سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون وزیر آموزش و پرورش:

شهریه برخی مدارس غیردولتی کاهش یافت

بروز شده : ۵-٠٣-١٣٩٣, ١۶:۵٨    نسخه چاپی    
رییس سازمان مدارس غیردولتی تاکید کرد: مردم حق دارند بدانند هزینه ای را که بابت شهریه فرزندان خود به مدارس پرداخت می کنند بابت چه چیزی است.
معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت های مردمی و خانواده از کاهش شهریه سال تحصیلی 94 - 93 در برخی مدارس غیر دولتی استان های کشور نسبت به سال گذشته خبرداد.

مرضیه گرد روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: اجرای الگوی شهریه مدارس غیردولتی سبب شده تا برخی از این مدارس در استان ها اعلام کنند که شهریه این مدارس نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
وی بدون اشاره به نام این استان ها و میزان کاهش مبلغ شهریه گفت: الگوی شهریه مدارس غیرانتفاعی به استناد قانون دارای معیارهایی همچون میزان میانگین دریافتی حق الزحمه معلمان، نرخ محل مدرسه و ساعت های مشخص تدریس تعیین می شود که به زودی ابلاغ خواهد شد.

رییس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت های مردمی و خانواده افزود: طبق الگوی جدید که به مدارس غیردولتی اعلام شده هیچ مدرسه ای حق افزایش میزان شهریه را ندارد. البته در راستای حمایت از مدارس غیردولتی برخی از این مدارس استحقاق دریافت شهریه بیشتر را دارند.
به گفته این مقام مسوول، شورای نظارت آموزش و پرورش در هر منطقه موظف است پس از ابلاغ شهریه مدارس غیرانتفاعی نسبت به ارزیابی و بازرسی از مدارس اقدام کند.
وی تصریح کرد همچنین مقرر شد مدارسی که شهریه اضافه ای را دریافت داشته اند، مبلغ اضافی را به اولیای دانش آموزان برگردانند.

تدوین الگوی شهریه برای مدارس غیردولتی

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: دستورالعمل ثبت نام به مدارس غیردولتی رسیده و امیدواریم این الگو به خوبی در مدارس غیردولتی اجرا شود.
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر افزایش 70درصدی شهریه از سوی تعدادی از مدیران مدارس غیرانتفاعی به معیارهای الگوی شهریه اشاره کرد و گفت: اگر مدرسه ای رقم 18 میلیون تومان برای شهریه اعلام می کند باید سند داشته باشد و طبق الگوی جدید نباید افزایش داشته باشد.

رییس سازمان مدارس غیردولتی تاکید کرد: مردم حق دارند بدانند هزینه ای را که بابت شهریه فرزندان خود به مدارس پرداخت می کنند بابت چه چیزی است.
مجتبی زینی وند مدیر کل مدارس و مراکز غیردولتی در این نشست خبری گفت: هزینه تمام شده برای فعالیت های آموزشی و پرورشی مدارس، محاسبه و در الگوی شهریه مدارس غیردولتی تعیین شده است در حالی که در سال های گذشته افزایش شهریه به صورت درصدی و بدون درنظر گرفتن ظرفیت ها و برنامه های کمی و کیفی مدارس به صورت یکسان برای همه مدارس اعمال می شد ولی امسال اینگونه نیست.

وی افزود: بر اساس هفت سرفصل که در تعیین الگوی شهریه مدارس آمده، مدیران مدارس غیردولتی ضمن وارد کردن اطلاعات موردنیاز و در صورت تایید شورای تعیین شهریه، میزان آن را تعیین می کنند.
زینی وند افزود: فعالیت های مدیران و موسسان مدارس غیردولتی به اسناد ارائه شده از سوی آنان مستند می شود. به عنوان نمونه در سال های گذشته به موضوع بیمه معلمان اشاره ای نمی شد ولی امسال یکی از الگوهای تعیین شهریه بیمه معلمان است.

