سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تخلفات صورت گرفته درنمایشگاه کتاب زیر یک درصد است

عمده تخلفات صورت گرفته در نمایشگاه کتاب تهران عبارت است ازعرضه کتاب های بدون مجوز، فروش کتاب های ناشران دیگر بیش از سقف تعیین شده، توجه نکردن به تذکرات کتبی و شفاهی بازرسان و ناظران، عرضه و فروش کالاهایی غیراز کتاب ، انجام تبلیغات مخالف ضوابط نمایشگاه و تصرف غیرقانونی غرفه سایر ناشران که به دلیل حضور پیدا نکردن در نمایشگاه خالی مانده بود.
رییس هیات رسیدگی به تخلفات ناشران نمایشگاه کتاب در تشریح گزارش بازرسان این رویداد فرهنگی از ثبت آمار زیر یک درصدی تخلفات خبر داد.

همایون امیرزاده روز جمعه در گفت و گو با ایرنا با بیان آنکه جدیدترین جلسه هیات رسیدگی به تخلفات ناشران در نمایشگاه بیست وهفتم تهران شامگاه 18 اردیبهشت ماه برگزار شده است ، گفت: تمامی 59 تخلف رصد شده مورد رسیدگی قرار گرفت و آرای متخلفان به آنها اعلام شده است.

وی ادامه داد: از این تعداد دو مورد مربوط به جمع آوری کتاب های بدون مجوزبود که یک مورد مربوط به بخش داخلی است . در بخش خارجی نیز یک عنوان کتاب با نام جعلی برای خلیج فارس درحال توزیع بود که به ناشر عربی برای جمع آوری آن تذکر داده شد .

به گفته ی امیرزاده ، عمده تخلفات صورت گرفته در نمایشگاه کتاب تهران عبارت است ازعرضه کتاب های بدون مجوز، فروش کتاب های ناشران دیگر بیش از سقف تعیین شده، توجه نکردن به تذکرات کتبی و شفاهی بازرسان و ناظران، عرضه و فروش کالاهایی غیراز کتاب ، انجام تبلیغات مخالف ضوابط نمایشگاه و تصرف غیرقانونی غرفه سایر ناشران که به دلیل حضور پیدا نکردن در نمایشگاه خالی مانده بود.

رییس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران نمایشگاه کتاب مجازات تعیین شده برای این دسته از متخلفان را شامل تذکرکتبی با درج در پرونده ، ملزم کردن آنها به جمع آوری کتاب های غیرمجاز ، تعطیلی یک روزه و دو روزه، محرومیت حضور در نمایشگاه های استانی و همچنین محرومیت برخی از آنان از حضور در نمایشگاه کتاب سال آینده عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: اعضای هیات رسیدگی به تخلفات ناشران به این نتیجه رسیده اند که بخش زیادی از تخلفات توسط ناشران ناشی از فضای حاکم درنشر کشور است.

رییس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران نمایشگاه کتاب افزود: قرار است درصورت موافقت اعضا، این پیشنهاد به رییس نمایشگاه داده شود تا درسال آینده پذیرش نمایندگی عرضه کتاب از سوی ناشران دیگر منتفی شود، چرا که بخش اعظمی از تخلفات مربوط به این موضوع است و با منتفی شدن آن بخش عمده ای از تخلفات کاهش پیدا می کند.

مشاورعلمی رییس بیست وهفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود: آمار رای های صادره در سال گذشته نسبت به آرای امسال کمتر بود؛ اما کم بودن تعداد آرا به معنای بروز تخلفات بیشتر طی امسال نیست چرا که سال گذشته در حوزه اطلاع رسانی آرای صادره براساس سیاست های تعیین شده عمل می شد ، میزان تخلفات در حوزه محتوای کتاب امسال کمتر از مدت مشابه سال 92 است.

وی افزود: تخلفات انجام شده بیشتر از سوی ناشران غیرحرفه ای و کمتر شناخته شده صورت گرفته است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٢-١٣٩٣, ١٧:۵۶

   

پر مبحث ترین ها