سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با ازدواج دانشجویی مخالف و طرفدار ازدواج دبیرستانی هستم

بروز شده : ۵-٠٧-١٣٩٣, ١٢:۴۴    نسخه چاپی    
ازدواج را نباید درگیر مدرک گرایی کرد و مراجع تقلیدی داریم که با 70 سال سن، به اندازه 65سال از همسر خود برتری علمی دارند، اما از زندگی های عالمانه و خوبی برخوردار هستند.
رییس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه برای افزایش ازدواج در کشور نیاز به بسیج عمومی داریم، گفت: همه باید برای نهضت ازدواج آسان قیام کنند.
[همه برای نهضت ازدواج آسان قیام کنیم]

به گزارش ایرنا از مرکز خبر حوزه، حجت الاسلام و المسلمین 'محسن قرائتی' شامگاه جمعه در ششمین جشن 'هلهله فرشته ها'، با تاکید بر شکل گیری نهضت ازدواج آسان اظهار داشت: واسطه شدن برای ازدواج دختران و پسران بهترین دلالی است.

وی با اشاره به اینکه غفلت و شهوت موجب آسیب رساندن به انسان می شود، تاکید کرد: نماز، برطرف کننده غفلت و همسر رفع کننده شهوت است و اگر نسل ما نماز بخواند و ازدواج کند تا حدود زیادی بیمه است، چرا که راه غفلت و شهوت بسته می شود.

رییس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به تاکیدات فرامین اسلام بر امر مقدس ازدواج، گفت: اگر کسی ازدواج کند یک رکعت نمازش، 70 برابر می شود؛ همچنین نخستین و دومین نیاز بشر اکسیژن و غذا می باشد و سومین نیاز انسان، 'همسر' است و ضرورت دارد که این نیاز خود را با 'ازدواج' برطرف کند.* پیران هم به همسر نیاز دارندقرائتی با اشاره به اینکه پیرمرد و پیرزن هم نیاز به همسر دارند، خاطر نشان کرد: انسان جوان ممکن است همسر را به یک جهت بخواهد، اما افراد سالخورده نیاز به مونس و همدم دارند و فقط در تهران 14 هزار پیرمرد و پیرزن داریم که به دلیل تنهایی، مبتلا به 'افسردگی' شده اند.

وی با تاکید بر اینکه تفاوت علمی نباید موجب عدم ازدواج شود، تصریح کرد: ازدواج را نباید درگیر مدرک گرایی کرد و مراجع تقلیدی داریم که با 70 سال سن، به اندازه 65سال از همسر خود برتری علمی دارند، اما از زندگی های عالمانه و خوبی برخوردار هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ازدواج نوبتی نیست و نیازی است، خاطرنشان کرد: بنده با ازدواج دانشجویی موافق نیستم و طرفدار 'ازدواج دبیرستانی' هستم و معنای ازدواج تشکیل خانواده مستقل نیست، بلکه زندگی را می شود آسان گرفت و باید رویکرد ما 'آسان سازی ازدواج' شود.

رییس ستاد اقامه نماز کشور با تاکید بر اینکه دختران نباید آنقدر خواستگارهای خود را رد کنند، گفت: بنده نامه ای از دانشجوی دختری داشتم که نفرین بر پدر و مادرش کرده بود؛ چرا که خواستگارهایش را رد می کردند و نوشته بود که اکنون با افزایش سن، خواستگار ندارم.

مفسر برجسته قرآن کریم در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه به اراده خداوند عمر امام زمان (عج) ثابت است، گفت: برخی پرسش می کنند چرا حضرت ولی عصر (عج) ظهور نمی کند؛ ما اگر 11 لامپ برق را بشکنیم اداره برق دیگر برق ما را وصل نمی کند؛ 11 امام را شهید کردند و خدا گفت لامپ دوازدهم را وصل نمی کنم تا هدایت شوید.

* از هر دو ازدواج یک طلاق صورت می گیرد

در ادامه رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به اینکه ازدواج نیازمند عزم عمومی است، خاطر نشان کرد: در ایران بحث ازدواج بیشتر به محوریت بانوان می باشد و آنها باید در چند مرحله تصمیم بگیرند.

حجت الاسلام و المسلمین ' شهاب مرادی ' با انتقاد شدید از افزایش آمار طلاق در کشور، ابراز کرد: متاسفانه در برخی از مناطق تهران از هر دو ازدواج، یک طلاق صورت می گیرد و همچنین در برخی از کلانشهرها بر اساس آمار واقعی از هر چهار ازدواج، یک طلاق صورت می گیرد.

کارشناس امور رسانه و خانواده با تاکید بر اینکه پسران نباید وضعیت خود را برابر با دختران بدانند، اظهار کرد: دختران در سن 18 سالگی می توانند ازدواج کنند در حالی که ازدواج در این سن برای پسران ممکن است، مهیا نباشد.

مرادی با اشاره به اینکه خطر کاهش تدریجی فرصت ازدواج برای دختران وجود دارد، خاطر نشان کرد: با افزایش سن دختران شرایط ازدواج آنها کم می شود و این مساله ارتباطی به مسجد و محراب و قانونگذار و حکومت ندارد.

معاون فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه دختران باید آسان و سریع ازدواج کنند، تصریح کرد: ازدواج دختران باید به موقع صورت گیرد؛ چرا که ازدواج در سنین پایین هم ممکن است خطراتی داشته باشد.

کارشناس امور رسانه و خانواده با اشاره به اینکه فاصله سنی ازدواج باید رعایت شود، ابراز کرد: پسرها تا زمانی که شرایط ازدواج ندارند نباید هیچ کسی را انتخاب کنند و برخی رسم ها مبنی بر 'نشان کردن' و 'زیر سر گذاشتن' به هیچ وجه درست و صحیح نیست.

خاطرنشان می شود به همت خیرین، دفاتر بیوت مراجع تقلید و نهادهای اجرایی جهیزیه 110 زوج نیازمند تامین شد و شهردار قم نیز زمینی را جهت ساخت تالار برای برگزاری مراسم جشن زوج های نیازمند اهدا کرد.

ششمین جشن 'هلهله فرشته ها' همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) از طرف هیات «یازهرا» با حضور جمعی از مسوولان استانی و از اقشار مختلف مردم در حسینیه شهدای قم برگزار شد.

اول ذی الحجه سالروز ازدواج اما علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) می باشد که به عنوان ' روز ازدواج ' نامگذاری شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٧-١٣٩٣, ١٢:۴۴

   

پر مبحث ترین ها