سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جنتی: کاهش قیمت کتاب ممکن نیست

به طور طبیعی قیمت تمام شده کتاب بالاست. کتاب نیز برای مخاطبان گران تمام می‌شود، اما اگر بخواهیم فرهنگ کتابخوانی را در کشور توسعه بخشیم، راهش این است که کتابخانه‌های عمومی را وسعت دهیم تا افراد هر زمانی که می‌خواهند این کتابها را دراختیار بگیرند، خصوصاً کتاب های مرجع که کسی نمی‌تواند آنها را در کتابخانه شخصی خود داشته باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به قیمت تمام‌شده‌ای که وجود دارد از دستمزد و لوازم گرفته تا سایر موارد، کاهش قیمت کتاب خیلی ممکن نیست.

به گزارش خبرنگار فارس در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه در این دوره از نمایشگاه قیمت کتاب‌ها بسیار افزایش پیدا کرده، با توجه به کاهش توان خرید مردم، چه تدابیری برای کاستن قیمت‌های بالای کتاب اندیشیده‌اید؟ گفت: کاهش قیمت کتاب ممکن نیست، با توجه به قیمت تمام‌شده‌ای که کتاب دارد، از چاپ و سایر امکانات تا دستمزد و قیمت تمام شده، از این جهت نمی‌توان کمکی کرد، کاری که می‌توان انجام داد این است که به کتابخوان‌ها کمک کنیم.

وی در ادامه به پاسخ به این سؤال ضمن اشاره به ارائه بن‌کارت و تسهیلات به دانشجویان افزود: در مرحله اول سعی شده به دانشجویان و طلاب حوزه علمیه همچنین اساتید و پژوهشگران و افرادی که به کتاب نیاز دارند کمک کنیم تا حد ممکن کتاب با سهولت بیشتری تهیه شود. البته می‌توان به ناشران نیز کمک کرد تا کتاب‌های خوب که مورد تأیید است به صورت کلان خریداری شود و در اختیار کتابخانه‌های عمومی قرار گیرد.

جنتی افزود: به طور طبیعی قیمت تمام شده کتاب بالاست. کتاب نیز برای مخاطبان گران تمام می‌شود، اما اگر بخواهیم فرهنگ کتابخوانی را در کشور توسعه بخشیم، راهش این است که کتابخانه‌های عمومی را وسعت دهیم تا افراد هر زمانی که می‌خواهند این کتابها را دراختیار بگیرند، خصوصاً کتاب های مرجع که کسی نمی‌تواند آنها را در کتابخانه شخصی خود داشته باشد.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد با تأکید بر اینکه برای کتابخانه‌های عمومی نیز برنامه داریم، گفت: این کتابخانه‌ها عموماً کتاب‌های مرجع را خریداری می‌کنند و با توجه به شرایط منطقه‌ای، کتابها را که مخاطبان در آن حوزه نیاز دارند،‌ متناسب با فکر و اندیشه آنها تهیه می‌کند. مثلاً کتابی که برای یک کتابخانه در شمال شهر تهران تهیه می‌شود با کتابی که در شهر کرد ارائه می‌شود یکسان نیست. براساس نوع مخاطب و میزان تحصیلات هر منطقه باید کتابها را انتخاب کنیم.

وزیر ارشاد پیرامون وضعیت اطلاع‌رسانی اهالی رسانه از نمایشگاه کتاب خاطرنشان کرد: واقع امر این است که من این روزها وقت نکرده‌ام ریز اخبار مطبوعات، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها را رصد کنم تا ببینم چه اندازه به اطلاع‌رسانی پرداخته‌اند، پس هر نوع قضاوتی بکنم نادرست و ناقص خواهد بود. اما اگر کمی فرصت پیدا کنم به مطبوعات مراجعه خواهم کرد، اما می‌دانم خبرنگاران مرتباً از صبح در نمایشگاه هستند و به انعکاس اخبار می‌پردازند که این نشان می‌دهد موضوعات نمایشگاه خوب منعکس می‌شود. من به سهم خودم از فعالیت رسانه‌ها تشکر می‌کنم.

وی در پایان پیرامون سرنوشت معافیت مالیاتی کتابفروشان توضیح داد: با مقامات مسئول وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان امور مالیاتی صحبت کرده‌ام، آنها معتقدند قوانینی که ما داریم شامل کتابفروشان نمی‌شود چون کتابفروشی‌ها صنف هستند و مؤسسه فرهنگی شمرده نمی‌شوند و چون صنف هستند مشمول سایر اصناف شده که به آنها مالیات تعلق می‌گیرد. این موضوع البته مورد تأیید اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نیست، اما اگر بخواهیم در این وضعیت تغییر داشته باشیم، باید قانون را اصلاح کنیم. باید از جهت کمک به ناشران و کتابفروشان که به عرصه کار فرهنگی مشغول‌اند قانون را اصلاح کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٢-١٣٩٣, ١۵:٢٨

   

پر مبحث ترین ها