سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جنتی : موسیقی ایرانی در دنیا جایگاه ویژه ای دارد

بروز شده : ١-١٢-١٣٩۴, ٢٢:۵٧    نسخه چاپی    
سی و یکمین جشنوارة موسیقی فجر در سال جاری، تحولاتِ بدیعی در پی داشت و این رویدادِ بزرگ را از یک جشنِ هنری به یک فستیوالِ حرفه ایِ جایزه محور ارتقا داد


 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقیِ فجر، گفت: تردیدی وجود ندارد که موسیقیِ ایرانی هم در حوزه آوازی و آهنگسازی، هم در حوزه آلات و ابزار موسیقیایی و هم در پژوهش و برخورداری از شخصیتهای برجسته در دنیا جایگاه ویژه ای دارد.
 
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، «علی جنتی» شامگاه شنبه در آیین پایانی سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت افزود: بسیاری از حکیمان و شاعرانِ ایرانی در موسیقی تبحّر داشته اند و درباره آن کتابها نگاشته اند؛ ما هرگز نمی توانیم این گنجینة گرانبها را فراموش کنیم و این دانشِ ارزشمند را آسان از دست دهیم . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خود را متعهد به حمایت از موسیقیِ فاخر ملی می داند و آن را برای تلطیفِ روح جامعه واجب و لازم می داند.
وی جشنواره موسیقی فجر را جلوه گاهِ سالیانة کوششِ هنریِ اهالی موسیقی دانست و ادامه داد: برگزاری سی و یکمین دوره این رویدادِ ارزشمندِ موسیقیایی، روزهایی پر امید را برای همه کسانی که به اعتلای فرهنگ و هنر این مرز و بوم می اندیشند رقم زد.

** نقش اساسی گردش مالی موسیقی در اقتصاد هنر کشور
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه بهره گیری از موسیقی در جامعه ایران بیشتر از همه هنرهاست و مردم با موسیقی ارتباطِ نزدیک تری دارند، خاطرنشان کرد: گردش مالی موسیقی و مخاطبان آن نیز از هنرهای دیگر بیشتر است و در اقتصاد هنر نقش اساسی دارد.
وی موسیقی را هنری با ظرفیت های متفاوت و متنوع و یکی از بهترین و موثرترین مسیرهای دیپلماسی فرهنگی در عرصه بین المللی معرفی کرد و افزود: در برخی از دوره ها نوعی بی توجهی به موسیقی صورت گرفته که امیدوارم این هنر ملی دوباره بتواند جایگاه اصلی خویش را پیدا کند.
جنتی درباره سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر اظهار کرد: سرمای این روزهای هوا با گرمای شورانگیزِ جشنواره موسیقی تعدیل شد؛ سالن هایی لبریز از مخاطبان و علاقه مندان به موسیقی و مشتاقانِ این هنر نشان دهنده نیاز شهروندِان به چنین فضاهایی است که از نظر روحی به آنان آرامش دهد به راستی که چه چیزی به جز جذبه فرهنگ و هنر می تواند جوانان ایرانی را در این حد مجذوب خود کند و به معرفت و تأمل و تدبر وادارد.
وی خاطرنشان کرد: همه ما باید با کنار نهادنِ تعصباتِ افراطی، به آنچه که شرع آن را مقدس و مباح دانسته احترام بگذاریم و از موارد آلوده با گناه نیز اجتناب نماییم و به جای برهم زدن اجتماعات فرهنگی و هنری یا لغو کنسرتها، به فراگیر شدن هنر ایرانی- اسلامی به عنوان یکی از بهترین و رسانه ترین شیوه های انتقال فرهنگ و رسیدن به آرامش، معرفت اندوزی و پر کردن اوقاتِ فراغتِ مردم، و به ویژه جوانان، فکر کنیم.

