سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پاسخ سخن‌گوی ارشاد درباره «کلنل»

او در ادامه افزود: کتاب «زوال کلنل» منهای شخصیت آقای دولت‌آبادی،‌ به دلیل اشکالات و نواقص محتوایی که در آن وجود دارد‌، تاکنون مجوز انتشار نگرفته است و تا زمانی که اصلاح نشود مجوزی برای انتشار آن صادر نخواهد شد.
سخن‌گوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد که رمان «زوال کلنل» محمود دولت‌آبادی تا وقتی اصلاح نشود مجوز نمی‌گیرد.

حسین نوش‌آبادی در پاسخ به پرسشی درباره تأکید علی جنتی - وزیر ارشاد - مبنی بر این‌که نام‌ها در این وزارت‌خانه ممیزی نمی‌شوند و این‌که چرا تاکنون مجوز نشر کتاب «زوال کلنل» اثر محمود دولت‌آبادی صادر نشده است‌، گفت: تأکید دارم که وزارت ارشاد‌ مجوز‌ها را براساس شخصیت افراد نمی‌دهد بلکه معیارش محتواست.

او در ادامه افزود: کتاب «زوال کلنل» منهای شخصیت آقای دولت‌آبادی،‌ به دلیل اشکالات و نواقص محتوایی که در آن وجود دارد‌، تاکنون مجوز انتشار نگرفته است و تا زمانی که اصلاح نشود مجوزی برای انتشار آن صادر نخواهد شد.

سخن‌گوی وزارت ارشاد‌ که 20 آبان‌ماه در نخستین نشست خبری‌اش سخن می‌گفت در پاسخ به انتقاد یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که حتی در دولت قبل نیز به این صراحت درباره ندادن مجوز نشر به «زوال کلنل» صحبت نشده بود‌، گفت: وزارت ارشاد در طول یک سال و چند ماه قبل به 65 هزار عنوان کتاب مجوز داده است که 35 هزار عنوان آن جدید است. متاسفانه کسی از صدور این همه مجوز صحبت نمی‌کند و تنها درباره دو مصداق صحبت می‌شود که وزارت ارشاد با قسمت‌هایی از آن مسأله دارد و می‌گوید باید اصلاح شود.

نوش‌آبادی تاکید کرد: ما تنها برای اصلاحات کتاب‌ها توصیه کرده‌ایم و نگفته‌ایم به کسی مجوز نمی‌دهیم. وزارت ارشاد به وظایف قانونی‌اش عمل می‌کند و نمی‌تواند فراتر از قانون اقدام کند مگر آن‌که قانون فعلی تغییر کند. این نکته را نیز تاکید می‌کنم که در یک سال و چند ماه گذشته مجوز ندادن‌های وزارت ارشاد در حوزه کتاب به تعداد انگشت‌های دست هم نمی‌رسد و این امر نباید عملکرد مثبت وزارت ارشاد را زیر سؤال ببرد.

سخن‌گوی وزارت ارشاد با تاکید به این‌که این وزارت‌خانه برای صادر شدن یا صادر نشدن مجوز‌ها به فشار افراد و احزاب توجه نمی‌کند‌، تصریح کرد: وزارت ارشاد هرگز زیر بار خطوط قرمز افراد و احزاب نخواهد رفت و خطوط قرمز ما براساس موارد قانونی و موارد مطرح‌شده توسط مقام معظم رهبری است.

به گزارش ایسنا، محمود دولت‌آبادی - نویسنده «کلنل» - خردادماه در واکنش به یک خبر گفته بود، برای چهارمین‌بار به اصلاحات پیشنهادی درباره‌ این رمان توجه جدی داشته و آن‌ها را لحاظ کرده‌ است.

این نویسنده چند روز پیش نیز گفت: با توجه به شایعاتی که درباره انتشار «کلنل» در این‌جا و آن‌جا به گوش می‌رسد، قصد دارم برای آخرین‌بار وقتی بگیرم و به ارشاد بروم و با وزیر یا معاون وزیر صحبت کنم و بپرسم چرا این آسیب‌ها به من وارد می‌شود؟
مدتی قبل از فروش نسخه‌ای از این رمان در بازار کتاب خبر داده شد که دولت‌آبادی آن را جعلی خواند.

رمان «کلنل» در ایران با نام «زوال کلنل» در سال 87 از سوی نشر چشمه برای کسب مجوز نشر ارائه شده بود و در دولت جدید هم دوباره به اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شده است. این کتاب آبان‌ماه سال 92 برنده جایزه‌ «یان میخالسکی» 2013 سوییس شد. دولت‌آبادی همچنین با نسخه ترجمه‌ این رمان نامزد جایزه‌ ادبی آمریکا برای بهترین کتاب ترجمه به زبان انگلیسی بود و نامش در فهرست نامزدهای اولیه‌ جایزه‌ بوکر آسیا نیز قرار گرفت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٨-١٣٩٣, ١٨:۴١

   

پر مبحث ترین ها