سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مدیرکل یونسکو پس از ۱۰ سال به ایران می‌آید

بروز شده : ۴-٠٢-١٣٩٣, ١٣:٢۶    نسخه چاپی    
مدیرکل یونسکو به دعوت دکتر رضا فرجی‌دانا، وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری به کشورمان سفر می‌کند. او در این سفر میهمان سازمان میراث فرهنگی کشور و وزارت علوم است.
خانم «ایرینا بوکووا» مدیرکل یونسکو جمعه‌شب به ایران می‌آید. سفر این مقام یونسکو به ایران در حالی انجام می‌شود که آخرین‌بار که یک مدیرکل این سازمان بین‌المللی به کشورمان سفر کرد مربوط به 10سال پیش و در زمان دولت محمد خاتمی بود.

به گزارش شرق، سفر مدیرکل یونسکو به ایران پنج‌روز طول خواهد کشید و ایرینا بوکووا در این سفر علاوه بر تهران به استان‌های اصفهان، فارس و کرمان خواهد رفت. او همچنین روز شنبه در تالار وزارت امورخارجه با محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه جلسه مشترکی خواهد داشت و سخنرانی خواهد کرد.
مدیرکل یونسکو به دعوت دکتر رضا فرجی‌دانا، وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری به کشورمان سفر می‌کند. او در این سفر میهمان سازمان میراث فرهنگی کشور و وزارت علوم است.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده قرار است خانم بوکووا با رییس‌جمهور، وزیر امورخارجه، وزیرعلوم، وزیر آموزش‌وپرورش و رییس سازمان میراث فرهنگی دیدارهایی داشته باشد. یک هیات شش‌نفره، بوکووا را در سفر به ایران همراهی می‌کند که معاون سازمان یونسکو در امور برنامه‌ریزی راهبردی، متخصص برنامه‌ریزی حوزه آسیا و اقیانوسیه و رییس دفتر مدیرکل یونسکو از جمله اعضای این هیات هستند.

ایرینا بوکووا، متولد صوفیه بلغارستان است که از سال 2009 مدیرکلی یونسکو را عهده‌دار بود و در سال 2013 مجددا به‌عنوان مدیرکل این سازمان انتخاب شد. مدیر روابط‌عمومی سازمان میراث فرهنگی کشور در رابطه با سفر این مقام بین‌المللی به ایران در گفت‌وگو با «شرق» گفت: سازمان یونسکو پس از وقوع زلزله بم و تخریب ارگ تاریخی بم، کمک‌هایی برای بازسازی آثار تاریخی و میراث فرهنگی این شهرستان داشته است. به همین مناسبت مدیرکل یونسکو در سفر خود به ایران روند بازسازی این آثار را پیگیری خواهد کرد.

او همچنین در بخش‌هایی دیگر از این سفر برای دیدن تخت‌جمشید و پاسارگاد به استان فارس خواهد رفت. سفر به اصفهان و دیدن میدان امام که یکی دیگر از آثار ثبت جهانی ایران است نیز مرحله دیگر دیدارهای خانم بوکووا خواهد بود.
علاوه بر این دکتر حسین سالارآملی، قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رییس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تشریح برنامه‌های سفر مدیرکل یونسکو به ایران به ایرنا گفت: مدیرکل یونسکو به دعوت دکتر رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به کشورمان سفر می‌کند.

وی همچنین به دیدار مدیرکل یونسکو با وزیران امورخارجه، علوم، آموزش‌وپرورش، نیرو، فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سفر اشاره کرد و گفت: یونسکو به‌واسطه اینکه یک نهاد بین‌المللی فعال در زمینه‌های آموزشی، فرهنگی و علمی است برای جمهوری اسلامی ایران که برپایه یک انقلاب فرهنگی شکل گرفته و طی سال‌های اخیر رشد تحصیلی، آموزشی و علمی گسترده‌ای داشته است، ارزش و اهمیت زیادی دارد.

رییس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم خاطرنشان کرد: امیدواریم در زمان حضور وی در ایران، در برخی از موارد مطرح میان ما و یونسکو از جمله مسایل آب، اقیانوس، محیط‌زیست و اخلاق زیستی، به تفاهم‌های نهایی برسیم. قائم‌مقام وزیرعلوم به طرح موضوع مساله جهان به‌دور از افراط و خشونت در دیدار با مدیرکل یونسکو اشاره کرد و گفت: پیشنهاد جهان عاری از افراط و خشونت، در سفر سال گذشته رییس‌جمهوری ایران به نیویورک و در سازمان ملل مطرح شد که در نظر داریم برای تبدیل این موضوع به یک ادبیات جدید و فرهنگ جدید و طرح آن در یک بستر و تفکر جهانی با مدیرکل یونسکو رایزنی و تبادل‌نظر کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٢-١٣٩٣, ١٣:٢۶

   

پر مبحث ترین ها