سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برگزاری بزرگترین گردهمایی منتظران ظهور در مسجد مقدس جمکران

مسجد مقدس جمکران در شب نیمه شعبان شاهد بزرگترین گردهمایی منتظران ظهور بود و عاشقان حضرتش خود را از نقاط مختلف کشور و دنیا به این مسجد رساندند تا در شبستانش، زیر گنبد فیروزه‌ای جمکران، ارادت و دلدادگی خود به حضرت ولی امر(عج) را به جهانیان نشان دهند و دست‌های دعا برای ظهور آخرین منجی بشریت را بالا برند.

مراسم جشن نیمه شعبان با حضور هزاران نفر از عاشقان و دلدادگان حضرت صاحب الامر (عج) در مسجد مقدس جمکران با عظمت و شکوه خاصی برگزار شد.

همزمان با فرا رسیدن میلاد با برکت آخرین منجی عالم بشریت، عاشقان و منتظران ظهور، بار دیگر خود را به شهر مقدس قم و مسجد جمکران رساندند تا در این میعادگاه انتظار و در شب با فضیلت نیمه شعبان با امام منتظر به نجوا بنشینند.

مسجد مقدس جمکران در شب نیمه شعبان شاهد بزرگترین گردهمایی منتظران ظهور بود و عاشقان حضرتش خود را از نقاط مختلف کشور و دنیا به این مسجد رساندند تا در شبستانش، زیر گنبد فیروزه‌ای جمکران، ارادت و دلدادگی خود به حضرت ولی امر(عج) را به جهانیان نشان دهند و دست‌های دعا برای ظهور آخرین منجی بشریت را بالا برند.

پرچم‌های فیروزه‌ای که نام امام زمان(عج) بر روی آنان نقش بسته بود، دور تا دور مسجد مقدس جمکران در رقص نسیم آخرین روزهای بهار خودنمایی می‌کردند و ریسه‌ها و چراغانی‌ها در مسجد مقدس جمکران چشم هر رهگذری را نوازش می‌داد.

اهتزاز پرچم‌های فیروزه‌ای یا مهدی اردکنی

مراسم نور افشانی نیز در جای جای شهر قم برگزار شد و ایستگاه‌های صلواتی نیز در هر کوی برزنی برپا بود و توزیع شیرینی و شربت در این ایستگاه‌ها، کام زائران و مجاوران را شیرین می‌کرد و همچنین پرچم‌های فیروزه‌ای که نام یا مهدی اردکنی بر آن نقش بسته دور تا دور مسجد مقدس جمکران به اهتزاز درآمده بود.

مراسم ویژه شب نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء و قرآئت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد.

قرآئت دعای توسل توسط حاج سعید حدادیان از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت در شب سه شنبه که این دعای با فضیلت وارد است، بخشی از برنامه‌ها بود.

بعد از قرآئت دعای توسل، امام جمعه موقت تهران در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و با اشاره به فضیلت شب نیمه شعبان و تأکید بر احیای این شب با عظمت، از این شب به عنوان دالان ورودی به شب‌های قدر نام برد.

حجت الاسلام کاظم صدیقی در سخنرانی خود با بیان اینکه تمامی مقدرات بشری در شب‌های قدر به امضاء امام زمان(عج) می‌رسد، افزود: در عالم هستی هیچ چیز بدون اذن امام زمان(عج) رخ نخواهد داد و حضرت در حقیقت واسطه فیض الهی به انسان‌ها هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل روز نیز اشاره کرد و با بیان اینکه در مذاکرات نباید اجازه داد تا عزت و اقتدار کشور و ملت بزرگ ایران زیر سئوال برود، افزود: آمریکایی‌ها قابل اعتماد نبوده و به همپیمانان خود نیز رحم نمی‌کنند و مسئولان مذاکره کننده نباید در این مذاکرات قافیه را ببازند و بدانند که ملت همواره حامی و پشتیبان کشور هستند و از تهدیدها و تحریم های دشمنان ترسی به دل ندارند.

قرآئت دعاهای توسل و کمیل و برگزاری مراسم احیای نیمه شعبان

قرآئت عای پرفیض کمیل توسط حاج عباس حیدرزاده که در روایات بر خواندن این دعا در شب نیمه شعبان تأکید شده و از اعمال شب نیمه شعبان بیان شده است نیز بخش دیگری از برنامه های شب نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران بود که حاضران، عاشقان و شیفتگان امام زمان(عج) آن را زمزمه کردند.

مراسم شب نیمه شعبان مسجد مقدس جمکران از شبکه‌های مختلف از جمله سیمای نور، شبکه قرآن و شبکه سوم سیما به صورت زنده برای علاقمندان در سایر استانها و شهرها پخش شد.

