سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اختلاف کمیسیون آموزش مجلس با وزارت علوم بر سر اسناد بورسیه ها

اما حالا وزارت علوم هم خودش آستین ها را بالا زده و کمیته بررسی تشکیل داده، کمیته ای که محمد علی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل نود و مهدی دواتگر، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم عضو آن هستند.
یک کمیته جدید به بازار بررسی بورسیه های غیر قانونی وارد شد؛ کمیته بورس دانشجویان در وزارت علوم. حالا تشکیل این کمیته بیشتر نشان می دهد که وزارت علوم کار بررسی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس را قبول ندارد. چرا که دو نفر از اعضای کمیته مجلس برای بورسیه ها هم به پیام نو می گویند در جریان چنین اقدامی قرار ندارند. اقدامی که به گفته آنها مثبت است؛ البته اگر به قول قاسم جعفری و عطاالله سلطانی عادلانه رفتار کند که مشخصا منظور آنها از عدالت با منظور وزارت علوم بسیار متفاوت است.

تشکیل کمیته ۵ نفره کمیسیون آموزش و تحقیقات برای بررسی بورسیه ها با ترکیب ۵ نفر از استیضاح کنندگان وزیر علوم صدای اعتراض خیلی ها را در آورد. حتی برخی نمایندگان مجلس هم گفتند که تشکیل این کمیته با چنین ترکیبی فقط برای تبرئه کردن دولت قبل است. اما هر چه بود کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که ترکیبی نزدیک به جبهه پایداری دارد، ۵ نفر از مخالفان دولت که ۲ نفر از آنها هم عضو جبهه پایداری هستند را وارد ترکیب این شورا کرد.

اما حالا وزارت علوم هم خودش آستین ها را بالا زده و کمیته بررسی تشکیل داده، کمیته ای که محمد علی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل نود و مهدی دواتگر، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم عضو آن هستند. هنوز معلوم نیست وزارت علوم این دو نفر را با چه سازوکاری انتخاب کرده است. همینطور نصیری قیداری، معاون حقوقی و پارلمانی وزیر علوم هم به عنوان سخنگوی این کمیته معرفی شده است.

دو نفر از اعضای کمیته ۵ نفر کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفت و گو با پیام نو ضمن آنکه درباره تشکیل کمیته جدید اعلام بی خبری کردند، گفتند حاضر هستند تا برای مشخص شدن واقعیت بورسیه های غیر قانونی با این کمیته همکاری کنند. با این همه قاسم جعفری سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات به پیام نو توضیح می دهد که برای چنین همکاری وزارت علوم باید از آنها درخواست کند. او می گوید کمیسیون آموزش و تحقیقات زودتر کمیته خود را تشکیل داده و قطعا مقدم بر دیگران است. با این حال جعفری ادامه می دهد که «ما فقط می خواهیم واقعیت مشخص شود و کار بررسی ها با سیاسی کاری مخلوط نشود. در دوران اقای فرجی دانا سیاسی کاری شد و امیدواریم آقای نجفی در دوره مدیریت خود از این راه نرود. ولی به هر حال اگر سیاسی کاری هم بشود، ما اینجا هستیم تا جلوی آن را بگیریم.»

قاسم جعفری معتقد است از مجموع بورسیه های دولت قبل تنها صد عدد از آنها مشکل تخلف دارند و البته این را هم طبیعی می داند. این در حالی است که برخی از همکاران دیگر او در مجلس همچون جواد هروی، رئیس کمیته آموزش عالی مجلس معتقد هستند که هر ۳ هزار و هفتصد بورسیه مطرح شده مشکل تخلف دارند.

در همین حال عطاالله سلطانی صبور هم درباره تشکیل کمیته جدید می گوید که وزارت علوم نمایندگان را در جریان نگذاشته است. وی درباره عضویت پورمختار و دواتگری در این کمیته هم حدس می زند که این عضویت به انتخاب کمیسیون اصل نود انجام شده باشد. او گر چه درباره اقدام وزارت علوم می گوید که «لابد آنها صلاح ندیدند ما را در جریان بگذارند»، اما ادامه می دهد: «ما نه به عنوان کمیته ۵ نفره مجلس بلکه به عنوان کمیسیون آموزش و تحقیقات باید در جریان آنچه که در بررسی این پرونده اتفاق می افتد باشیم و امیدواریم که وزارت علوم هم با ما همکاری کند. به هر حال ما نمی توانیم چشم بسته هر نتیجه ای را که اعلام شد قبول کنیم. کمیته ای هم که تشکیل داده ایم برای همین است که سیاسی کاری نشود.»

هم عطاالله سلطانی و هم قاسم جعفری در گفت و گوی خود با پیام نو تاکید دارند که اگر یافته ها و نتایج بررسی کمیته تشکیل شده در وزارت علوم با یافته های آنها تفاوت و یا اختلاف داشته باشد، هیچ دلیلی برای تمکین نظر وزارت علوم وجود ندارد و بررسی ها باید مجددا انجام شوند.
چنین اتفاقی اگر واقعا رخ دهد بررسی بورسیه های غیر قانونی را می تواند به یک سیکل معیوب تبدیل کند. البته این دو عضو کمیته منتخب کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیح ندادند که چه سازوکار و یا قانونی وجود دارد که زمینه تکرار بررسی ها را فراهم می کند.

در همین حال محمد مهدی زاهدی هم در اقدامی که به نظر می رسد نوعی مقابله به مثل است در خواست کرده تا تمام بورسیه های بعد از سال ۶۸ تا کنون یک بار بررسی شوند. مخالفان دولت معتقدند که در دولت های قبل از احمدی نژاد نیز در زمینه اعطای بورسیه تحصیلی مشکل رانت وجود داشته است. این موضوع البته مورد تائید برخی چهره های موافق دولت چون جواد هروی هم قرار گرفته، اما با این قید که تخلفات دولت احندی نژادچندین برابر تمام تخلفات دولت های قبل از او در این خصوص بوده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۶-١٣٩٣, ٢٣:۴٨

   

پر مبحث ترین ها