سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزارت ارشاد، 94 را سال تئاتر نامید

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نام گذاری 94 با عنوان سال تئاتر، گفت: وزیر ارشاد، 94 را به عنوان سال تئاتر نامگذاری کرده است و تمرکز در این سال بر روی تئاتر خواهد بود.

به گزارش ایرنا، حسین نوش آبادی عصر سه شنبه در نخستین نشست خبری خود در سال جدید با اصحاب رسانه، با تشریح عملکرد این وزارتخانه در سال 93 به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

سخنگوی وزارت ارشاد اظهار کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سال 94 را به عنوان سال تئاتر نام گذاری کرده است و تمرکز وزارت ارشاد امسال بر روی تئاتر خواهد بود.

نوش آبادی همچنین درمورد بازسازی مجموعه تئاتر شهر گفت: بازسازی تئاتر شهر در جریان است و در فصل تابستان بازسازی به طور کامل به پایان خواهد رسید.

 

** نمایش فیلم محمد (ص) در بخش بین الملل فیلم فجر

نوش آبادی در پاسخ به سوالی که آیا فیلم محمد (ص) در بخش بین الملل فیلم فجر نمایش داده می شود، اظهار داشت: هنوز تصمیم قطعی برای نمایش این فیلم در بخش بین الملل گرفته نشده است.

معاون وزیر ارشاد اضافه کرد که این فیلم قابلیت عرضه جهانی دارد و می تواند با فیلم های بین المللی رقابت کند.

سخنگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال گفت: فیلم محمد (ص) از تولیدات سینمایی کشور است که واجد شرایط هنری و فنی و برخوردار از همه معیارها و ضوابط فیلم فاخر است.

به گفته وی، ارزش این فیلم بیشتر از این جهت نیست که برای جشنواره ها به نمایش درآید، بلکه فیلمی است که باید برای جهان نمایش داده شود.

 

** معرفی مدیر اداره کتاب تا قبل از نمایشگاه کتاب

سخنگوی وزارت ارشاد با اشاره به موضوع انتصاب مدیر جدید اداره کتاب وزارت ارشاد، از معرفی مدیر اداره کتاب تا قبل از آغاز بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خبر داد.

 

** عمان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب

نوش آبادی همچنین در پاسخ به سوالی که چه کشوری میهمان ویژه نمایشگاه امسال است، از کشور عمان به عنوان میهمان ویژه بیست و هشتمین نمایشگاه بین امللی کتاب تهرات که 16 تا 26 اردیبهشت در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می شود نام برد.

معاون حقوقی، امور مجلس و امور استان های وزارت ارشاد اضافه کرد: همکاری های عمان با جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف از جمله مسائل سیاسی و فرهنگی، خوب و مثبت بوده و مواضع ما با این کشور در مجامع جهانی نزدیک به هم است.

به گفته وی حضور عمان با عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه امسال کتاب تهران، پیام ویژه و مهمی برای سایر کشورهای عربی و همسایگان کشورمان دارد.

نوش آبادی همچنین حضور سلطان قابوس پادشاه عمان را در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران منتفی اعلام کرد و گفت: این کشور در سطح وزیر فرهنگ در نمایشگاه حضور خواهد داشت.

وی تاکید کرد: انتخاب عمان به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران نه تنها پیام منفی برای هیچ کشوری ندارد، بلکه حاوی پیام و نکات مثبت و مهم است و جنبه های مثبت زیادی دارد.

 

** وزارت ارشاد به طور مستقیم خبرنگاران را بیمه نمی کند

نوش آبادی همچنین در بخش دیگری درمورد وضعیت بیمه خبرنگاران گفت: وزارت ارشاد از این پس به طور مستقیم خبرنگاران را بیمه نمی کند و یارانه بیمه خبرنگاران در اختیار خود رسانه ها قرار خواهد گرفت.

 

** تکذیب ممنوع المصاحبه بودن مدیران میانی وزارت ارشاد

وی همچنین در پاسخ به خبرنگاران، شایعه ممنوع المصاحبه شدن مدیران میانی وزارت فرهنگ و ارشاد را تکذیب کرد.

نوش آبادی گفت: از زمانی که بحث انتخاب سخنگو برای وزارت ارشاد مطرح شد، مقرر بود که برای جلوگیری از انتقاد رسانه ای، مباحث تکراری و همچنین ممانعت از درج برخی بحث های متعارض و متضاد و یا مواردی که ممکن است پاسخگویی را دچار مشکل کند، قرار شد مباحث کلی از طریق سخنگوی وزارتخانه اعلام شود و مسائل جزئی تر از طریق مسئولان ارشد حوزه ها اطلاع رسانی شود.

