سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

قرائتی: در مجالس حسینی هر چیزی گفته نشود

بروز شده : ١-٠٨-١٣٩٣, ١٩:١٠    نسخه چاپی    
در فرصتی که در مجالس امام حسین علیه السلام وجود دارد، باید تمامی نکات دینی در اختیار مردم قرار گیرد.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان این‌که «الگوهای مدیریتی حضرت زینب(س) باید در دانشگاه‌ها تدریس شود» گفت: باید زیربنای روضه را از نظر قرآن مستحکم کنیم که پاسخی برای وهابیت است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی در گردهمایی مداحان اهل بیت علیهم السلام که در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد، درباره ضروری برگزاری مجالس عزاداری و سوگواری بر اساس آیات قرآن سخن گفت.

وی در پاسخ به وهابیت که عزاداری را بدعت می‌دانند، تصریح کرد: نخستین کسی که روضه خواند، خداوند بود که در قرآن بیان داشته است که « بِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَتْ »؛ این در حالی است که دخترانی که زنده به گور می شدند، از فرزندان کافران بودند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور همچنین به ماجرای اصحاب اخدود در قرآن کریم اشاره کرد و گفت: ما باید زیربنای روضه را از نظر قرآن مستحکم کنیم که پاسخی برای وهابیت است.

وی ادامه داد: تاریخ نیز نشان داده است که پیامبر اسلام(ص) برای حمزه سید الشهدا و امیرالمؤمنین(ع) گریه کرده‌اند.

قرائتی با بیان این‌که «امام حسین علیه السلام در روز عاشورا از همه چیز غیر از دین خدا دل کند» افزود: خداوند به نبی مکرم اسلام می‌گوید که ماجرای حضرت ابراهیم علیه السلام را برای مردم ذکر کن، پیامبری که در راه خدا از کودک خود گذشت. در چنین شرایطی ما باید ماجرای امام حسین علیه السلام را که از همه چیز خود گذشت، ذکر کنیم.

وی به نقش امام حسین علیه السلام در جذب قلوب به سمت خدا اشاره کرد و گفت: حرکت امام حسین علیه السلام تفسیر آیات قرآن کریم است؛ از این روست که بسیاری از افراد حتی با دین‌های دیگر مجذوب این امام همام می‌شوند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور در ادامه در توصیه به مداحان اهل بیت علیهم السلام تصریح کرد: مداحان پیش از آنکه ذکر مصیبت کنند، باید به تبیین نکات قرآنی و دستورات دینی در میان مردم بپردازند و مجالس را به روایات معصومین علیهم السلام متبرک سازند.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، وی عزاداری امام حسین علیه السلام را بهترین ابزار برای وحدت مردم معرفی کرد و گفت: در فرصتی که در مجالس امام حسین علیه السلام وجود دارد، باید تمامی نکات دینی در اختیار مردم قرار گیرد.

قرائتی کربلا را جلوه‌گاه اخلاص الهی و ولایت معرفی کرد و گفت: در واقعه کربلا بالاترین هدف، رضای الهی که حمایت از ولایت بود.

وی خاطرنشان کرد: در مجالس امام حسین علیه السلام، برای گریاندن مردم نیازی نیست هر عبارتی را بر زبان بیاوریم؛ بزرگی و کوچکی مجلس نیز نباید تأثیری بر روضه خوانی مداحان داشته باشد؛ چه بسا مجالسی کوچک مورد قبول امام حسین علیه السلام قرار گیرد و مجالس بزرگ مورد قبول واقع نشود.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به نقش مدیریتی حضرت زینب سلام الله علیها در واقعه عاشورا و اسارت بعد از آن، گفت: این بانوی بزرگ اسلام کسی بود که بحرانی‌ترین شرایط را مدیریت کرد؛ الگوهای مدیریتی حضرت زینب سلام الله علیها باید در دانشگاه‌ها تدریس شود.

وی با بیان این‌که در عزاداری‌ها باید مراقب باشیم عزاداری ما برای دیگران مزاحمتی نداشته باشد، تصریح کرد: انتخاب زمان مناسب برای عزاداری و استفاده از صوت مناسب از ایجاد مزاحمت برای دیگران جلوگیری می‌کند.

قرائتی در پایان افزود: باید کلاس‌هایی برای مداحان گذاشته شود تا به این روش آموزه‌های ناب اسلامی در میان اقشار مختلف مردم منتشر شود و مطالبی که در منابر و هیئت‌های عزاداری مطرح می‌شود، پربارتر شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٨-١٣٩٣, ١٩:١٠

   

پر مبحث ترین ها