سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فرماندار نیشابور عامل لغو کنسرت شهرام ناظری

خود من به منزل استاد رفتم و برنامه بسته شد. بعد از اینکه کنسرت لغو شد آقای شفیعی‌کدکنی با آقای مظفری تماس گرفتند. آقای غلامحسین مظفری (نماینده اسبق نیشابور) هم با بنده تماس گرفتند و برنامه را جویا شدند و من هم علت لغو را گفتم
کنسرت شهرام ناظری در نیشابور لغو شد؛ اتفاقی نه چندان تازه در شهر خیام و عطار.

مدت‌هاست سازها، راهی به نیشابور ندارند و این شهر رنگ کنسرت‌های موسیقی را به خود ندیده. نه‌تنها در نیشابور که خبر لغو کنسرت در خراسان دیگر پدیده عجیبی نیست. شهری که دوروز ملی از پنج‌روز ملی ادبی و فرهنگی کشور را به خود اختصاص داده و بزرگداشت‌های عطار و خیام باید هر ساله در این شهر در سطحی ملی و بین‌المللی برگزار شود.

اما متاسفانه این بزرگداشت‌ها نه‌تنها در سطح استان که حتی در سطح این شهرستان هم نیست. حضور وزیران و حتی مسوولان بلندپایه در شهری همانند شیراز برای حافظ و سعدی امری معمول بوده ولی در نیشابور این مورد حتی برای بزرگداشت خیام که شهرتی جهانی دارد وجود ندارد. برگزاری یک برنامه ساده موسیقی به‌مناسبت این بزرگداشت‌ها می‌تواند جمعیت زیادی از مردم را به خود جذب کند؛ چنانکه در برنامه‌های اخیر بیش از دوهزارنفر شهروند نیشابوری از این برنامه استقبال کردند.

این استقبال کم‌نظیر از برنامه‌های فرهنگی - هنری نشان‌دهنده این است که مردم از این برنامه‌ها بسیار لذت برده و نیازشان است ولی برخی مسوولان شهر بستر استفاده از آن را مهیا نمی‌کنند. مدت‌هاست شهرستان فرهنگی نیشابور از داشتن رییس اداره فرهنگ و ارشاد بی‌بهره بوده و این اداره با سرپرست اداره می‌شود. در یک‌سال اخیر مردم نیشابور با خبرهای خوشحال‌کننده حضور بسیاری از هنرمندان موسیقی در شهر خود روبه‌رو بودند؛ خبرهایی همچون همراهی گروه سرو.

آبان سال 92 قرار بود زنده‌یاد غلامعلی پورعطایی در نیشابور برنامه داشته باشد اما این کنسرت در روزهایی که خواننده «نوایی» رخت از این جهان نبسته بود، لغو شد. لغو کنسرت استاد حسین علیزاده که مردم شوق حضور او را در نیشابور بسیار غنیمت می‌دانستند از دیگر برنامه‌هایی بود که اهالی نیشابور را از گوش‌سپردن به نوای ساز این نوازنده بنام محروم کرد. بعد از گذشت چندماهی نیشابوری‌ها بنا بود شاهد کنسرت شهرام ناظری در هفته فرهنگی باشند؛ خبری مسرت‌بخش که عملی نشد تا مجددا سریال لغو کنسرت‌ها تکرار شود.

علی صائب‌نیا، مسوول برگزاری هفته فرهنگی و عضو هیات‌رییسه شورای شهر نیشابور و از طلاب حوزه‌علمیه قم در این‌باره به «شرق» می‌گوید: «یکی از هنرهایی که در امور دینی سفارش شده، هنر صوت و بیان است و سفارش شده که قرآن را به صوت زیبا بخوانند. انسان هنر را دوست دارد و صوت زیبا خودش هنر است؛ موسیقی حرام نیست این لهوولعب است که حرام است و یکی از واژه‌هایی که واقعا مظلوم واقع شده همین موسیقی است، موسیقی با ذات انسان بوده و چیزی که انسان را از خدا بازدارد حرام است، آهنگی که در انسان حرکت و امید را ایجاد کند چه‌کسی گفته که بد است؟ اشعار شاعرانی همچون حافظ با این‌همه مضامین پرمغز را استادانی همانند استاد شهرام ناظری و استاد شجریان با صوت زیبا و موسیقی خوب آماده کرده‌اند که انسان را از زمین به عرش می‌برد.»

