سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

غرویان: مجوزهاي وزارت فرهنگ و ارشاد، قانوني و شرعي است

مساله خوانندگي با نوازندگي متفاوت است. آنچه بين علما مشهور است اين نکته است که خوانندگي زنان اشکال دارد. ما در مورد نوازندگي اگر با حفظ شئوني باشد علما هيچ مشکلي ندارند و من هيچوقت در اين زمينه نديده ام که علما در اين رابطه ايرادي را مطرح کنند.
محسن غرويان از مدرسان فلسفه اسلامي حوزه علميه قم و عضو هيات علمي و استاد موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني است که به علت ورود اين موسسه به مسايل سياسي استعفا کرد. از وي 40 تاليف برجاي مانده است. وي از مدافعان فلسفه اسلامي است که تاکنون با منتقداني همچون حسن ميلاني مناظراتي داشته است. در پي لغو کنسرت موسيقي گروه عرفان در اصفهان به دليل نوازندگي يکي از بانوان، آريا نظر محسن غرويان را در اين زمينه جويا شد.حجت الاسلام والمسلمين محسن غرويان جزو عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در گفتگو با آريا به نقطه نظرات کارشناسي و شرعي در حوزه موسيقي بانوان پرداخت، گفتگوي آريا را با اين روحاني مي خوانيد:

نظر علماي دين اين بوده است که شنيدن صداي بانوان حرام است، دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز نهادي قانوني است که بر اساس نظر علماي دين ، مجوز اجراي کنسرت هاي موسيقي را صادر مي کند. در حال حاضر کنسرت هاي موسيقي که مجوز اجرا دريافت کرده اند به دليل نوازندگي بانوان لغو مي شود، آيا در دين اسلام ممنوعيتي براي نوازندگي بانوان وجود دارد؟
آنچه من الان مي بينم اين است که نوازندگي بانوان هيچگاه با مشکل مواجهه نبوده است. عکس ها نيز در سايت ها و رسانه ها وجود دارد.

اخيرا در اصفهان جلوي کنسرتي گرفته شود تحت اين عنوان که نوازندگي را يکي از بانوان برعهده داشته است، آيا به نظر شما که علم دين را خوانده ايد، نوازندگي بانوان اخلالي در امنيت اجتماعي و رواني جامعه اسلامي ايجاد مي کند؟
مساله خوانندگي با نوازندگي متفاوت است. آنچه بين علما مشهور است اين نکته است که خوانندگي زنان اشکال دارد. ما در مورد نوازندگي اگر با حفظ شئوني باشد علما هيچ مشکلي ندارند و من هيچوقت در اين زمينه نديده ام که علما در اين رابطه ايرادي را مطرح کنند.

بنابراين از نظر جنابعالي به عنوان عالم دين، نوازندگي بانوان در صورت حفظ شئونات و با توجه به اينکه مجوز هم برايش صادر شده، بلامانع است؟
مجوز از سوي دفتر موسيقي صادر شده باشد، قاعدتا بلامانع است. مجوز موسيقي ارشاد را مرکز موسيقي صادر کرده است؟

بله، عموما مجوزها صادر مي شود و در بعضي از موارد، ادارات ارشاد شهرستان ها با مرکز هماهنگ نيستند و با صلاحديد خود يا مواردي ديگر، کنسرت لغو مي شود.
آنچه که در حوزه دانش من هست اين است که نوازندگي بانوان و اينکه ابزاري از موسيقي را بنوازند، مشکلي ندارد. آنچه که نظر مخالف در مورد آن اشکال وجود دارد صداي بانوان است و آن هم براي نامحرم! وگرنه براي خانم ها، اشکالي ندارد. در مورد نوازندگي نيز هيچگاه منع قانوني و شرعي نداشته ايم. مجلسي که مفسده اي به دنبال نداشته باشد، فقها مخالفتي نکرده اند.

با توجه به اينکه ، رشته موسيقي رشته اي دانشگاهي است و در دانشگاه ها تدريس مي شود همواره اين نگراني وجود دارد که نکند نوازندگي بانوان از اين به بعد دچار مشکل بشود، در اين مورد چه نظري داريد؟
در اين زمينه ها، آنچه ملاک عمل قرار مي گيرد قانون کشور است. اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوزي مي دهد اين حکم، حکم قانوني و شرعي است. ديدگاه مقام معظم رهبري براي اينگونه امور براي اينگونه موارد، ديدگاه فقهي و شرعي تلقي مي شود. ممکن است مجتهدي نظر ديگري داشته باشد، اما آن نظر، نظري شخصي است در غيراينصورت، در مورد مسايل اجتماعي و فرهنگي ملاک عمل، نظر مقام رهبري است که در قانون مستتر است. قانون نيز در وزارتخانه ها و مصوبات و مقررات دولتي بيان مي شوند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٧-١٣٩٣, ١۴:١٣

   

پر مبحث ترین ها