سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تغییر مسیر اکران «رستاخیز»، گران ترین پروژه تاریخ سینمای ایران

در واقع به رغم آنکه فضای نسبتاً خوبی برای اکران عمومی گران ترین اثر تاکنون به نمایش درآمده در سینمای ایران فراهم شده، ظاهراً قرار است این فیلم نخست در دیگر کشور ها اکران شود و سپس در ایران به نمایش درآید و البته در این زمینه برنامه ریزی هایی نیز شده، زیرا به زعم سرمایه گذاران، اکران این فیلم در ایران، پیش از اکران در سطح جهان، به بازگشت موفقیت آمیز سرمایه این اثر و یا حتی اکران موفق منجر نخواهد شد.
«رستاخیز» یکی از پرریسک ترین پروژه های سینمایی در حوزه سرمایه گذاری است که البته بعید است بتواند فروش ده ها میلیارد تومانی داشته باشد و سرمایه اش را بازگرداند و شاید سازندگانش نیز در پی فیلمی صرفاً با چنین ویژگی نبوده اند و تنها اولویتشان استقبال گسترده تماشاچیان از این اثر است.

ماه محرم در حالی فرارسید که قرار بود فیلم «رستاخیز» از چندی پیش از آغاز این ماه اکران شود و در این ایام روی پرده سینماهای کشور باشد؛ اما حاشیه های پیش آمده برای این پروژه و همچنین ریسک فروش این اثر در ایران، باعث شده تا برنامه اکران این فیلم تغییر کند و رستاخیز نخست در خارج از کشورمان به نمایش درآید و توزیع و سپس در ایران اکران شود.

چندی پیش، پروانه نمایش فیلم سینمایی «رستاخیز» ساخته احمدرضا درویش صادر شد تا این فیلم به رغم حذف بخش هایی از تصاویر اصحاب امام حسین (ع)، همچنان با سکانس هایی که چهره حضرت عباس (ع) در آن ها کاملاً مشخص است و حذفشان ناممکن بوده، اکران شود و برای اکران نیز حوزه هنری با مالکان این فیلم قرارداد بسته، ولی مسئولان حوزه هنری نیز به تازگی اعلام کردند هنوز در خصوص زمان اکران تصمیمی از سوی صاحبان اثر اعلام نشده است.

بنابراین، با توجه به آنکه زمان فیلم حدود 160 دقیقه است، سینماهای حوزه هنری باید برای فروش بلیت، اقدام به تبدیل دو سانس به یک سانس کنند که بدین ترتیب، منطقی است بلیت سانس های نمایش «رستاخیز» نیز معادل دو سانس اکران باشد و در واقع اگر قرار باشد «رستاخیز» را در سینما آزادی دید، باید بلیت 13 هزار تومانی خرید که عددی سنگین است و این عدد وقتی سنگین تر می شود که در تعداد اعضای خانوار ضرب شود.

در این شرایط آن گونه که کارگردان فیلم در جریان جشنواره فیلم فجر تأکید کرده بود، این فیلم پیش از محرم جاری اکران شده و در طول ماه محرم نیز روی پرده سینما ها باشد اما با فرارسیدن این ماه، مشخص شد که قرار نیست رستاخیز در این ماه به نمایش درآید و با توجه به ماه های پیش رو و فضایی که بر اکران حاکم خواهد شد، این فیلم به این زودی ها در ایران اکران نخواهد شد.

در واقع به رغم آنکه فضای نسبتاً خوبی برای اکران عمومی گران ترین اثر تاکنون به نمایش درآمده در سینمای ایران فراهم شده، ظاهراً قرار است این فیلم نخست در دیگر کشور ها اکران شود و سپس در ایران به نمایش درآید و البته در این زمینه برنامه ریزی هایی نیز شده، زیرا به زعم سرمایه گذاران، اکران این فیلم در ایران، پیش از اکران در سطح جهان، به بازگشت موفقیت آمیز سرمایه این اثر و یا حتی اکران موفق منجر نخواهد شد.

البته برخی عوامل تولید این پروژه در این زمینه اظهار داشته اند که قرار نیست اکران «رستاخیز» در ایران پس از نمایش در دیگر کشور ها باشد و سخن از اکران همزمان فیلم در ایران و خارج از ایران سخن به میان آورده اند که از این دید در خوشبینانه ترین حالت، فیلم با چند روز دیرکرد در ایران اکران می شود و این اتفاق نیز در حالی رخ خواهد داد که مقاومتی در قبال اکران این فیلم را شاهد نباشیم و اساساً فضای آرام کنونی در فصل اکران «رستاخیز» برقرار باشد.

«رستاخیز» یکی از پرریسک ترین پروژه های سینمایی در حوزه سرمایه گذاری است که البته بعید است بتواند فروش ده ها میلیارد تومانی داشته باشد و سرمایه اش را بازگرداند و شاید سازندگانش نیز در پی فیلمی صرفاً با چنین ویژگی نبوده اند و تنها اولویتشان استقبال گسترده بینندگان از این اثر است.

به گزارش «تابناک»، این فیلم تاریخی، مذهبی و حماسی که از مقطع تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا را روایت می کند، از تصویربرداری شگفتی انگیزی برخوردار است؛ موسیقی تحسین برانگیزی برایش در نظر گرفته شده و از جلوه های ویژه بسیار باکیفیتی برخوردار است و در تراز جهانی، یک اثر شاخص است که تدوینی حساب شده نیز برایش در نظر گرفته شده است.

تدوین فیلم سینمایی «رستاخیز» توسط «طریق انور» تدوینگر معروف و نامزد دریافت اسکار (برای فیلم سینمایی سخنرانی پادشاه) در لندن انجام شده است. موسیقی فیلم توسط «استیفن واربک» Stephen Warbeck آهنگساز برجسته و برنده اسکار برای موسیقی فیلم «شکسپیر عاشق» صورت گرفته و همه مراحل فنی این فیلم در استودیو «مولینر» لندن انجام گرفته که از قضا، برای همین موسیقی در بخش بین الملل جشنواره، سیمرغ بلورین دریافت کرد.

افزون بر « رستاخیز » که نام فارسی فیلم است، القربان (قربانی) نام عربی فیلم و HOSEIN نام انگلیسی فیلم خواهد بود و زیرنویس فیلم به زبان های گوناگون پیش بینی شده و آن گونه که تهیه کننده فیلم اعلام کرد، مدتی پیش از محرم در سینما ها اکران خواهد شد و دقیقاً همزمان با محرم اکران نمی شود تا همچون فیلم درخشان «روز واقعه» به واسطه نرفتن مردم به سینما در روزهای محرم، در گیشه شکست نخورد و مخاطبش را پیش از این روزها یافته باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٨-١٣٩٣, ٢٠:۵٧

   

پر مبحث ترین ها