او درباره لغو کنسرت استاد شهرام ناظری در نیشابور هم می‌افزاید: «در هفته فرهنگی از گروه‌های مختلف هنری شهرهای خوی، شیراز و کرمان دعوت شد و بنا بود در دو شب استاد شهرام ناظری کنسرت اجرا کند. پیش از اینکه موضوع را علنی کنیم با فرماندار و مسوولان دیگر هم صحبت کردیم و گفتند ایراد ندارد و ما هم قول این برنامه را دادیم بعد از قطعی‌شدن جزییات برنامه هفته فرهنگی آن را به فرمانداری داده تا در جلسه‌ای که مسوولان تمام ادارات حضور دارند مورد بررسی قرار گیرد. جلسه تشکیل شد و هفته فرهنگی را شورای شهر تدوین کرد و ستاد نیز تشکیل شد. در جلسه فرهنگ عمومی بنا شد درباره کنسرت رای‌گیری شود که جلایری، فرماندار نیشابور عنوان کرد نیاز به رای‌گیری نیست و شورای تامین گفته موسیقی ممنوع است. اما گله‌ای که وجود دارد این است که در جلسه شورای فرهنگ عمومی همه آقایان حق نظر دادن داشتند و شورای تامین در مرحله بعد قرار داشت. حالا اگر برنامه کنسرت مصوب می‌شد که یقینا رای می‌دادند. تازه بعد از آن باید به شورای تامین می‌رفت.»

عضو هیات‌رییسه شورای شهر نیشابور ادامه می‌دهد: «خود من به منزل استاد رفتم و برنامه بسته شد. بعد از اینکه کنسرت لغو شد آقای شفیعی‌کدکنی با آقای مظفری تماس گرفتند. آقای غلامحسین مظفری (نماینده اسبق نیشابور) هم با بنده تماس گرفتند و برنامه را جویا شدند و من هم علت لغو را گفتم؛ گفتم که من طلبه و روحانی هستم و حلال و حرام را بیشتر خوانده‌ام. شهری که ما الان در آن زندگی می‌کنیم آمار طلاقش از تهران بیشتر شده و متاسفانه بعد از مشهد در خراسان بیشترین استفاده از مواد مخدر صنعتی در این شهر است، باید پرسید آیا اینها خطر نیست؟ باید با برنامه‌های مختلف فرهنگی هنری این شهر موسیقی و شعر را شاد کنیم و نباید خود را خوب و مردم را بد بدانیم. متاسفانه نیشابور چندسالی است دچار سوءمدیریت شده، باید منافع مردم در نظر گرفته شود؛ از دولت آقای دکتر روحانی بیش از یک‌سال می‌گذرد ولی هنوز فرماندار انتخاب نشده و فرمانداری سرپرست است و هر بار که یک نفر پیشنهاد می‌شود یک‌بار این نماینده و بار دیگر نماینده دیگر ابراز مخالفت می‌کند.»

واژه ممنوعه «کنسرت»
در ادامه بی‌مهری به اجرای کنسرت‌ها در خراسان، بنا بود گروه «آرون» در مشهد اجرا داشته باشند اما این برنامه یک‌روز قبل از اجرا لغو شد. در پی گزارشی که خبرگزاری ایسنا طی روزهای گذشته در این زمینه منتشر کرده بود، «شرق» پیگیری این موضوع را در دستور کار قرار داد. حسین انفرادی، رییس انجمن موسیقی مشهد ضمن تایید این خبر درمورد دلیل لغو برنامه گروه «آرون» به خبرنگار «شرق» گفت: «با اینکه مجوز این اجرا از سوی وزارت ارشاد صادر شده بود؛ اما یک‌روز قبل از برگزاری، لغو شد. آقای طباطبایی، معاون هنری اداره کل ارشاد استان در پاسخ به هنرمندان که دلیل لغو برنامه را جویا شده‌اند، اعلام کرده است که فرمانداری، نیروی‌انتظامی و دفتر امام‌جمعه مانع این کار شده‌اند.»

با این‌حال احتمال دیگری که می‌توان برای لغو این برنامه برشمرد استفاده از واژه «کنسرت» است. گویا گروه‌هایی که خواهان اجرای برنامه در سالن ادیب مشهد هستند باید از عنوان «اجرای پژوهشی گروه موسیقی» به جای «کنسرت» استفاده کنند. این درحالی است که پیش از برگزاری این کنسرت یک پیامک تبلیغاتی با عنوان «برگزاری کنسرت...» ارسال شده که ممکن است همین موضوع باعث ایجاد حساسیت شده باشد.

منبع: روزنامه شرق
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٧-١٣٩٣, ٠٨:١٣

   

پر مبحث ترین ها