سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واکنش سریع گرافیتی‌‌کارها به سقوط هواپیمای ایران 140

سرعت انتشار این اثر هنری در سطح شهر آنچنان بالا بود که شاید بتوان به عنوان سریع‌ترین نقد هنری به یک حادثه در کشورمان تعبیرش کرد
سقوط هواپیمای ایران 140 با واکنش سریع گرافیتی کارها مواجه شد و شب گذشته و امروز شاهد نقش بستن طرحی بر دیوارهای پایتخت در اعتراض این اتفاق تلخ بودیم تا هنر خیابانی در نقد این واقعه تلخ پیشتاز باشد و همچون گذشته به ساحت‌هایی از نقد مسائل روز وارد شود که شاهد ورود معدودی از هنرمندان هستیم.

به گزارش «تابناک»، لحظات تلخ و تکان‌دهنده‌ای بود؛ وقتی رادیو اخبار سقوط یک هواپیمای تازه را برای مردم ایران گزارش می‌کرد، همه امیدوار بودند زنده‌ها بیش از حد انتظار باشد اما در واقعیت همه یا اکثر مسافران سقوط‌های شدید همراه با انفجار هواپیما یا در همان لحظات سقوط جان می‌سپارند و یا در دقایق بعدی در میان شعله‌های آتش حاصل از بنزین هواپیما به شکلی دردناک را بدرود حیات می‌گویند.
واکنش سریع گرافیتی‌‌کارها به سقوط هواپیمای ایران 140


سی‌ونه کشته آخرین آماری بود که اعلام شد تا تنها هشت تن از سرنشینان هواپیمای مسافربری ایران ۱۴۰ که تهران را به مقصد طبس ترک کرد بود، همچنان در قید حیات باشند و آنها نیز دچار آسیب‌های جسمی و روحی شدند که شاید هیچ گاه جبران نشود و بدین ترتیب تراژدی سقوط چهارمین هواپیما از این نوع بدین شکل به پایان برسد.

پس از مشخص شدن ابعادی از حادثه همچون به مشکل برخوردن موتور هواپیما چندین دقیقه پس از پرواز و سپس سقوط در همین دقایق، نقدهای فراوانی مطرح شد و کمیته‌های متعددی در اکثر نهادهای ناظر تشکیل شد و یکی از جدی‌ترین برخوردها با این حادثه به واسطه سابقه این هواپیما، شده اما در کنار سیل اظهارنظرها و انتقاداتی که به مرور فروکش خواهد کرد و این حادثه را به فراموشی خواهد سپارد، شاهد یک اتفاق متفاوت و نوعی دیگر از نقد بودیم.
واکنش سریع گرافیتی‌‌کارها به سقوط هواپیمای ایران 140

شب گذشته و صبح امروز، تصویری در اعتراض و نقد سقوط هواپیمای ایران 140 بر دیوارهای پایتخت نقش بست که متعلق به یکی از گرافیتی‌کارهای جوان بود؛ گرافیتی‌کاری که پیش از این نیز آثار متفاوتی در مناطق مرکزی تهران و مشخصاً در خیابان خالد اسلامبولی خلق کرده بود. در این گرافیتی تصویری از یک هواپیما نقش بسته که لکه‌ای قرمز همچون خون بر آن نقش بسته است.

سرعت انتشار این اثر هنری در سطح شهر آنچنان بالا بود که شاید بتوان به عنوان سریع‌ترین نقد هنری به یک حادثه در کشورمان تعبیرش کرد و تنها در اروپا و آمریکا چنین سرعت عملی در میان هنرمندان برای ورود به نقد مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی وجود دارد و از این منظر شاید بتوان گفت علی رغم نقدهایی که به محتوای گرافیتی ایران به خصوص در ماه‌های اخیر وجود دارد، چنین رویکرد نقادانه‌ای می‌تواند به نفع کشور باشد.

شاید در روزگاری نه چندان دور از میان این گرافیتی‌ها، «بلک له رت» و «بنکسی / Banksy» ظهور کند و فضای این هنر خیابانی وسعت بیشتری بیابد و حتی مسئولان امر نیز دست گرافیتی کارها را برای به تصویر کشیدن آنچه دغدغه شان است در فضایی قابل پذیرش و اخلاقی، بازبگذارند، کما اینکه نقد تصویری سقوط هواپیمای ایران 140 با اخلاقیات همراه است و یک تلنگر هنری برای همه عابرانی است که در روزهای اخیر از خیابان‌های شلوغ پایتخت عبور می‌کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠۵-١٣٩٣, ١۶:۴٨

   

پر مبحث ترین ها