سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نمایش آثار بزرگترین نقاشان جهان در تهران

بروز شده : ۴-٠۴-١٣٩٣, ١٠:١۵    نسخه چاپی    
تمام نهادها و سازمان های امنیتی نظیر کلانتری ها، یگان ویژه و وزارت اطلاعات در برقراری امنیت مورد نیاز در این نمایشگاه دخالت دارند و همین الان نیز آنها این جا حضور دارند ولی شما آنها را نمی بینید
نخستین نمایشگاه نگارخانه‌های جهان در ایران با نمایش آثاری از پیکاسو، سالوادور دالی و خوان میرو روز چهارشنبه 4 تیرماه در باغ موزه قصر آغاز به کار می کند.

به گزارش مهر، نشست خبری نخستین نمایشگاه نگارخانه های جهان در ایران، روز سه‌شنبه 3 تیرماه با حضور محمدرضا سعیدی مدیر باغ موزه قصر و حامد اصغری مدیر اجرایی این رویداد، در باغ موزه قصر برگزار شد.

برپایی نمایشگاهی با تبلیغات سوء داخلی و خارجی
محمدرضا سعیدی در آغاز این نشست به مشکلاتی که پیش روی برگزاری این نمایشگاه وجود داشته اشاره کرد و گفت: از یک سو با موضوع تحریم ایران و تبلیغات سوء علیه ایران در خارج از ایران و از سوی دیگر با سنگ اندازی هایی از داخل کشور روبرو بودیم که کار ما را با مشکلات بسیاری همراه می کرد. اما به هر حال این رویداد برای اولین بار در ایران برگزار می شود و از این بابت باعث افتخار ماست که حاصل تلاش هایمان را برداشت می کنیم.

آثار پیکاسو، دالی و میرو در ایران
حامد اصغری مدیر اجرایی نمایشگاه نیز به مشکلات پیش روی این نمایشگاه اشاره داشت و در ادامه از نمایش یک تابلو از پابلو پیکاسو، 2 اثر از خوان میرو، 2 مجسمه از سالوادور دالی، یک اثر از پلی آکوف، 5 قطعه اثر از 2 هنرمند جنوب شرق آسیا در این نمایشگاه خبر داد و گفت: ما مشکلات بسیاری را پیش روی این نمایشگاه داشتیم، از بحث بیمه کلان این آثار گرفته که هزینه های عجیب و غریبی را به دنبال داشت تا موضوع نقل و انتقال این آثار فاخر به داخل ایران که حتی با شرکت های حمل و نقل بین المللی نیز با مشکلاتی مواجه شدیم. ولی سرانجام این مشکلات برطرف شد و این آثار در این نمایشگاه به نمایش درخواهد آمد.

293 اثر از 24 گالری خارجی روی دیوار می رود
او تعداد آثاری که در این نمایشگاه روی دیوار خواهد رفت را 293 اثر عنوان کرد و گفت: این آثار در بخش بین المللی به نمایشگاه تحویل داده شده است و در حال حاضر 24 گالری از سراسر دنیا از جمله پرو، اسپانیا، کره جنوبی، ژاپن، ایتالیا، اتریش، ترکیه و ... در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

اصغری از موسسه نسل آفتاب، بنیاد بیماری های نادر، شرکت رایتل و برخی نهادها و شرکت های دیگر به عنوان حامیان این نمایشگاه یاد کرد و گفت: بخشی از فروش آثار این نمایشگاه صرف ارتقاء زندگی بیماران نادر خواهد شد.

حضور 100 هنرمند و گالری دار خارجی در باغ موزه قصر
اصغری درباره حضور گالری های خارجی یادآور شد: هر گالری سه یا چهار نفر نماینده و هنرمند همراه خود به ایران خواهد آورد که درمجموع شامل 100 هنرمند و گالری دار هستند.

او با بیان این که این مدعوین به صورت چندمنظوره وارد ایران می شوند گفت: بازار ایران در خاورمیانه برای آن اهمیت دارد به خصوص با توجه به افزایش تقاضا و فروش آثار هنرمندان ایرانی در سطح اکسپوها و حراجی های دنیا، آنها تمایل دارند تا با هنرمندان ایرانی ارتباط برقرار کنند و به منبع خلاق آثار هنری دست یابند.

بیمه آثار از سوی شرکت های خارجی انجام شده است
اصغری در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره چگونگی بیمه کردن این آثار توضیح شفافی نداد و تنها به این جمله اکتفا کرد که بحث بیمه این آثار از سوی طرف خارجی انجام شده است چراکه این موضوع جزو تعهدات آنها بوده است.

مدیر باغ موزه قصر در بخش دیگری از این نشست زمان افتتاح این نمایشگاه را روز چهارشنبه 4 تیرماه ساعت 16:30 عنوان کرد و گفت: روزهای پنج‌شنبه، جمعه و شنبه از ساعت 10 صبح تا 17 آماده بازدید علاقه‌مندان است و روز یکشنبه ساعت 18 مراسم اختتامیه برگزار خواهد شد.

