سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حمله شایعات به سمت صدا و سیما

باز هم يك تكذيبيه ديگر! سازمان صدا‌و‌سيما اين بار خبر مربوط به ممنوعيت حضور هنرمندان و مجريان رسانه ملي را در شبكه‌هاي اجتماعي تكذيب كرده است.

روزنامه‌ جوان نوشت: باز هم يك تكذيبيه ديگر! سازمان صدا‌و‌سيما اين بار خبر مربوط به ممنوعيت حضور هنرمندان و مجريان رسانه ملي را در شبكه‌هاي اجتماعي تكذيب كرده است. اين دومين بار در دو هفته اخير است كه انتشار شايعه‌اي در سطح برخي رسانه‌ها، سازمان صدا‌و‌سيما را به انتشار تكذيبيه وا مي‌دارد.

چند ماه سكوت و آرامش در سازماني كه با تغييرات گسترده مديريتي و درون‌سازماني مواجه شده بود به سر رسيده است. صداو‌سيما، آن سازماني كه در آخرين ماه‌هاي رياست عزت‌الله ضرغامي با گرفتاري‌هاي پيچيده مالي و حواشي كوچك و بزرگ دست به گريبان بود بعد از آمدن محمد سرافراز به ساحل آرامش رسيد اما حالا كم‌كم ماجراهاي تازه‌اي براي آن آغاز مي‌شود. شايد اولين حاشيه براي صداوسيما را بتوان منسوب به پخش سريال «در حاشيه» مهران مديري دانست؛ سريالي كه اين سازمان را در آستانه جدال با صنف پزشكان و راهپيمايي آنان قرار داد و در نهايت با عقب‌نشيني صداوسيما جنجال‌ها خوابيد. بعد از آن تقريباً ديگر همه چيز به آرامي طي شد تا آنكه ماجراي‌پخش سريال بدآموز «شمعدوني» - سريالي با مجوز توليد دوره ضرغامي - پس‌لرزه‌اي با تأخير بسيار را به معاونت سيما رساند و منجر به تذكر شفاهي رئيس رسانه ملي به علي‌اصغر پورمحمدي آن هم با اين جمله كليدي شد كه «چرا به مردم سم تاريخ گذشته خورانده‌ايد.»

 

سومين و تازه‌ترين حاشيه صداوسيما اما مربوط به برنامه مناسبتي «ماه عسل» است. حالا در كنار اين حواشي كه كم‌كم فاصله زماني وقوعشان رو به كاهش مي‌گذارد، پيدا شدن سر و كله شايعات قوز بالاقوزي براي سازمان صداوسيماست كه نياز دارد هرچه زودتر از موقعيت كنوني فاصله بگيرد و نشاني ساحل آرامشش را گم نكند. نخستين شايعه درباره اين سازمان هم مربوط به دو هفته پيش و انتشار خبري درباره تفكيك جنسيتي در داخل اين سازمان است. خبري كه ادعا مي‌كرد نيروهاي انساني زن در اين سازمان از نيروهاي انساني مرد جدا شده است. با توجه به جنس كار در سازمان صداوسيما هرچند قبول چنين خبري درباره اين سازمان به خصوص در واحدهاي فني آن دشوار بود، اما از سوي يك سايت خبري منتشر شد و به سرعت بازتاب پيدا كرد. در نهايت روابط‌عمومي رسانه ملي اين خبر را تكذيب و اعلام كرد: «در سازماني چون صداوسيما كه بسياري از همكاران آقا و خانم برحسب شرايط شغلي با حفظ شئونات شرعي، عرفي و قانوني با يكديگر همكاري دارند، چگونه مي‌توان پذيرفت كه تفكيك جنسيتي، آن هم از نوع «خبر منتشر شده» رخ داده است؟ اگر در برخي از مشاغل مانند منشي، مدير دفتر، هماهنگ‌كننده و... كه ضروري است افراد تا پاسي از شب در محل كار حضور داشته باشند، از خدمات نيروهاي مرد استفاده مي‌شود، آيا مصداقي بر تفكيك جنسيتي است يا تكريم و احترام به همكاران خانم؟ مضاف بر آنكه نفس حضور خانم نسرين آبرواني، به عنوان اولين بانويي كه به سمت معاونت صدا منصوب شده، گواهي بر رد ادعاهاي مطرح شده است.»

 

اين حاشيه اما آخرين حاشيه نبود. حالا درست در زماني كه برخي رسانه‌ها، صداوسيما را به تندروي و حركت در جناح مخالف دولت متهم مي‌كنند، دوباره خبري جديد منتشر شده است درباره ممنوعيت حضور هنرمندان تلويزيون در شبكه‌هاي اجتماعي. انتشار اين خبر كذب باز هم صداوسيما را به واكنش وا داشت. اين بار روابط‌عمومي رسانه ملي در روز تعطيل اقدام به انتشار تكذيبيه كرده است.

در اين تكذيبيه كه روز گذشته منتشر شد، تصريح شده است كه رسانه ملي هيچ تصميمي مبني بر اعمال محدوديت براي حضور هنرمندان و مجريان صداوسيما در شبكه‌هاي اجتماعي نگرفته است. نعمتي اناركي، مدير كل روابط‌عمومي سازمان در خصوص اقدام برخي سايت‌هاي خبري در خصوص ابلاغ تصميم رسانه ملي به هنرمندان، مجريان و گويندگان سازمان صداوسيما مبني بر ممنوعيت حضور در شبكه‌هاي اجتماعي شخصاً تأكيد كرده كه هيچ‌گونه تصميم يا بخشنامه‌اي در اين خصوص توسط رسانه ملي صادر نشده است. وي گفته است آنچه در برخي سايت‌ها در اين ‌باره نقل شده، كذب محض است و به‌كلي عاري از صحت مي‌باشد.

انتشار دو شايعه اخير در كنار حواشي مختلفي كه براي صداوسيما رخ داده، اين پيش‌بيني را ممكن مي‌سازد كه در روزها و هفته‌هاي آتي باز هم اخبار و شايعاتي از جنس شايعات اخير منتشر شود، برچسب‌هايي كه توأم با داغ‌تر شدن مذاكرات هسته‌اي به صداوسيما مي‌چسبند و در اذهان عمومي جا خوش مي‌كنند و اين براي مديران رسانه ملي كه بايد ظاهري بي‌طرف را از خود به نمايش بگذارند يك خطر جدي محسوب مي‌شود. 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۴-١٣٩۴, ١٢:۴٧

   

پر مبحث ترین ها