سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

"نهنگ عنبر" با زخم به سینما آمد!

سه فیلم سینمایی جدید ار امروز اکران خود را در سینماهای کشور آغاز کردند. «نهنگ عنبر»، «اسب سفید پادشاه» و «آتیش بازی» به دیگر تازه‌های اکران اضافه شدند تا جانی تازه به سینمای ایران بدهند.

 سه فیلم سینمایی جدید ار امروز اکران خود را در سینماهای کشور آغاز کردند. «نهنگ عنبر»، «اسب سفید پادشاه» و «آتیش بازی» به دیگر تازه‌های اکران اضافه شدند تا جانی تازه به سینمای ایران بدهند.

فیلم «نهنگ عنبر» ساخته سامان مقدم که یکی دیگر از فیلم‌های خبرساز سال جدید بود که از امروز اکران خود را در سینماهای کشور به سرگروهی سینما کوروش آغاز کرد.

آخرین ساخته سامان مقدم قرار بود تا در سی و سومین دوره جشنواره فجر به نمایش درآید. اما چنین نشد. بحث شایعه عصبانی شدن وزیر بر سر پشت صحنه فیلم به میان آمد و به گفته بعضی منتقدان مسئولان به امید دور ماندن از حواشی از اکران آن جلوگیری کردند.

پس از آن اعلام شد که فشارهایی به مسئولان وارد شده تا فیلم «نهنگ عنبر» را دوباره بازبینی و نکاتی اصلاحی برای آن درنظر بگیرند. با آنکه این فیلم پروانه نمایش هم داشت اما باز به این چرخه وارد شد.

سخنگوی وزارت ارشاد اعلام کرد که فعلا برنامه‎‌ای برای نمایش این فیلم در آینده نزدیک وجود ندارد اما به دلیل آنکه جزو فیلم‌های طنز است یک باز بازبینی شده و مواردی که برای اصلاح لازم بوده یادآوری شده است.

او گفت: «این فیلم‌ها به دلیل نقطه نظرات و اشکالات محتوایی که منطبق بر برخی آموزه‌های ملی و اسلامی نیستند در حال بررسی‌اند و پس رفع مشکلات، در نوبت اکران قرار می‌گیرند.»

این فیلم داستان زندیگی شخصیتی به نام ارژنگ صنوبر با بازی رضا عطاران است که در برهه‌های زمانی مختلفی از دهه 40 تا دهه 90 خوردشیدی روایت می‌شود. این شخصیت در مقاطع تاریخی خاص در موقعیت‌های مختلفی قرار گرفته و به قصه فیلم با روایتی طنز گونه به پیش می‌رود.

گفته شد که یکی از بخش‌های حساسیت برانگیز فیلم جایی است که ارژنگ صنوبر به خاطر فرار از جبهه تصمیم می‌گیرد از کشور فرار کند ولی دستگیر و به جنگ فرستاده می‌شود. روزنامه کیهان هم درباره این فیلم نوشته بود که در قالب «قصه‌ای عاشقانه» به روابط ایران و آمریکا می‌پردازد.

با این حال پس از بازبینی‌ها و اصلاحیه‌های فراوان علی سرتیپی پخش کننده این فیلم و مدیر عامل شرکت فیلمیران گفت که «با انجام اصلاحات مورد نظر شورای بازبینی، این فیلم مشکلی برای اکران ندارد و به زودی اکران خواهد شد.»

سامان مقدم کارگردان این فیلم هم در صفحه فیس بوک خود عکس نهنگی را منتشر کرد که روی تنش چسب زخمی زده است. علاوه بر رضا عطاران، مهناز افشار، ویشکا آسایش و هانیه توسلی هم در این فیلم بازی کرده‌اند.

 

«اسب سفید پادشاه» فیلم دیگری است که از امروز اکران خود را آغاز کرده است. این فیلم هفتمین ساخته محمد حسین لطیفی بعد از 5 سال فاصله از سینما است که در سرگروهی سینما استقلال اکران خود را آغاز کرد.

«آتیش بازی» ساخته بهمن گودرزی نیز فیلم دیگر تازه‌های اکران است که در گروه آزادی ارکانش را آغاز کرده است.

پیش از این قرار بود تا فیلم «مردن به وقت شهریور» هم از هفته گذشته اکران شود اما این اتفاق از سوی پخش کننده آن نیافتاد و بر اساس آیین نامه شورای صنفی نمایش این فیلم در سر گروه خود اکران نشد و در گروه آزاد نمایش خود را آغاز کرد.

در این میان فیلم سینمایی «طعم شیرین خیال» به کارگردانی کمال تبریزی هم از چرخه اکران خارج شد.telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٢-١٣٩۴, ١٩:٣٣

   

پر مبحث ترین ها