او همچنین به هجمه‌ای که علیه برگزار کنندگان این نمایشگاه شکل گرفته اشاره داشت و گفت: ما این آثار را از هیچ شخص مرتبط به رژیم قبل از انقلاب نگرفته ایم و همه تابلوهایی که ارائه می شوند نیز اصل آثار هستند.

اصغری افزود: قرار بود ما از 30 کشور گالری ها را دعوت کنیم اما به دلیل همین تبلیغات سوء علیه ایران در سطح بین المللی، این تعداد کاهش پیدا کرد و متأسفانه در داخل کشور نیز برخی دست در دست دشمنان ما به این هجمه ها دامن می زنند و شرایط کار ما را دشوار می کنند.

نسخه های 12 و 13 مجسمه های سالوادور دالی وارد ایران می شوند
حامد اصغری مدیر اجرایی این نمایشگاه در بخش دیگری از سخنانش درباره اصالت مجسمه های سالوادور دالی هم توضیح داد: گالری هایی که در این نمایشگاه حضور دارند از اعتبار بین المللی برخوردارند و به واسطه معرفی یک گروه معتمد خارجی در این نمایشگاه حضور دارند. آثار سالوادور دالی نیز شامل 2 مجسمه است که البته از جمله آثاری هستند که از نسخه 12 به بعد این هنرمند است.

وی ادامه داد: سالوادور دالی مجسمه هایش را در چندین نسخه می ساخت که تا 8 نسخه آن به عنوان اثر اصلی شناخته می شدند و حق اجرا در ابعاد 187 سانتی متر را داشتند و تا 4 نسخه بعد از آن نیز با امضای هنرمند همراه هستند. از نسخه 12 به بعد نباید ابعاد آن‌ها در ابعاد اصلی باشند که آثار ارائه شده سالوادور دالی در ایران از نسخه 12 به بعد و در ابعاد حدود 37 سانتی متر خواهند بود.

اصغری تأکید کرد: این آثار سالوادور دالی دارای صاحبان حقیقی هستند و در بنیاد این هنرمند به ثبت رسیده‌اند.

نمایش و فروش تابلو 2.8 میلیون دلاری پیکاسو در ایران
مدیر اجرایی این نمایشگاه تصریح کرد: قصد ما از برپایی این نمایشگاه حراج نیست اما اگر این آثار متقاضی داشته باشند، به فروش خواهند رسید.

وی با اشاره به قیمت 2.8 میلیون دلاری تابلو پابلو پیکاسو در این نمایشگاه گفت: این اثر گرانترین اثر این نمایشگاه است که اگر متقاضی هم داشته باشد به فروش خواهد رسید.

گالری داران ایرانی به گردهمایی گالری های جهان در ایران نیامدند
اصغری درباره حضور گالری های ایران در این نمایشگاه یادآور شد: هیچ گالری ایرانی در این نمایشگاه حضور ندارد و آنها در این زمینه همکاری لازم را با ما نداشتند. اما آثاری از هنرمندان ایرانی از جمله جلال شباهنگی، رضا کیانیان، حمید پازوکی، احمد وکیلی، بیتا وکیلی، فریده لاشایی، سالار احمدیان و علی شیرازی را دریافت کرده ایم که به نمایش درخواهند آمد.

محمدرضا سعیدی مدیر باغ موزه قصر در پاسخ به سوال مهر درباره مکان نمایش این آثار گرانقیمت از هنرمندان بزرگ دنیا و استاندارد بودن این فضا، توضیح داد: در طول 6 ماه گذشته کارشناسان خارجی رفت و آمدهای بسیاری به ایران داشتند که این موضوع را بررسی کنند و نقشه و فیلم و عکس های بسیاری را دریافت کردند تا به گالری های خودشان بدهند. بنابراین بعد از رفع مشکلات پیش رو بود که این فضا طبق استانداردهایی که مورد نظرشان بود، تأیید شد و آنها از ماهها پیش می‌دانستند که هر گالری دقیقاً قرار است آثارش را در چه نقطه و فضایی از باغ موزه قصر به نمایش بگذارد و امکان تغییر آن را هم نداشتیم.

برپایی نمایشگاهی بین المللی با همکاری نهادهای امنیتی
وی درباره تأمین امنیت و تجهیزات این فضای نمایشگاهی گفت: تمام نهادها و سازمان های امنیتی نظیر کلانتری ها، یگان ویژه و وزارت اطلاعات در برقراری امنیت مورد نیاز در این نمایشگاه دخالت دارند و همین الان نیز آنها این جا حضور دارند ولی شما آنها را نمی بینید.

مدیر اجرایی نمایشگاه در بخش پایانی این نشست از چاپ کتاب این آثار خبر داد و گفت: کتاب آثار این نمایشگاه در دو نسخه چاپ و منتشر خواهد شد که در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

به گفته وی این نمایشگاه تا 13 تیرماه ادامه دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠۴-١٣٩٣, ١٠:١۵

   

پر مبحث ترین ها