** پیشگیری از تهاجمِ فرهنگی با حمایت از فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعتقاد بر اینکه موثرترین عامل بازدارندة تهاجمِ فرهنگی، حمایت از فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی است و نه مانع در برابر آن ایجاد کردن، افزود: متاسفانه هنوز گاهی شاهد لغو برگزاری کنسرت ها در برخی مناطق کشور هستیم و علیرغم صدور مجوزهای قانونی لازم از مراجع ذیربط عده ای با استفاده از امکانات مختلف تلاش می کنند با تحریک عناصر متدین آن را علمی خلاف شرع جلوه دهند البته گاهی تخلفاتی ازسوی مجریان ، برگزار کنندگان یا مستعمان رخ می دهد که باید بااینگونه موارد نادر نیز مقابله کرد.
من ضمن احترام به همه عقاید و اعتقادات، به همه کسانی که دانسته یا نادانسته به این گونه اعمال دست می زنند توصیه می نمایم که بی جهت فضا را ملتهب نکنند و دلسوزان و برخی از افراد نگران شکستن حریمها که مشخصا دغدغه دینی دارند نیز اطمینان می دهم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا ضمن پاسخگویی به نیاز و علاقمندی جامعه بویژه جوانان به هنر اصیل ایرانی شئون دینی و اخلاقی جامعه نیز کاملا رعایت شود.
جنتی تأکید کرد: تردیدی وجود ندارد که موسیقیِ ایرانی هم در حوزه آوازی و آهنگسازی، هم در حوزه آلات و ابزار موسیقیایی و هم در پژوهش و برخورداری از شخصیتهای برجسته در دنیا جایگاه ویژه ای دارد.
وی ادامه داد: بسیاری از حکیمان و شاعرانِ ایرانی در موسیقی تبحّر داشته اند و درباره آن کتابها نگاشته اند ؛ ما هرگز نمی توانیم این گنجینه گرانبها را فراموش کنیم و این دانشِ ارزشمند را آسان از دست دهیم . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خود را متعهد به حمایت از موسیقیِ فاخر ملی می داند و آن را برای تلطیفِ روح جامعه واجب و لازم می داند.
** جشنواره موسیقی فجر به هیچ وجه سیاسی نیست
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره موسیقی فجر را رویدادی تخصصی، فرهنگی و هنری دانست که به هیچ وجه سیاسی نیست.
وی ابراز خوشحالی کرد که امسال با رویکردی جدید و استفاده از سه دهه تجربه برگزاریِ این جشنواره، دوره سی و یکم مانند دیگر فستیوال های موسیقی دنیا حرفه ای تر و عیارمندتر برگزار شد؛ به گفته جنتی، حضور هنرمندان و گروه های شاخص در جشنواره امسال، یکی از ویژگیهای بارز آن بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: سی و یکمین جشنوارة موسیقی فجر در سال جاری، تحولاتِ بدیعی در پی داشت و این رویدادِ بزرگ را از یک جشنِ هنری به یک فستیوالِ حرفه ایِ جایزه محور ارتقا داد؛ به همین دلیل در این دوره تمامی رویدادها و آثارِ موسیقیاییِ اجرا شده در بازه زمانی مهر 92 تا مهر 94 در معرضِ داوریِ گسترده و صد در صد تخصصی قرار گرفتند و از این پس نیز جشنواره به آثاری که در طول سال اجرا می شوند توجه خواهد داشت. جشنواره باید برآیند اتفاقات سال باشد و برترین رویدادهای موسیقیایی را که در طول سال رخ می دهد در ویترینِ خود نمایش دهد.
جنتی افزود: در دوره های پیشین برخی از بخش های مهم موسیقی به عنوان بخش های جنبی و بسیار کوتاه و مختصر بودند؛ اما امسال و با رویکردِ تخصصی و حرفه ای، بخش های جنبی به عنوان جشنواره های مستقل و ارتقا یافته در زمان مناسب برگزار شدند؛ جشنواره نواحی و جشنواره جوان با قوت برگزار شدند و البته هم به لحاظ کیفی و هم کمی ارتقا یافتند؛ با این وجود در کار حرفه ای سن و سال محدودیت ایجاد نمی کند و اگر گروه های جوان فعالیت حرفه ای داشته باشند، در معرض داوری قرار خواهند گرفت و به جشنواره فجر نیز راه خواهند یافت.

** روند رو به جلو جشنواره موسیقی فجر با نقدهای سازنده
جنتی در ادامه افزود: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید نگاهِ بازنگری و تحولِ رو به جلو در جشنواره ها حاکم است. سی و یک دوره از جشنواره موسیقی فجر می گذرد و این سه دهه می تواند ملاکِ خوبی برای ارزیابی آن و چشم انداز آینده باشد.
وی اذعان داشت: جشنواره موسیقی به مدت 30 سال با تفکری جلو آمد و منشأ اثر هم بود اما حالا قرار است با نگاهی نو تحولاتی جدید و انگیزه بخش را تجربه کند؛ هدف های پیشین ترمیم شود و ارتقا یابد و به بخش هایی که تا کنون کمتر توجه شده بیشتر توجه شود. انصاف این است که از این تغییرات حمایت کنیم تا پا بگیرند و استقرار یابند. بدون تردید نقدهای سازنده و پیشنهادهای اهالی موسیقی به روند رو به جلو این تغییرات کمک خواهد کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از 60 گروه داخلی و 17 گروه خارجی به صحنه رفته در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر و 80 داور از بزرگانِ موسیقی ایران که داوری آثار را بر عهده داشتند، سپاسگزاری کرد.
جنتی همچنین از معاون امور هنری، سرپرست مرکز موسیقی، دبیر جشنواره، اعضای ستاد برگزاری جشنواره، خانه موسیقی و همه اهالی موسیقی قدردانی کرد و همت و علاقه مخاطبان و خبرنگاران و عکاسان این حوزه را که به سالن های اجرای جشنواره گرمی بخشیدند، ستود.
آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر هم اکنون در تالار وحدت در حال برگزاری است.

 

منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١٢-١٣٩۴, ٢٢:۵٧

   

پر مبحث ترین ها