سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سخنان مطهری و کاکایی پیرامون دعوت یدالله رویایی به جشنواره شعر فجر

همین که این افراد قبول کردند به یک چنین جشنواره ای بیایند و شرکت کنند نشان می‌دهد چارچوب‌ها و مقررات نظام را قبول دارند
حضور یدا... رویایی همچنان جنجال ساز است و حاشیه‌های حضور وی در جشنواره شعر فجر ادامه دارد.حضور این شاعر ایرانی اهل دامغان که سال هاست ساکن فرانسه است موجب بروز برخوردها و همچنین حملات بخشی از گروه‌های تندرو به جشنواره شعر فجر شده است. در نهایت ادامه این برخوردها با جشنواره، پای عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی را نیز به ماجرا کشید و علی مطهری نماینده مردم تهران را به واکنش واداشت.

علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی می‌گوید نباید سابقه منفی در پرونده کسی به معنای جدایی او تا ابد باشد. علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به ستاد خبری جشنواره شعر فجر گفت: همین که این افراد قبول کردند به یک چنین جشنواره ای بیایند و شرکت کنند نشان می‌دهد چارچوب‌ها و مقررات نظام را قبول دارند و این یک موفقیت برای جمهوری اسلامی است. ما نباید یک سابقه‌ منفی در پرونده یک فرد را به معنای جدایی او تا ابد تلقی کنیم و همه اتفاقات را هم نباید با نگاه امنیتی ببینیم گاهی هم باید نگاه فرهنگی و انسانی داشته باشیم.

علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهار نظر رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح پیرامون جشنواره شعر فجر و رایزنی برای دعوت از یدا... رویایی جهت شرکت در جشنواره اظهار داشت: آقای فیروزآبادی نگاه امنیتی به موضوع داشتند و از این جهت وارد مسئله شدند ولی من شخصا معتقدم این موضوع آنچنان جنبه امنیتی ندارد. اما راجع به اصل این اتفاق که آیا ما این افراد را می‌توانیم دعوت کنیم یا اساساً بهتر است دعوت نکنیم من شخصا معتقدم اگر این دعوت‌ها باعث جذب این افراد شود هر چند در گذشته سابقه مخالفت با انقلاب و حتی توهین به مقامات کشور را هم داشته باشند هیچ اشکالی ندارد.

فرزند شهید آیت ا... مطهری ادامه داد: همین که این افراد قبول کردند به یک چنین جشنواره ای بیایند و شرکت کنند نشان می‌دهد چارچوب‌ها و مقررات نظام را قبول دارند و این یک موفقیت برای جمهوری اسلامی است. ما نباید یک سابقه منفی در پرونده یک فرد را به معنای جدایی او تا ابد تلقی کنیم فکر می‌کنم در اینگونه موارد مته به خشخاش گذاشتن کار درستی نیست و همه اتفاقات را هم نباید با نگاه امنیتی ببینیم گاهی هم باید نگاه فرهنگی و انسانی داشته باشیم.نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: فقط کسانی که سابقه اقدام مسلحانه با نظام جمهوری اسلامی را داشته باشند و توبه هم نکرده باشند ما از شرکت این افراد باید در اینگونه مجامع جلوگیری کنیم و حساسیت نشان دهیم. ولی در بقیه موارد اگر کسی حتی اگر در گذشته هم مخالفتی هم با نظام داشته نباید سختگیری کنیم و راه بازگشت آنها را نباید ببندیم من با اینگونه سخت‌گیری‌ها مخالفم.

استاد الهیات دانشگاه تهران با اشاره به سیره پیغمبر اسلام و اولیای دین گفت: مواجهه با سعه صدر باعث تلطیف فضا و رفع سوء تفاهمات می‌شود البته دوگونه است یک بار در حق پیغمبر ظلمی روا داشته می‌شده که در این موارد شخصی پیغمبر اسلام به راحتی می‌گذشته است. ولی یک وقت هست که حقوق مردم و حقوق جامعه را پایمال کرده بودند بستگی به این داشت که آیا از راه خود برگشته بودند یا توبه کرده بودند یا نه. اگر پیامبر احساس می‌کردند که آنها پشیمان شدند یا برگشتند با آغوش باز می‌پذیرفتند.علی مطهری در پایان اظهار داشت: اگر فرد خاصی در گذشته اظهار نظری هم در مورد نظام داشته همین که الان اعلام آمادگی کرده در یک جشنواره رسمی جمهوری اسلامی شرکت کند نشان می‌دهد که این نظام را قبول دارد و ما باید در واقع گذشته او را ندیده بگیریم و نباید سخت گیری کنیم حساسیت‌های برخی دوستان خیلی بجا نیست.

یادداشت دبیر جشنواره شعر فجر
عبدالجبار کاکایی در یادداشتی نسبت به عکس‌العمل برخی رسانه‌ها درباره دعوت از یدا... رویایی به ایران واکنش نشان داد.او در این نوشته تاکید کرده که تصمیم برای ادبیات بر عهده ادیبان است و صحیح نیست که دیگران درباره حوزه‌ای که در تخصصشان نیست، اظهار نظر کنند.بین دعوت رسمی از سوی وزارت ارشاد و رایزنی برای دعوت از سوی کمیته بین‌الملل جشنواره تفاوتی وجود دارد که عده‌ای تلاش کردند خود را به ندانستن بزنند.تنها اهالی ادبیات باید برای ادبیات تصمیم بگیرند.

برای دعوت از یدا... رویایی و هر کس دیگر که صلاحیت او مورد تأیید کارشناسان کمیته علمی جشنواره قرار بگیرد، تنها نظر اهالی ادبیات ارجح است و آن‌ها صلاحیت دعوت یا عدم دعوت را دارند. این‌که سیاستمداران به جای اهالی ادبیات تصمیم می‌گیرند ناشی از یک خطای تاریخی است.اگر این برخوردها را به سایر حوزه‌های علوم توسعه بدهیم از کمتر متخصصی می‌شود برای سمینارهای علمی و پژوهشی دعوت کرد؛ تنها به خاطر عقاید شخصی‌اش.به اهالی ادبیات توصیه می‌كنم خودشان برای امور مربوط به خودشان تصمیم بگیرند و این رویه در کشور باید تبدیل به قانون شود. خبرگان فرهنگی نظام در موضوع جنجال بر سر دعوت از یک شاعر تأمل کنند و خطای کسانی را که خارج از حوزه تخصصی خود جنجال به راه انداخته‌اند، به آن‌ها گوشزد کنند. پیش از این نیز وزیر ارشاد در همین خصوص در مقابل پرسش‌ها و فشارها اظهار نظر کرده بود و خواسته بود اجازه بدهند خود اهالی هنر برای آن تصمیم بگیرند.

منبع: قانون
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٢-١٣٩٢, ٢٢:۴٧

   

پر مبحث ترین ها