سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آغاز انتخاب رشته آزمون سراسری

شانس قبولی داوطلبان آزمون سراسری در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی 70 درصد است. این در حالی است که داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی و فنی با 65 هزار ظرفیت خالی مواجه هستند و تمامی آنها در دانشگاه های دولتی پذیرش می شوند
انتخاب رشته بیش از یک میلیون داوطلب آزمون سراسری سال 93 از ساعت 8 صبح امروز (چهارشنبه)در سراسر کشور آغاز شد.

به گزارش ایرنا، داوطلبان آزمون سراسری سال 1393 تا ساعت 24 روز 22 مردادماه جاری فرصت دارند انتخاب رشته خود را انجام دهند.

بیش از یک میلیون نفر از داوطلبان آزمون سراسری که به گفته ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور تمامی آنها مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند با تهیه و مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی(دفترچه شماره 2) گروه آزمایشی مربوطه و دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی (این دستورالعمل از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش قابل دریافت است) کد- رشته محل های مورد نظر خود را براساس ضوابطی که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج شده، استخراج و به ترتیب تقدم علاقه مرتب کنند.

داوطلبان می توانند رشته های انتخابی خود را ابتدا در فرم پیش نویس مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته درج و پس از اطمینان از صحت کد رشته محل های انتخابی خود را به مدت هشت روز، از امروز چهارشنبه 15 مردادماه تا 22 مردادماه براساس دستورالعمل نحوه انتخاب رشته اینترنتی با وارد کردن شماره پرونده، نام کاربری، رمز ورود و شماره شناسنامه یا شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه در فرم انتخاب رشته ثبت کنند.

داوطلبان می توانند براساس ضوابط، کدرشته محل های تحصیلی مورد علاقه خود را از بین رشته های تحصیلی گروه آزمایشی مجاز یا گروه های آزمایشی مجاز در دوره های مختلف روزانه، شبانه، نیمه حضوری، مجازی و بین الملل دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ویژه فرهنگیان وابسته به وزارت آموزش و پرورش انتخاب کنند.

بنا به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور، شانس قبولی داوطلبان آزمون سراسری در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی 70 درصد است. این در حالی است که داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی و فنی با 65 هزار ظرفیت خالی مواجه هستند و تمامی آنها در دانشگاه های دولتی پذیرش می شوند.

99.1 درصد از داوطلبان گروه علوم انسانی نیز در دانشگاه های دولتی پذیرش می شوند اما این رقم برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی 52.51 درصد است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠۵-١٣٩٣, ١٣:٠۴

   

پر مبحث ترین ها