سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کوروش زارعی:

تئاتر ایران رو به موت است، با بودجه ۱۸ میلیاردی هیچ کاری نمی‌توان کرد

زارعی با بیان اینکه با بودجه‌های 18 میلیاردی نمی‌توان هیچ‌کاری در تئاتر ایران انجام داد، اظهار داشت: همان بهتر که به قول هادی مرزبان تئاتر را تعطیل کنیم. اینکه خودمان درآمدزایی کنیم و فقط سالن‌ را دولت بدهد، معنایی ندارد، چنین اتفاقی حتی در کشورهای توسعه یافته هم به این شدت که در ایران است اجرا نمی‌شود، چه برسد به ما که هنوز نتوانسته‌ایم جایگاه مناسبی برای تئاتر پیدا کنیم.
کارگردان نمایش «مسافران کوفه» گفت: با بودجه‌های ۱۸ میلیاردی نمی‌توان هیچ‌کاری در تئاتر ایران انجام داد، نمایندگان مجلس باید از دولت بخواهند که برای تئاتر ارزش قائل شود.

کوروش زارعی درباره وضعیت بودجه تئاتر گفت: همان اتفاقی در سینما افتاد و معاونت سینمایی به سازمان تبدیل شد، به اعتقاد من نیازش مهم‌تر است و موضوعی است که سال‌‌ها گفته که مرکز هنرهای نمایشی باید تبدیل به سازمان تا بتوان اتفاقات خوبی در تئاتر کشور رخ می‌دهد.

وی تصریح کرد: در سراسر کشور انجمن نمایش داریم که اگر سازمان بوجود بیاید این انجمن‌ها به اداره‌ها تئاتر تبدیل می‌شوند و باعث ایجاد بودجه مستقل برای هر شهرستان می‌شود که نتیجه آن رونق تئاتر شهرستان و هم کشور می‌شود.

زارعی با بیان اینکه با بودجه‌های 18 میلیاردی نمی‌توان هیچ‌کاری در تئاتر ایران انجام داد، اظهار داشت: همان بهتر که به قول هادی مرزبان تئاتر را تعطیل کنیم. اینکه خودمان درآمدزایی کنیم و فقط سالن‌ را دولت بدهد، معنایی ندارد، چنین اتفاقی حتی در کشورهای توسعه یافته هم به این شدت که در ایران است اجرا نمی‌شود، چه برسد به ما که هنوز نتوانسته‌ایم جایگاه مناسبی برای تئاتر پیدا کنیم.

کارگردان نمایش «راکب» با اشاره به اینکه شهرداری‌ها و متولیان فرهنگ و هنر کشورهای اروپایی همچنان از تئاتر حمایت می‌کنند، گفت: هنوز هم به تئاتر یارانه تعلق می‌گیرد. اگر حمایت دولت نباشد، تئاتر نمی‌تواند روی پای خود بایستد، چراکه تئاتر هنوز در میان مردم ما نهادینه نشده است. در 35 سال گذشته خود دولت هم نتوانسته تئاتر را در میان مردم نهادینه کند.

وی افزود: تئاتر باید برای مردم به عنوان یک ضرورت باشد، متاسفانه هنوز تئاتر برای مردم شناخته شده نیست، چنین اتفاقی تنها با یارانه‌های دولت به مردم و هنرمندان برای تماشای تئاتر امکان پذیر است. تئاتر با مشکلات بسیاری دست به گریبان است و روبه موت قدم برمی‌دارد، اگر دولت کاری نکند تئاتر نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

زارعی با اشاره به اینکه متولیان فرهنگ و هنر به تئاتر توجه نمی‌کنند، اظهار داشت: کمیسیون فرهنگی مجلس باید در مسئله بودجه تئاتر اقدامی انجام دهد و واقعا به کار خود عمل کند. به فرمایش حضرت آقا، «تئاتر منبر است، بلکه فراتر از منبر است.» هنرمند تئاتر مانند یک روحانی که بالای منبر است و تبلیغ دین و مذهب می‌کند،‌ تبلیغ امسائل اخلاقی، ارزش‌های انسانی و بسیاری موارد از این دست را انجام می‌دهد.

کارگردان نمایش «مسافران کوفه» تصریح کرد: پیامبران همه آمده‌اند برای مکارم الاخلاق، تئاتر نیز جز این نیست. هنرمند روی صحنه حرف از اخلاق می‌زند و همه به خوبی می‌دانند که تاثیر گذاری آن فراتر از سینما و تلویزیون است، چراکه زنده است. اما متاسفانه برخی این موضوع را نمی‌فهمند یا برایشان مهم نیست. به هر حال چنین اتفاقی باید دل مجلس شورای اسلامی و توسط نمایندگان مردم رخ دهد، نمایندگان باید از دولت بخواهند که برای تئاتر ارزش قائل شود و مرکز هنرهای نمایشی تبدیل به سازمان شود.

وی با بیان اینکه 32 استان کشور باید اجرای تئاتر به صورت مستمر داشته باشند، گفت: با بودجه‌ 40 میلیاردی هم نمی‌توان به خوبی تئاتر را در سراسر کشور به صورت مستمر فعال کرد، تئاتر ایران تنها در تهران نیست، بسیاری از هنرمندان بزرگ و ارزشمند تئاتر کشور شهرستانی هستند، اما به خاطر فقری که در شهرستان‌ها است به تهران مهاجرت می‌کنند، نتیجه این اتفاق هم خالی شدن استان‌ها از هنرمندان ارزمشند خود است.

زارعی در پایان اظهار داشت: در استان‌های ما اتفاق فاخری رخ نمی‌دهد و برخی از هنرمندان شهرستانی هم وقتی به تهران می‌آیند با مشکلات کاری مواجه می‌شوند و سرخورده می‌شوند و اصلا تئاتر را رها می‌کنند. اگر آقایان کمیسیون فرهنگی مجلس و دولت نگاهی ویژه به تئاتر کشور نکنند، این درد درمان نمی‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٢-١٣٩٢, ١٢:٠٠

   

پر مبحث ترین ها