سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انجمن‌های تخصصی می‌تواند بسیاری از مشکلات روزنامه‌نگاران را حل کند

بروز شده : ٩-٠٣-١٣٩۵, ١۵:۴٩    نسخه چاپی    
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دولت از ایجاد و توسعه انجمن‌های تخصصی روزنامه نگاری استقبال می کند، شکل گیری این انجمن‌ها را عامل تقویت فضای حرفه‌ای مطبوعات و رسانه‌ها دانست.
19دی انلاین -

انجمن‌های تخصصی می‌تواند بسیاری از مشکلات روزنامه‌نگاران را حل کند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسین انتظامی با بیان این مطلب افزود: هرچه این انجمن ها تخصصی تر شکل بگیرند، خبرنگاران در حوزه های مختلف، کارآمدتر و رسانه‌ها در فعالیت حرفه ای خود، موفق تر خواهند بود. برخی از مشکلات صنفی از جمله بیمه، بازنشستگی و یا در حوزه مباحث حرفه ای از جمله صدور مجوزهای مطبوعاتی، برگزاری جشنواره های مختلف و ... با حضور تشکل های فراگیر، به راحتی قابل پیگیری و برطرف شدن است.

انتظامی در خصوص سامانه جامع رسانه های کشور که جایگزین «سمان» شده نیز به مواردی همچون «سهل بودن روند ثبت نام در سامانه جامع نسبت به سمان، حذف برخی مراحل غیر ضروری، امکان ثبت نام برای خبرنگاران حوزه چند رسانه ای(صوت و تصویر)، تشکیل بانک اطلاعاتی از خبرنگاران فعال در کشور، استفاده از اطلاعات ثبت شده برای درخواست های بعدی خبرنگاران از جمله مجوز رسانه و یا کارت بین المللی و...» اشاره کرد.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به طرح رتبه بندی روزنامه ها، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری اشاره کرد و این طرح را مبنای اجرایی بسته های حمایتی و طرح های معاونت مطبوعاتی عنوان کرد و گفت: این طرح با همت مدیران رسانه ها و خود صنف، انجام شده و مورد اقبال خود رسانه ها نیز قرار گرفته است. کمترین منفعت رتبه بندی، رعایت عدالت واقعی در حمایت های مادی و غیر مادی است تا همه رسانه ها به یک شکل و در یک سطح دیده نشوند و ذینفعان مشترک از جمله مخاطب، آگهی دهنده، دستگاه ها و روزنامه نگاران بتوانند ارزیابی دقیق و یکسان حرفه ای از وزن هر رسانه داشته باشند.

وی همچنین به بحث بیمه خبرنگاران اشاره و تصریح کرد: همچنانی که قبلا اعلام شده، یارانه بیمه رسانه هایی که خبرنگاران خود را با عناوین مرتبط با روزنامه نگاری، بیمه کنند به صورت دو برابر و باقی به صورت نیم بهاء محاسبه و پرداخت می شود.

انتظامی در همین زمینه به طرح حمایت از کارویژه های خبرنگاران نیز اشاره ای داشت و گفت: با درک مشکلات اقتصادی رسانه ها که خیلی نمی توانند برای تهیه گزارشهای تحقیقی میدانی و گرفتن مصاحبه حضوری با شخصیت های ساکن در محلی دور، هزینه کنند و در جهت حمایت از روزنامه نگاری تخصصی و تحقیقی، از سال گذشته اعلام شد هر خبرنگاری که برای یک گزارش یا گفتگوی خاص در داخل و یا خارج از کشور، نیازمند حمایت مالی باشد، بعد از ارائه طرح خود به اداره خبرنگاران و مطرح شدن در کمیسیون صدور کارت حرفه ای، تمام و یا بخشی از هزینه های طرح ارائه شده را دریافت می کند.

بازنشستگی خبرنگاران، جشنواره و نمایشگاه مطبوعات، رتبه بندی پایگاه های خبری، یارانه مطبوعات و ضریب کیفی نشریات از جمله موارد دیگری بود که توسط خبرنگاران در این جلسه مطرح شد.

58241

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٣-١٣٩۵, ١۵:۴٩

   

پر مبحث ترین ها