام و پاداش از جمله آثار توقیفی در سال های اخیر مهیا است.
کمال تبریزی کارگردان سینمای ایران روز دوشنبه در گفت گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: فکر می کنم فضا برای اکران فیلم های پاداش و خیابان های آرام (از آثار توقیفی کارنامه کمال تبریزی) مهیا است.
وی یادآور شد: فیلم پاداش مقدم بر فیلم خیابان های آرام است و رایزنی هایی درباره اکران این دو اثر سینمایی انجام دادیم که امیدوارم به نتایج خوبی برسد.

*پاداش مخاطبان بیشتری دارد
کارگردان فیلم سینمایی پاداش تاکید کرد: امیدوارم پس از اکران فیلم سینمایی طبقه حساس، شاهد اکران فیلم پاداش باشیم. این اثر سینمایی فیلم خاصی است و معتقدم فیلم پاداش مخاطب بیشتری جذب خواهد کرد.
تبریزی ادامه داد: بعد از اکران پاداش، با آقای رضوی تهیه کننده فیلم خیابان های آرام وارد گفت وگو خواهیم شد تا تکلیف اکران این فیلم نیز مشخص شود.
به گفته وی، بعد از اکران پاداش می توان به سراغ فیلم خیابان های آرام رفت و بستر لازم برای اکران این اثر را فراهم کرد.

*امیدواری به رونق سینما در سال 93
کارگردان فیلم طبقه حساس گفت: فکر می کنم اگر سال آینده، طبقه حساس و پاداش را اکران کنیم و از طرفی شاهد نمایش فیلم هایی همچون خط ویژه یا چ باشیم ، می توان به گیشه سینما در سال 93 خوشبین شد
تبریزی ادامه داد: شاید در میان فیلم های اکران شده در جشنواره سی و دوم نتوانیم از فیلم دیگری نام ببریم که موفقیت لازم را داشته باشد.

*فروش حداقلی یک میلیاردی فیلم ها برای تامین هزینه
وی توضیح داد: مجموعه هزینه های سالن، اکران و بلیت فیلم ها موجب شده تا به این نتیجه برسیم که آثار سینمایی باید بالای یک میلیارد فروش داشته باشند تا بتواند خرج خود را در بیاورد.
تبریزی درباره اکران فیلم چ نیز اظهار کرد: البته فیلمی مثل چ، هزینه های سوپر پروداکشن دارد و باید فروش بیشتری داشته باشد تا بتواند سرمایه خود را باز گرداند اما به دلیل اینکه این اثر را بنیاد سینمایی فارابی تولید کرده است، بازگشت سرمایه فیلم خیلی دغدغه تولیدکنندگان نیست؛ هرچند اکران این اثر، برای سینماداران فضای خوبی به وجود می آورد.

*احتمال شکست فیلم های جشنواره در اکران
کارگردان فیلم سینمایی مارمولک درباره ظرفیت فیلم های حاضر در جشنواره تاکید کرد: بقیه فیلم های جشنواره به رغم اینکه فیلم های خوبی هستند اما احتمال شکست این آثار در اکران عمومی بسیار زیاد است بنابر این اگر در سال آینده بتوانیم توزیع خوبی داشته باشیم می توانیم شاهد رونق دوباره سینما باشد.
وی اظهار کرد: نباید فیلم های پرفروش سینما را در یک فصل اکران کنیم و باید به شکل مناسبی آثار پرفروش سینما را در فصل بهار و تابستان و پاییز توزیع کنیم در اینصورت در مجموع چرخ سینماها می چرخد.

*فعلا جشنواره های جهانی را فراموش کنیم
تبریزی در ادامه درباره نحوه فیلمسازی در کشور گفت: باید جشنواره های جهانی را فعلا فراموش کرده و به مردم خودمان فکر کنیم تا تنور سینما گرم شود و در ادامه می توانیم به جشنواره های جهانی بیندیشیم.

*خانه پدری اسیر خط قرمز توهمی سیاسی شد
کارگردان فیلم سینمایی لیلی با من است در ادامه درباره اینکه آیا سینمای ایران اسیر خطوط قرمز توهمی است اظهار کرد: خط قرمز توهمی وجود دارد و نمونه هایی از آنرا نیز دیدیم. وقتی فیلم خانه پدری در جشنواره سی و دوم به نمایش رسید نفهمیدم چرا این اثر سینمایی را توقیف کردند. این اثر سینمایی کاملا در یک فردیت مطرح می شود و داستان مجزایی دارد.
وی ادامه داد: حتی وقتی فیلم پاداش به اکران عمومی برسد خیلی ها این پرسش را مطرح خواهند کرد که چرا این اثر سینمایی سال ها در توقیف قرار داشته است؟
تبریزی تاکید کرد: خطوط توهمی قطعا درباره چنین فیلم هایی وجود داشته البته من به عنوان خطوط توهمی اعتقاد ندارم بلکه تاکید دارم که این خطوط قرمز بیشتر سیاسی است.

*تعیین خطوط قرمز سینما براساس فضای سیاسی
وی یادآور شد: متاسفانه فضای سیاسی به وجود آمده که خطوط قرمز سینما را تعیین می کند. اگر وزیر ارشاد و رییس سازمان سینمایی بتوانند سایه سنگین سیاست را که در چهار سال اخیر روی سینما سایه افکنده را بردارند خیلی از معضلات سینما حل می شود.

