سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اشتراک نیم بها، طرحی برای روزنامه خوان شدن مردم

طرح اشتراک نیم بهای روزنامه ها با روزنامه خوان شدن مردم کلید می خورد که افزایش مخاطبان و روزنامه خوانی و سطح مطالعه را به دنبال خواهد داشت و می توان این موضوع را از اهداف طرح به حساب آورد، مشروط بر اینکه درست هدف گذاری و اجرا شود.

این طرح می تواند به رونق بخشی مطبوعات و رسانه های مکتوب کمک کند؛ آن هم در کشوری که متوسط مطالعه و روزنامه خوانی نسبت به پیشینه فرهنگی آن قابل توجه نیست.
با اجرایی شدن طرح اشتراک (فروش) نیم بهای مطبوعات در کشور، علاوه بر کمک به بالا رفتن فرهنگ مطالعه، کمک شایانی نیز به اقتصاد فرهنگ به ویژه اقتصاد مطبوعات در سراسر کشور می شود که بی گمان حمایت از مطبوعات استان و نشریات محلی در راس هدف گذاری این طرح است.
به گزارش ایرنا، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت تعاونی مطبوعات کشور روز چهارشنبه در جمع مدیران مسئول نشریات آذربایجان شرقی با بیان اینکه استان سابقه درخشان فرهنگی و مطبوعاتی در کشور دارد ،گفت : این طرح به صورت برابر در شهرستان ها و تهران اجرا می شود .
علی اکبر بهبهانی افزود: طرح اشتراک نیم بهای نشریات جان تازه ای به مطبوعات می دهد.
وی اظهار کرد: در طرح اشتراک نیم بهای نشریات، ٥٠ درصد از هزینه ها را اداره کل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی می پردازد.
بهبهانی افزود: بر اساس این طرح، هر یک از شهروندان در هر جای کشور با پرداخت نیمی از بهای نشریات، می توانند اشتراک نشریه مورد علاقه خود را به دست آورند و پنجاه درصد باقیمانده را اداره کل مطبوعات داخلی تأمین می کند که در این صورت، معادل قیمت پشت جلد به مدیریت نشریه عودت می شود .
وی خاطر نشان کرد: در این طرح که با هدف توسعه فرهنگ اشتراک نشریات در نظر گرفته شده است، علاوه بر پنجاه درصد بهای نشریه، هزینه های ارسال نشریه برای مشترکان نیز به عهده معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است .
بهبهانی با اشاره به توزیع روزنامه، هفته نامه و ماهنامه به صورت رایگان برای مردم، افزود: با این اقدام شهروندان به مطالعه نشریات عادت می کنند تا جایی که حتی در صورت توقف این طرح بسیاری از افراد خرید نشریه را در سبد خرید روزانه خود قرار خواهند داد.
وی گفت : یک هزار و ٥٠٠ عنوان روزنامه در کشور فعال است و حدود یکهزار و 900 ماهانه و هفته نامه به طور مستمر منتشر می شوند.
مدیرعامل تعاونی مطبوعات کشور سامانه اشتراک را به سه بخش خواننده، مدیر مسئول و توزیع کننده تقسیم کرد و افزود: خوانندگان حق دارند تا دو روزنامه، دو هفته نامه و یک ماهنامه را به صورت رایگان دریافت کنند.
وی ادامه داد: مدیران مسئول در این طرح موظف هستند تا 10 درصد قیمت روز جلد نشریه را به تعداد نسخه های چاپ شده پنجم هر ماه به حساب نشرآوران واریز کنند.
بهبهانی پرداخت ١٠ درصد قیمت روز جلد نشریه را به عنوان حسن انجام کار مدیران مسئول دانست و اظهار کرد: پیگیری نوع توزیع هم از دیگر اقداماتی است که انجام خواهد گرفت.
وی همچنین با بیان اینکه در زمینه فعالیت رسانه های کشور نباید تبعیضی میان رسانه های تهرانی و شهرستانی باشد، گفت: بنابر تصمیمی که از سوی وزارتخانه گرفته شده، میزان حمایت یکسان است و تبعیض نخواهیم داشت.
وی گفت: در آغاز فعالیت های دولت تدبیر و امید معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بدنه مطبوعات انتخاب شد و طرح های مهمی در این زمینه اجرا شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت : بیشترین تعداد روزنامه ها بعد از تهران در تبریز فعالیت می کنند.
علی اکبر صفی پور اظهار کرد : در آذربایجان شرقی 217 پایگاه خبری و نشریه وجود دارد که از این تعداد 168 نشریه می باشد و این روند اقبال عمومی مردم را نشان می دهد.
وی افزود: اولین چاپخانه و روزنامه ها در تبریز چاپ شده و مهمترین تحولات سیاسی کشور در این شهر اتفاق افتاده است که بر این اساس باید جایگاه روزنامه نگاری تبریز روز به روز افزایش یابد .
صفی پور همچنین گفت: نحوه توزیع نشریات و قیمت نشریات طوری نیست که جوابگوی مخاطبان و روزنامه نگاران باشد و این موضوع در افت شمارگان مطبوعات تاثیرگذار است .
وی افزود: طرح اشتراک نیم بهای روزنامه ها یکی از معیارهایی است که در ارزیابی نشریات و اختصاص یارانه ها دخالت می کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١٠-١٣٩۴, ١١:١۴

   

پر مبحث ترین ها