سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جزئیات نمایشگاه مطبوعات/ ارائه بن تخفیف

بارها اعلام کرده ایم که از همکاری و همفکری سایر انجمن ها و تشکل ها و حتی اشخاص صاحبنظر در بخش اطلاع رسانی نمایشگاه استقبال می کنیم.
مشاور معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دربیستمین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی تلاش شده از کارهای نمادین و پرهزینه فاصله گرفته و مصمم هستیم که از تمامی ظرفیت های محتوایی و تأثیرگذار در این رویداد رسانه ای بهره مند شویم.

مهران عباسی انارکی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا به تفاوت این دوره نمایشگاه یاد شده نسبت به دوره های گذشته اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه ها در این دوره حضور دوایر روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های دولتی است بطوریکه بتوانیم با ایجاد یک مثلث گردش اطلاعات که متشکل از بخش ارتباطات دستگاه ها، مردم و مطبوعات و رسانه است به جریان آزاد گردش اطلاعات در جامعه کمک شود.
به گفته وی برای تنویر افکار عمومی و شفافیت در عرصه اطلاع رسانی کشور به همکاری مؤثر سه طرف نیازمندیم و لذا نمایشگاه مطبوعات می تواند در این فرآیند کارآمد و تأثیرگذار باشد.

** استقبال از همفکری
قائم مقام بیستمین نمایشگاه مطبوعات به استفاده از خدمات و ظرفیت تشکل های مدیریتی و صنفی مطبوعات در تصمیمات و اجرای فعالیت ها اشاره کرد و گفت: هم اکنون نمایندگان چهار تشکل مدیریتی از ابتدای سال در شورا و ستاد برگزاری بیستمین نمایشگاه فعال هستند.

عباسی انارکی افزود: بارها اعلام کرده ایم که از همکاری و همفکری سایر انجمن ها و تشکل ها و حتی اشخاص صاحبنظر در بخش اطلاع رسانی نمایشگاه استقبال می کنیم.

** ایجاد بخش کسب و کار مرتبط با مطبوعات
مشاور معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در ادامه ایجاد بخش کسب و کار مرتبط با مطبوعات رایکی دیگر از اقدامات متفاوت در این دوره نمایشگاه برشمرد و گفت: معتقدیم مطبوعات و رسانه ها زمانی می توانند پایدار و ماندگار باشند که منابع مالی مورد نیاز خود را تأمین و وضعیت اقتصادی مطلوب داشته باشند.

به گفته عباسی انارکی گروه های شرکت کننده در این بخش شامل مراکز و مؤسسات دست اندرکار تهیه کاغذ، توزیع، و سایر ملزومات مطبوعات، فناوری اطلاعات، شرکت های دست اندرکار بخش آگهی مطبوعات و غیره هستند.
وی افزود: هدف این است که بتوانیم با معرفی مستقیم و حذف دلالان، قیمت تمام شده محصولات رسانه ای را کاهش و از سویی منابع درآمدی آنان را افزایش دهیم.

** پرهیز از تصدی گری دولتی
عباسی انارکی در بخش دیگری از این گفت و گو پرهیز از تصدی گری دولتی و جلوگیری از اِعمال سلیقه را از دیگر اقدامات در برگزاری بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها عنوان کرد.

وی گفت: در نمایشگاه بیست و هشتم تمام فرآیند پیش ثبت نام و ثبت نام، پرداخت هزینه واگذاری غرفه، مراحل صدور کارت غرفه داران به ویژه جانمایی و انتخاب محل غرفه همگی بصورت اتوماسیون و از طریق سایت نمایشگاه مقدور بوده و امسال برای نخستین بار از فناوری رایانه و اطلاعات برای این موضوع استفاده شده است.
عباسی اضافه کرد که گردش کار و آمارگیری در دبیرخانه نمایشگاه به سهولت و سرعت انجام می شود.

** واگذاری برگزاری بخش های جنبی نمایشگاه به تشکلها و صنوف
قائم مقام بیستیمن نمایشگاه مطبوعات گفت: دراین دوره نمایشگاه برگزاری اکثر بخش های جنبی نمایشگاه مثل عکس، آثار تاریخی، سرای پیشکسوتان، مناظرات، نظرسنجی و غیره به تشکل ها و صنوف و اشخاص حرفه ای واگذار شده است.

** ثبت نام و ارائه بن نیم بها
عباسی همچنین در ادامه به حذف توزیع بن کاغذی با توجه به انتقادات صورت گرفته در گذشته اشاره کرد و گفت: با بررسی های انجام گرفته مقرر شد شرایطی همزمان با برگزاری نمایشگاه برای افراد مهیا شود تا آنها بتوانند در قالب طرح اشتراک نیم بها در همان محل نمایشگاه بصورت مکانیزه ثبت نام و بن دریافت کنند.

** برگزاری 20 نشست و کارگاه تخصصی

قائم مقام نمایشگاه مطبوعات با اشاره به اینکه از مؤسسات مطبوعاتی و سایر رسانه ها درخواست شده که علاوه بر برگزاری مناظره بین اشخاص و چهره های سیاسی، اجتماعی و مطبوعاتی نسبت به برپایی کارگاه ها و نشست های علمی و تخصصی مرتبط با حوزه رسانه هم مبادرت کنند.
وی در این خصوص از برگزاری 20 نشست تخصصی و کارگاه توسط مرکز مطالعات رسانه در نمایشگاه امسال خبرداد.

** ایجاد سرای پیشکسوتان و اساتید روزنامه نگاری

عباسی همچنین ایجاد سرای پیشکسوتان و اساتید روزنامه نگاری را یکی از برنامه های نمایشگاه امسال برشمرد.
وی هدف از ایجاد سرای پیشکسوتان حرفه خبرنگاری را ملاقات حضوری و چهره به چهره اساتید و پیشگامان عرصه علوم ارتباطات با دانشجویان ارتباطات و روزنامه نگاران و سایر دست اندرکاران رسانه بویژه میهمانان و بازدیدکنندگان خارج از تهران عنوان کرد.

** هماهنگی حضور و مشارکت نشریات دانشجویی در نمایشگاه مطبوعات

عباسی در ادامه از هماهنگی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای حضور و مشارکت نشریات دانشجویی در نمایشگاه خبر داد و گفت: در تلاش هستیم این بخش با توجه به نگاه ویژه دولت یازدهم به دانشگاه و دانشجویان با کیفیت و سطح برتری برگزار شود.
بیستمین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاریها و پایگاههای اطلاع رسانی 18 تا 24 آبان ماه 93 در تهران برگزار می شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٧-١٣٩٣, ١٣:٠٢

   

پر مبحث ترین ها