به گفته وی کیفیت بخشی آموزشی، میزان پرداختی حق الزحمه دبیران، معلمان و عوامل اجرایی مدارس از دیگر معیارهای الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی است.
مدیر کل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش پیش بینی کرد که شهریه مدارس غیر انتفاعی از 10 تا 30 درصد افزایش یابد ولی با این حال در برخی استان ها اعلام شده که شهریه برخی مدارس کاهش یافته است.

اولیای دانش آموزان تخلفات را اعلام کنند

وی همچنین از تدوین دستورالعمل نظارت جامع خبر داد و گفت: دستورالعمل ویژه نیز ابلاغ شده و دیروز گروه های بازرسی از برخی مدیران تعهد گرفتند که شهریه اضافی را به اولیای دانش آموزان برگردانند.
زینی وند در ادامه با اشاره به افزایش شهریه بعضی از مدارس غیردولتی گفت: برخی موارد مانند هزینه سرویس، غذا و لباس متحدالشکل در الگوی تعیین شهریه نیامده و بر اساس توافق بین اولیای دانش آموزان و مدیران مدارس صورت می گیرد و بر شهریه افزوده می شود.

وی در ادامه گفت: تمامی موسسان و مدیران مدارس غیردولتی موظفند نرخ شهریه مصوب را در محل دید اولیای دانش آموزان قرار دهند اما با این وجود اگر والدین تخلفی را مشاهده کردند، به ادارات کل مدارس غیردولتی در منطقه مربوطه مراجعه کنند و یا تخلف مدرسه را در سایت مدارس غیر دولتی به نشانی www.dmgh.medu.ir گزارش کنند تا بازرسان امکان رسیدگی به این تخلف را داشته باشند.

آموزش تمام معلمانی که کتاب جدید التالیف دارند

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ضرورت برگزاری آموزش های بدو خدمت و حین خدمت برای معلمان گفت: یکی از کارهای مهم ما آموزش کلیه معلمانی است که کتاب جدیدالتالیف دارند.
به گزارش ایرنا، رییس سازمان مدارس غیردولتی اضافه کرد: یکی از دغدغه های این سازمان، ساماندهی منابع انسانی مدارس غیردولتی است و بر این اساس کارگروه هایی تشکیل شده و پژوهش هایی نیز در 9 موضوع در این زمینه انجام می شود.

وی همچنین بر ضرورت توانمندسازی معلمان در مدارس غیردولتی تاکید کرد و افزود: این توانمندسازی به ویژه در زمانی نیاز است که کتاب های جدید التالیف داریم و برنامه جامعی برای توانمندسازی معلمان در نظر گرفته ایم.
گرد افزود: در کمیته کیفیت بخشی که با حضور مدیران خلاق و توانمند برگزار می شود، مرکز رشد نیروی انسانی مدارس غیردولتی تعیین شده و امیدواریم این مرکز راه اندازی شود.

مسائل آموزشی و پرورشی در مدارس غیردولتی بایستی همچون مدارس دولتی باشد

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: مدارس غیردولتی موظفند از لحاظ آموزشی و پرورشی همانند مدارس دولتی عمل کنند و شاخص های آموزشی و پرورشی در یک بسته به مدیران و رسانه ها داده خواهد شد تا مدیران مدارس متناسب با شاخص های اعلام شده، اقدام کنند و بر این اساس نیز ارزیابی مدارس غیردولتی صورت خواهد گرفت.

آموزش از راه دور در برخی مناطق


گرد در ادامه یکی از وظایف آموزش و پرورش را جلب مشارکت و استفاده از ظرفیت های قانونی برای مناطقی دانست که امکان آموزش در آن مناطق وجود ندارد و افزود: آموزش از راه دور می تواند منشا تحول باشد.
وی همچنین از تشکیل هفت کارگروه تخصصی برای آموزش از راه دور خبر داد و اظهار امیدواری کرد تا کیفیت بخشی این مراکز به خوبی انجام شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٣-١٣٩٣, ١۶:۵٨

   

پر مبحث ترین ها