در جای جای سطح شهر قم و در کوچه پس کوچه‌ها و خیابان‌ها به برکت میلاد امام عصر(ع) چراغانی بود و مراسم ختم هزار صلوات برای سلامتی امام زمان(عج) نیز در برخی از مساجد و همچنین در کنار برخی از خیابان‌های اصلی شهر با حضور جوانان و نوجوانان برگزار شد.

برپایی عصر شعر مهدوی و پیاده‌روی نیروهای مسلح از حرم تا جمکران

عصر شعر مهدوی وقتی بیایی، نیز قبل از اقامه نماز مغرب و عشاء با حضور تعدادی از شاعران برجسته استان قم و کشور از جمله استاد محمدعلی مجاهدی، علیرضا قزوه، ناصر فیض، حامد عسکری، حمیدرضا برقعی، سید محمد بابامیری و علیرضا بدیع در شبستان کاظمین مسجد مقدس جمکران برگزار شد که با استقبال خوب اهالی شعر و ادب  مواجه شد.

پیاده‌روی نیروهای مسلح از مسجد امام حسن عسکری(ع) به سمت مسجد مقدس جمکران نیز همانند سال‌های گذشته تحت عنوان پیاده روی عاشقان ولایت برگزار شد و نیروهای سپاهی، ارتشی، بسیجی و انتظامی با حرکت به سمت مسجد مقدس جمکران با امام زمان(عج) تجدید بیعت کردند و  ارادت خود را به ساحت آن حضرت به نمایش گذاشتند.

مراسم احیای شب نیمه شعبان علاوه بر مسجد مقدس جمکران که کانون حضور ارادتمندان به امام زمان(عج) بود در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، مسجد امام حسن عسکری(ع)، تعدادی از بقاع متبرکه و برخی از مساجد سطح شهر مقدس قم نیز برگزار شد و ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت تا سحرگاه به مناجات با پروردگار، دعا و ندبه پرداختند.

در صبح روز نیمه شعبان نیز همایش بزرگ پیاده روی بزرگ خانوادگی عاشقان حضرت مهدی(عج) از حرم مطهرحضرت معصومه(س) تا مسجد مقدس جمكران به همت هیئت خادم الرضا(ع) و ستاد مهدویت برگزار شد و ارادتمندان به ساحت امام عصر(عج) مسیر ۷ کیلومتری حرم مریمه اهل بیت(ع) تا مسجد مقدس جمکران را طی کردند که در طول مسیر نیز با ذکر صلوات و خواندن دعاهای مختلف از جمله دعای فرج، زیارت آل یاسین و زیارت عاشورا، تسریع در ظهور مهدی فاطمه(س) را از خداوند خواستار شدند.

حال و هوای شب نیمه شعبان توصیف نشدنی است

حجت الاسلام سید مبارک که از کشور تایلند برای حضور در مراسم نیمه شعبان به ایران سفر کرده در گفتگو با خبرنگار ما، با بیان اینکه حال و هوای شب نیمه شعبان توصیف نشدنی است، اظهار داشت: موضوع انتظار امام زمان(عج) نه تنها به شیعیان اختصاص دارد، بلکه در سایر ادیان و حتی آیین بودایی که در کشور تایلند حضور پررنگی دارند نیز دیده می‌شود و آنان نیز به آمدن یک منجی اعتقاد دارند.

یکی از آسیب‌های موضوع مهدویت، تعیین مصداق‌های دروغین عصر ظهور است که البته این امر از سوی دشمنان شیعه رخ می‌دهد.

وی عنوان کرد: امروز یکی از آسیب‌های موضوع مهدویت، تعیین مصداق‌های دروغین عصر ظهور است که البته این امر از سوی دشمنان شیعه رخ می‌دهد تا از این طریق با تبیلغات رسانه‌ای وهابیون باورهای مهدوی شیعیان را به سخره بگیرند.

این پژوهشگر حوزه مهدویت، بیان داشت: در دنیای امروز نه تنها شیعیان، بلکه ادیان دیگر و در کل بشریت خود را نیازمند یک منجی و مصلح می‌داند تا از این اوضاع نابسامان و بی عدالتی دنیای امروز خارج شوند و در واقع در این زمینه ادیان نقطه مشترکی دارند.

حجت الاسلام سید مبارک در ادامه ابراز داشت: در منطقه جنوب شرق آسیا بیش از ۲۵۰ میلیون مسلمان زندگی می‌کند و باید اذعان داشت که رشد روز افزون جمعیت مسلمانان به خاطر انقلاب اسلامی ایران است و امروز پیام انقلاب ایران و امام خمینی(ره) به این کشورها رسیده و در حقیقت انقلاب اسلامی ایران در حال صادر شدن است.

 

مهدی بخشی سورکی

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٣-١٣٩۴, ١٣:٠۴

   

پر مبحث ترین ها