سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مجلس: ایجاد مانع در اجرای امر به معروف حبس دارد

نمایندگان مردم در خانه ملت مردم را مجاز به امر به معروف و نهی از منکر از عملکرد دولت و مدیران و مسئولان حاکمیتی دانستند.


نمایندگان مردم در خانه ملت مردم را مجاز به امر به معروف و نهی از منکر از عملکرد دولت و مدیران و مسئولان حاکمیتی دانستند.

به گزارش خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 14 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر اعاده شده از شورای نگهبان با اصلاح ماده 8 این طرح با 149 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که براساس این مصوبه مردم از حق نصیحت و ارشاد در مورد عملکرد دولت و مسئولان حاکمیتی برخوردار هستند.

در ماده 8 اصلاحی این طرح آمده است که مردم از حق دعوت به خیر، نصیحت، ارشاد در مورد عملکرد دولت برخوردارند و در چهارچوب شرع و قوانین می توانند نسبت به مقامات، مسئولان، مدیران و کارکنان تمامی اجزای حاکمیت و قوای سه گانه اعم از وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات، شرکت های دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح و کلیه دستگاه هایی که شمول قوانین و مقررات عمومی نسبت به آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است، امر به معروف و نهی از منکر کنند.

بهارستان نشینان همچنین با اصلاح ماده 9 این طرح مصوب کردند، اشخاص حقیقی یا حقوقی حق ندارند در برابر اجرای امر به معروف و نهی از منکر ایجاد مانع کنند، ایجاد هر نوع مانع و مزاحمت که به موجب قانون جرم شناخته شده است علاوه بر مجازات مقرر موجب محکومیت و حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه 7 می‌گردد. در مورد اشخاص حقوقی افرادی که با سوء استفاده از قدرت یا اختیارات قانونی و اداری از طریق تحقیر، اخطار، توبیخ، کسر حقوق یا مزایا، انفصال موقت یا دائم، تغییر محل خدمت، تنزل مقام، لغو مجوز فعالیت، محرومیت از سایر حقوق و امتیازات، مانع اقامه امر به معروف و نهی از منکر شود علاوه بر محکومیت اداری به موجب قانونی رسیدگی به تخلفات اداری، حسب مورد به مجازات بند "پ" ماده 20 قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شوند.

نمایندگان مجلس در تبصره این ماده نیز مقرر کردند وجوه حاصل از اجرای این ماده پس از واریز به خزانه کل کشور با پیش‌بینی در بودجه سالانه صددرصد در اختیار ستاد امر به معروف و نهی از منکر قرار می‌گیرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١١-١٣٩٣, ١٢:١۵

   

پر مبحث ترین ها