کارگردان فیلم خیابان های آرام افزود: خیلی افراد آگاهانه یا ناآگاهانه سعی دارند سینما را به دسته بندی های سیاسی ببرند. این اتفاق برای برخی فیلم های جشنواره سی و دوم از جمله عصبانی نیستم و قصه ها نیز رخ داد.
به گفته تبریزی، هنرمند حتی اگر موضعش سیاست باشد بحث سیاسی ندارد و کارش هنری و فرهنگی است و به سیاست ارتباطی ندارد.

*مجلس بر اساس گزارشات درباره فیلم ها قضاوت می کنند
وی با طرح این پرسش که چرا باید تعابیر استعاره ای از یک پلان، دیالوگ یا نما فیلم داشته باشیم؟ گفت: مجلس بر اساس گزارشات درباره فیلم های سینمایی قضاوت می کند و برخی نمایندگان فیلم های سینمایی را نمی بینند و بر اساس گزارش ها درباره یک اثر اظهار نظر می کنند.
این کارگردان سینما پیشنهاد کرد که اگر رایزنی با مجلس شورای اسلامی و کمیسیون فرهنگی برای دیدن فیلم هایی که روی آنها حساسیت ایجاد شده انجام گیرد وضعیت بهتر می شود.
به گفته تبریزی، بهتر است که به فیلم ها با تعبیر سیاسی نگاه نشود و آثار بر اساس ارزشی هنری مورد قضاوت قرار گیرد.

*چرا قصه ها را به مسائل سیاسی ربط دادند؟
وی در ادامه با اشاره به برداشت سیاسی گروه های مختلف از برخی آثار سینمایی گفت: فیلم قصه ها به کارگردانی رخشان بنی اعتماد چیزی ندارد که برخی آن را به مسائل سیاسی ربط دادند. اگر بتوانیم ذهن و فکرمان را تربیت کنیم که نگاه سیاسی به آثار سینمایی نداشته باشیم حتی فیلم آشغال های دوست داشتنی محسن امیر یوسفی نیز قابلیت اکران خواهد داشت.

*مردم نگاه سیاسی به سینما ندارند
کارگردان فیلم طبقه حساس با یادآوری اینکه اگر سایه سنگین سیاست را از سینما برداریم مشکلات حل می شود اظهار کرد: اتفاقا مردم چنین نگاه هایی را ندارند اما گروهی وجود دارد که دائما تلاش می کند این نسبت ها را به فیلم ها بدهند و تصور می کنم با گفت وگو این مسائل حل شود.

*تلاش سه ساله برای مجوز ساخت طبقه حساس
تبریزی در ادامه درباره فیلم طبقه حساس به خبرنگار ایرنا توضیحاتی ارائه کرد و گفت: این طرحی بود که سیروس همتی به من ارائه کرد و بعد از بررسی طرح دیدم که ایده این اثر سینمایی چقدر برای ساخت مناسب است.
وی ادامه داد: با پیمان قاسم خانی برای نگارش فیلمنامه تماس گرفتم و وی بعد از مطالعه طرح، بلافاصله برای نگارش طرح علاقه مند شد بنابر این با کمک نوروزبیگی به سراغ نگارش فیلمنامه رفتیم.
کارگردان طبقه حساس توضیح داد: قاسم خانی بعد از یک سال و نیم فیلمنامه این اثر سینمایی را به نگارش درآورد و در نهایت بعد از سه سال تلاش، وزارت ارشاد مجوز ساخت این اثر سینمایی را صادر کرد.

*مادرم آسیه مشکل ممیزی نداشت

تبریزی درباره دلایل ساخته نشدن طرح سینمایی مادرم آسیه نیز یادآور شد: یک موافقت اصولی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت برای تولید فیلم مادرم آسیه صادر شده بود اما در نهایت فیلمنامه به سرانجامی که ما می خواستیم نرسیدیم.

وی گفت: گیر و گرفتاری ما برای ساخت فیلم مادرم آسیه ممیزی نبود و متاسفانه فیلمنامه به سرانجام نرسید و آقای رحمانیان از ایران رفت و دیگر این طرح متوقف شد.

کمال تبریزی با فیلم سینمایی طبقه حساس در اکران نوروز 93 به سینماها می آید. فیلم سینمایی همیشه پای یک زن در میان است آخرین فیلم تبریزی بود که در سال های سینمایی به نمایش عمومی رسید. تبریزی بعد از سال 86، فیلم های پاداش و خیابان های آرام را ساخت که این آثار از سوی مدیریت وقت سینما توقیف شد و طبقه حساس بازگشت تبریزی بعد از شش سال به اکران عمومی محسوب می شود.

طبقه حساس روایت مردی است که با دفن همسرش دچار مشکلاتی می شود. رضاعطاران، پیمان قاسم خانی، بهاره رهنما و پانته آ بهرام از جمله بازیگران این اثر سینمایی به تهیه کنندگی جواد نوروزبیگی هستند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١٢-١٣٩٢, ١۵:١۴

   

پر مبحث ترین ها