معاون حقوقی، امور مجلس و امور استان های وزارت ارشاد تاکید کرد: هیچکدام از معاونان و روسای سازمان های تابعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مصاحبه با رسانه ها منع نشده اند.

به گفته وی درمورد مدیران هم، تاکید شده است که آنها می توانند با اجازه معاونت های مربوطه و در موارد خاص و جزئی و مرتبط با حوزه کاری خود، مصاحبه هایی داشته باشند، اما ترجیح این است که آنها مصاحبه های گسترده و همچنین تکراری با رسانه ها انجام ندهند.

نوش آبادی گفت: تاکنون هیچ شخصی به دلیل انجام مصاحبه با رسانه ها توبیخ نشده، اما این اصرار و تاکید وجود دارد که اگر قرار است مصاحبه ای با رسانه ها انجام شود، از سوی معاونان مربوطه و نیز روسای سازمان های تابعه وزارت ارشاد انجام شود و مدیران هم حتی المقدور از انجام مصاحبه مگر در موارد خاص خودداری کنند.

 

** برطرف شدن مشکل برگزاری کنسرت ها

سخنگوی وزارت ارشاد همچنین درمورد برطرف شدن مشکل برگزاری کنسرت ها گفت: برای این موضوع قرار شد تفاهمنامه ای بین دفتر موسیقی و نیروی انتظامی منعقد شود اما هنوز این تفاهمنامه به امضاء نرسیده است.

 

** بی اطلاعی از افزایش خودسرانه محصولات نمایش خانگی

وی همچنین در پاسخ به خبرنگاران درمورد اقدام برخی از موسسات ویدئو رسانه برای افزایش خودسرانه محصولات نمایش خانگی اظهار بی اطلاعی کرد.

 

** تکذیب توقیف کتاب فرهنگ عامه

نوش آبادی برخی شایعات درمورد توقیف کتاب فرهنگ عامه را تکذیب کرد.

 

** اختلافی بین وزیر ارشاد با ایوبی وجود ندارد

سخنگوی وزارت ارشاد همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اختلاف نظر بین علی جنتی وزیر ارشاد و حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی گفت: هیچ اختلاف نظری بین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی وجود ندارد.

 

** توجه به شاخص های رتبه بندی در پرداخت یارانه ها

نوش آبادی در ادامه به روند پرداخت یارانه مطبوعات و خبرگزاری ها اشاره کرد و گفت: علاوه بر پرداخت یارانه مطبوعات و نشریات، به خبرگزاری ها نیز یارانه پرداخت می شود که شاخص های رتبه بندی و توجه به اولویت های موضوعی در پرداخت یارانه موثر خواهد بود.

 

** سایت هایی که الزامات قانونی را رعایت نکنند یارانه نمی گیرند

سخنگوی وزارت ارشاد با اشاره به ماده 18 قانون اظهار داشت: طبق ماده 18 یارانه به رسانه هایی تعلق می گیرد که این ماده را رعایت کنند، ضمن اینکه فهرست پرداخت یارانه ها به تفکیک رسانه ها در آینده نزدیک منتشر خواهد شد و سایت ها و شب نامه هایی که الزامات قانونی را رعایت نمی کنند از گرفتن یارانه محروم خواهند شد.

 

** تدبیر وزارت ارشاد برای مقابله با گروه های فشار

معاون وزیر ارشاد در پاسخ به سوالی درباره تدبیر وزارت ارشاد برای مقابله با گروه های فشار که جلوی فعالیت های هنری قانونی را می گیرند، توضیح داد: توجه به محصولات فرهنگی داخلی مهم ترین عامل ارتقاء فرهنگی جامعه است، بنابراین باید میدان را برای خلق آثاری که در محدوده فرهنگی و قانونی ماست باز بگذاریم و بی دلیل مانعی برای فعالیت های هنری قانونی نباشیم.

نوش آبادی تاکید کرد: می کوشیم از بروز رفتارهای شخصی و فشارهای ناشی از آن جلوگیری کنیم، چرا که همه باید خود را ملزم به قانون بدانند و فردی خود را فراتر از قانون نبیند.

 

** نبایدخودسرانه مانع برنامه های قانونی شد

سخنگوی وزارت ارشاد افزود: وقتی برنامه ای قانونی است نباید عده ای خودسرانه و با رفتار خشن مانع انجام آن شوند و این یکی از کارهای مهم و برنامه های سال 94 برای جلوگیری از فشارهایی است که هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی و اسلامی ندارد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠١-١٣٩۴, ٢٢:٠١

   

پر مبحث ترین ها