سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بلیت 13 هزار تومانی برای گران‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران

در این شرایط، اگر قرار باشد فیلم «رستاخیز» اکران شود، به واسطه زمان حدود 160 دقیقه‌ای باقی مانده از فیلم، امکان اکران در یک سانس را ندارد و سینماهای حوزه هنری می‌بایست برای فروش بلیت، اقدام به تبدیل دو سانس به یک سانس کنند.
پروانه نمایش فیلم سینمایی «رستاخیز» به کارگردانی احمدرضا‌ درویش صادر گشت و قرارداد پخش فیلم نیز با حضور هنری منعقد شد که نمایش این فیلم به عنوان گران‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران -با توجه به عدم تکمیل فیلم محمد (ص)- با چالش‌ جدی مواجه است و نگرانی درباره احتمال فروش یا عدم فروش این فیلم افزایش یافته، چرا که برآورد قیمت بلیت این فیلم با اقتصاد مردم نسبتی ندارد.

به گزارش «تابناک»، پروانه نمایش فیلم سینمایی «رستاخیز» ساخته احمدرضا‌ درویش صادر شد تا این فیلم به رغم حذف بخش‌هایی از تصاویر اصحاب امام حسین (ع)، همچنان با سکانس‌هایی که چهره حضرت عباس (ع) در آنها کاملاً مشخص است و حذفشان ناممکن بوده، اکران شود؛ رخدادی که بعید به نظر می‌رسید تحقق یابد، ولی فتوای یکی از عالی‌ترین مقامات سیاسی و مذهبی کشور به همراه فتوای یکی از مراجع تقلید عراق به همراه سلسله نشست‌ها با علما و مراجع راهگشا بود.

حوزه هنری سازمان تبلیغات به عنوان دارنده بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین مجموعه سالن‌های سینمای کشور، ایده‌آل ترین گزینه برای اکران «رستاخیز» در داخل ایران بود و همین اتفاق نیز رخ داد تا گران ترین فیلم تاریخ سینمای ایران که رنگ اکران را می‌بیند، بتواند از حداکثر وسعت دسترسی برای مخاطبانش بهره ببرد و بر گستره تماشاچیان این اثر افزوده شود اما آیا برخورداری از این وسعت، منجر به حضور گسترده مخاطب و رقم خوردن فروشی بسیار بالا -حداقل 10 میلیارد تومان- خواهد شد؟

آنچه مسلم است، نمایش چهره حضرت عباس (ع) و کیفیت تصویر و موسیقی و جلوه‌های ویژه و... این فیلم آنچنان بالا است که شاید هر تماشاچی حرفه‌ای را ترغیب کند که به تماشای این اثرِ تحسین برانگیز و در تزار جهانی بنشیند و از تماشایش لذت ببرد.

تدوین فیلم سینمایی «رستاخیز» توسط «طریق انور» تدوینگر معروف و نامزد دریافت اسکار (برای فیلم سینمایی سخنرانی پادشاه) در لندن انجام شده است. موسیقی فیلم توسط «استیفن واربک» Stephen Warbeck آهنگساز برجسته و برنده اسکار برای موسیقی فیلم «شکسپیر عاشق» صورت گرفته و همه مراحل فنی این فیلم در استودیو «مولینر» لندن صورت پذیرفته است.


تماشاچی حرفه‌ای در پایتخت نیز حداکثر شش هزار و پانصد تومان بابت بلیت سینما در بهترین سالن‌ها هزینه می‌کند و نه بیشتر و همین قیمت بلیت نیز باعث می‌شود در روزهای سه شنبه که بلیت سینما نیم بها است یا روز گذشته -21 شهریورماه- به عنوان روز ملی سینما که باز هم بلیت سینما نیم بها بود، جا برای سوزن انداختن در سالن‌های سینما نباشد.

در این شرایط، اگر قرار باشد فیلم «رستاخیز» اکران شود، به واسطه زمان حدود 160 دقیقه‌ای باقی مانده از فیلم، امکان اکران در یک سانس را ندارد و سینماهای حوزه هنری می‌بایست برای فروش بلیت، اقدام به تبدیل دو سانس به یک سانس کنند.

بدین ترتیب منطقی است که بلیت سانس‌های نمایش «رستاخیز» نیز معادل دو سانس اکران باشد و در واقع اگر قرار باشد «رستاخیز» را در سینما آزادی تماشا کنید، باید بلیت 13 هزار تومانی بخرید که عددی سنگین است و این عدد وقتی سنگین تر می‌شود که در تعداد اعضای خانوار ضرب می‌شود.

البته حوزه هنری می‌تواند پول یک سانس را برای فیلمی با مدت زمان دو سانس از مردم بگیرد و در واقع عملاً بلیت نیم بها بفروشد که طبیعتاً به معنای ضرر این نهاد خواهد بود و در عین حال، برآورد مورد انتظار برای فروش این فیلم تحقق نخواهد یافت و به همین دلیل نیم بها کردن بلیت این فیلم نیز به همین سادگی ممکن نیست.

این چالش بزرگ در حالی بر سر راه اکران «رستاخیز» وجود دارد که مطابق با اعلام پیشین تهیه کننده «رستاخیز»، این فیلم می‌بایست مدتی پیش از محرم در سینما‌ها اکران شود و دقیقاً همزمان با محرم اکران نمی‌شود تا همچون فیلم درخشان «روز واقعه» به واسطه نرفتن مردم به سینما در روزهای محرم، در گیشه شکست نخورد و مخاطبش را پیش از این ایام یافته باشد.

بنابراین، با توجه به آنکه نخستین روز ماه محرم ۱۴۳۵ هجری قمری، مصادف با چهارم آبان ماه ۱۳۹۳ خواهد بود، طبیعتاً برای اجرای برنامه اکران اعلام شده، باید حداکثر تا آغاز مهرماه، شاهد اکران سراسری رستاخیز در ایران باشیم اما آیا تا آن زمان برای چالش بلیت فروشی این فیلم که تقریباً اتفاقی بی‌سابقه در سینمای ایران محسوب می‌شود، راهکاری منطقی اندیشیده خواهد شد؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠۶-١٣٩٣, ١٢:۴٣

   

پر مبحث ترین ها